Kategoriler
Tech

Siri ile uygulamalar sesle yönetilebilecek

Yeni Siri yolda: Daha konuşkan ve çok yönlü, Siri ile uygulamaları sesinizle yönetebileceksiniz.

Yeni Siri ile uygulamaları sesinizle yönetebileceksiniz. Sanal asistan Siri, e-posta gönderip silebilecek ve Apple News’teki belirli yayınları açabilecek.

Apple’ın sanal asistanı Siri’nin, insanların uygulamaları sesleriyle kontrol etmelerine olanak sağlayacak bir yapay zeka (AI) revizyonu aldığı bildiriliyor.

Bloomberg’in haberine göre, Siri’nin büyük dil modelleri veya sohbet robotları gibi üretken yapay zeka teknolojisinin temel bir parçası olan LLM’ler tarafından desteklenen yeni sistemi, sanal asistanın uygulamalar içindeki daha fazla özelliği kontrol etmesini sağlayacak.

Bu revizyon 10 Haziran’da şirketin Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda açıklanacak.

Siri’nin iPhone ve iPad’deki yeni özellikleri arasında e-posta gönderebilme veya silebilme, Apple News’te belirli yayınları açabilme ve bir makaleyi özetleyebilme yer alıyor.

Habere göre Siri başlangıçta yalnızca bir isteği işleyebilecek, ancak sonunda bir dizi komutu işleyebilecek.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Siri’nin yükseltilmiş yeteneklerinin ilk başta yalnızca Apple’ın şirket içi uygulamalarıyla çalışacağını ve iOS 18’in ilk sürümünden sonra gelecek yıl piyasaya çıkacağını söyledi. Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Apple, sohbet robotunu iPhone’lara yerleştirmek için ChatGPT yapımcısı OpenAI ile bir anlaşma üzerinde çalışıyor ve aynı zamanda Gemini AI yazılımını cihazlarında kullanmak için Google ile bir ortaklık arayışında.

Siri, Apple’ın yapay zeka yarışına ayak uydurma çabalarının önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Geçen ay New York Times, yapay zeka destekli yeni Siri’nin ‘daha konuşkan ve çok yönlü’ olacağını bildirmişti.

Kaynaklar: