Kategoriler
WordPress

Google Domains’den WordPress.com’a transfer

Google Domains’den WordPress’e taşınan ilk 1 milyon domaine transfer ücretsiz.

Google yaptığı açıklamada, Google Domains’in kapanacağı duyuruldu ve hizmetleri Squarespace’e satılarak tümüyle el değiştirmiş oldu.

Google Domains’deki alana adlarını taşımazsanız Squarespace geçişi yasallaşıp gerçekleştiğinde artık domainler Squarespace üzerinde bir hesabınız içerisinde olacak, ilk 12 ay Google Domains’deki ücretlendirme devam edecek değiştirilmeyecek. 1 milyon az bir rakam değil belki 1-2 ayda bitebilir.

Dün WordPress’den Matt Mullenweg WordPress blogunda domainlerini Google Domain’den WordPress.com’a taşıyan ilk bir milyon domainin transferin ücretsiz olacağını duyurdu. Evet, Google’dan WordPress.com’a taşınan ilk bir milyon alan adı için transfer ücretinizi WordPress.com ödeyek ve kaydınızı bir yıl daha uzayacak. Siz WordPress’i web site tasarım altyapı sağlayan içerik yönetim sistemi, blog altyapısı olarak biliyor olabilirsiniz ancak WordPress +10 yıldır en çok domain satan firmalardan biri.

Taşımak isterseniz de bence ilk seçenek Cloudflare ama WordPress.com’da ilk 1 milyon domain taşımasını ücretsiz hale getirdiği için aslında fazla adet domaini olanlar için bu bir fırsat. Cloudflare’da oldukça çok domain uzantısı var, Google Domains’de de çok fazla uzantı vardı WordPress’de uzantı sayısı fazla ama bazıları yok.

WordPress.com’un diğer domain firmalarından farklı, diğerlerinde olmayan üst düzey özellikleri mevcut, özellikle barındırma ve hazır web sitesi konusunda oldukça iyiler. Cloudflare ise CDN, Cahce’e ve güvenliğe ihtiyaç duyan siteniz var ise kesinlikle tercih edilesi. Özetle; bence fazla domaininiz varsa WordPress.com ücretsiz seçeneği ile çok mantıklı şu an.

Google Domains’den domainleri taşımak çok basit, ilk olarak domain kilidini kaldırmak ve ardından transfer kodunu(Yetkilendirme kodu) almak gerekiyor bunları Google Domains panelinden yapabiliyorsunuz, ardından WordPress.com domain paneline gidip domaini ve transfer kodunu yazıyorsunuz ve ücretsiz olarak taşıyabiliyorsunuz, bunu her domain için tek tek yapmanız gerekiyor. Aşağıya ekran görüntülerini koyuyorum.

Google Domains alan adı kilidi ve yetkilendirme kodu
Google alan adı kilidi, yetkilendirme kodu
WordPress.com transferi gerçekleştirmek
WordPress.com transferi gerçekleştirmek

Önemli bir nokta var o da eğer domaini uzatılabilen en yüksek hali ile uzatmış iseniz(10 yıl) transfer yapamayabilirsiniz zira domain transferlerinde yeni yere taşıdığınızda domain 1 yıl daha uzatılması gerekiyor, 10 yıl maksimum uzatma olduğu için transfer gerçekleşmeyebilir.