Kategoriler
Blog

WordPress blogunuz için güzel bir SEO eklentisi

Blogunzun arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız mutlaka SEO optimizasyonu yani arama motoru optimizasyonu denen iyileştirmeleri yapmalısınz. WordPress alt yapısını kulanan blogunuz için bu eklentiyi kullanarak basit ama kesinlikle şart olan SEO potimizasyonlarını kolayca yapmanız mümkün. Bu eklenti ile WordPress blogunuz SEO uyumlu olacaktır. Kullanmanızı tavsiye ederim.
Download

Automatic Search Engine Optimization (SEO) out of the box for your WordPress blog …

Download | FAQ | Comment | How to Use It | How to Rank | Release History

How to Rank Your Pages

If you want to get your pages to the top, these are some of the things you should do:

 • Use this plugin and write good meta descriptions and tweak your titles.
 • Read at least a couple thousands of posts on WebmasterWorld. This is how I started. Even if you don't have the money to get access to the so called “supporters forum” it will pay off.
 • Read this book about SEO. I read its 300 pages in two days. I read it on my laptop in the train. I read it in my bed. I just couldn't stop.

How to Use It

After installation, with the default options active, you only need to make sure:

 • Give your homepage a decent description (see Options -> All in One SEO).
 • “Tag” your posts with categories. Every category your post belongs to will become a META keyword.
 • Alternatively, use Ultimate Tag Warrior to tag your posts. The tags you define for your posts will automatically appear as meta keywords in All in One SEO Pack. It should work with UTW PI and Fin versions, it might work with other versions.
 • Use the description field. This will become the META description. This is very important since this can become the snippet in search engine results pages, that is the first thing users see of your page besides your title. So put effort into this!
 • If you don't set the description field but there is an excerpt it will be used as meta description.
 • If you don't use description field and don't want to write excerpts, you can enable auto-generation in the Options panel. Writing your own description is highly recommended, see some points above.
 • If you don't want your titles to rewritten, change this in Options -> All in One SEO.
 • Tweak your titles. If you give a post or page a title of its own this will be used independent of any other option. Titles are the second most important thing for ranking pages!
 • In addition to using your categories as META keywords you can define your own comma separated list of keywords. You can even disable categories as META keywords (see Options -> All in One SEO).
 • If something is unclear just ask. I'm constantly trying to improve the plugin and the documentation.

Eski wolkanca.com’da WordPress blogunuz için güzel bir SEO eklentisi veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, WordPress blogunuz için güzel bir SEO eklentisi için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

:=) bu şartlarla wp olmayan temam wp olan temalarla nasıl başetsin efendim…
aklıma kalimero geldi
ama bu haksızlık değilmi: 😀

tweak your titles. ıf you give a post or page a title of its own this will be used independent of any other option. titles are the second most important thing for ranking pages!

yeni hazırladığım wordpress blogumda kullanmak için hemen çalışmalara başlayayım 🙂
teşekkürler.

@ergin

öncelikle indirdiğin rar dosyasının içinden dosyaları çıkar. daha sonra içindeki klasörü /wp-content/plugins klasörü içine ftp den gönder. daha sonra wp admin panelinden eklentiler kısmına git ve eklentiyi aktifleştir. ve son olarak tercihlerden eklenti ayarlarını yap.
bu eklenti hakkında daha fazla yardım için her zaman wordpress türkiye forumlarından faydalanabilirsin çekinmeden sorularını sorabilirsin, cevaplarız.

@resimler

doğrudur bu zaten eski bir yazı. bu blogu gezin veya arayın daha orjinal içerikler var.

güzel bir eklenti olmuş teşşekür ederim kurdum sorunusz çalışıyor

nette araştırdığıma göre bu eklentiyi yükleyince, "yeni yazı" yaz dediğimizde eklentinin seo kısmından sadece keyword ekleyin diyor.
yani oradan keywordlerinizi ekleyin ama sakın ola wordpress'in etiket kısmından eklemeyin diyordu.
sorun oluyormuş galba.

zira yazıyı ekleyince yazının altında etiket göremedim, yandaki etiketler kısmında da eklediğim etiketler çıkmadı.

yani normal mi bu.
google yine normal şekilde tanır ve etiketleri okur herhalde.

soruyu tam toparlayamadım ama umuarım anlamışsınızdır.

saygılar.

bu siteyi çok beğendik yalnız uzaylılarla konuşamadık