Kategoriler
Tech

Windows 11 içinde Windows 10 Dosya Gezgini

Windows 11 içinde eski Windows 10 Dosya Gezginini(Windows 10 Explorer) çalıştırmak mümkün. Microsoft, Windows 10’un Dosya Gezgini uygulamasını Windows 11 içinde bulundurmakta ve kullanıyor. Ona ulaşmak için gerekli bilgi.

Windows 11 kullanıyorsanız ve hala o eski Windows 10 Dosya Gezgini uygulamasını özlüyorsanız üzülmeyin bunu yapmak aslında basit. Windows 11 içinden Windows 10’un Dosya Gezgini’ni çalıştırabilirsiniz.

Windows 10’un Dosya Gezgini ve genel kullanıcı arayüzü (UI), birçok kişinin eski işletim sistemini tercih etmesinin en büyük nedenlerinden biri. Ancak pek çok kişi bunun için Windows’un Kayıt Defteri ile uğraşmak zorunda kalıyor ve elbette yeterli teknik bilgiye sahip olmayanlar için bu pek mümkün değil.

Aslında bunun için Windows Kayıt Defteri ile uğraşmanıza gerek yok. Windows 10’un Dosya Gezgini’ni Windows 11’de kullanmak için şu yöntemi uygulamanız yeterli:

  • Windows 11 görev çubuğundaki arama kutusuna “Denetim Masası” yazın ve paneli açın.
  • “Sistem ve Güvenlik”e tıklayın.
  • “Windows Araçları”na tıklayın.

Bunun “Windows Araçları” klasörünü açması gerekir, ancak işin püf noktası şu: Klasik Windows 10 Dosya Gezgini kullanıcı arayüzünde açılır. Buradan farklı dosya konumlarına veya sistem sürücülerine gidebilirsiniz. Dilerseniz bu “Windows Araçları / Windows Tools” uygulamasına kısa yol oluşturarak onu istediğiniz zaman dosyalara ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Başka bir deyişle, siz bu pencereyi kapatana kadar bu pencereyle çalıştığınız süre boyunca Windows 10 Dosya Gezgini’ne sahip olacaksınız. Ayrıca bu pencere dışında Windows 11 ara yüzünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dosya Gezgini olarak Windows 10’un kullanıcı ara yüzünü kullanmak aynı zamanda Windows 11’de iptal edilen bir özelliğe de erişebileceğiniz anlamına geliyor. Yani Dosya Gezgini’nin adres çubuğuna “sürükle ve bırak” işlemini yapabilirsiniz.

Bu, Dosya Gezgini’ndeki bir konumda o anda açık olan bir dosya veya klasörü seçmenize, ardından bunu adres çubuğunda listelenen başka bir konuma sürükleyerek oraya taşımanıza olanak tanıyor.

Ayrıca 3. parti şeylerden de faydalanabilirsiniz: https://www.google.com/search?q=windows+10+explorer+for+windows+11 Windows 10 explorer for Windows 11 OldExplorer şeklinde bir aramayla ilgili uygulamaya ulaşmanız mümkün.

Kaynaklar:

Windows 11 ve Windows 10’da explorer.exe performansının yan yana karşılaştırmasını burada bulabilirsiniz.
Windows 11’de hala eski gezgin (Win 10) var, herhangi bir değişiklik gerekmiyor
Windows 11: Enable classic File Explorer (2024)

Windows 11: Windows 10’dan Şeritli Eski Dosya Gezgini Nasıl Geri Yüklenir: https://web.archive.org/web/20240607150242/https://winbuzzer.com/2024/03/26/how-to-get-the-classic-file-explorer-with-ribbon-back-in-windows-11-xcxwbt/

Kolay gelsin.