Kategoriler
Tech

GPT-4o tanıtıldı

OpenAI, yeni yapay zeka modelini tanıttı, GPT-4o ile ChatGPT bir asistana dönüşüyor ücretsiz hesaplarda da kullanılabiliyor.

GPT-4o adı ile çıkan yeni model, OpenAI’nin önceki GPT-4 modelinin bir güncellemesi. OpenAI GPT-4o, ücretsiz kullanıcıların kullanımına da sunulacak; bu da herkesin OpenAI’nin en gelişmiş AI teknolojisine erişebileceği anlamına geliyor.

Böylece Sam Altman’ın geçen günkü haberde sihir gibi bir şey dediği mevzu ortaya çıkmış oldu, ürün önümüzdeki günlerde kullanılabilecek bu arada Apple’da yapay zeka asistanı için Google ile mi yoksa OpenAI ile mi anlaşacak henüz belli değil, hey gibi Siri o gerçekten ilkel kaldı. Ayrıca Altman arama motoru olmayacak şeklinde net olarak konuşmuş.

Altman, X platformunda, Pazartesi günü için OpenAI’ın bir duyuru yapacağını ancak bu duyurunun arama motoru veya GPT-5 duyurusu olmayacağını paylaştı. Bunun yerine, insanların seveceği, kendisine “sihir gibi hissettiren birşey” olacağını söyledi. Resmi OpenAI gönderisinde, yapılacak duyurunun ChatGPT ve GPT-4 ile ilgili yenilikler olacağı belirtiliyor.

Geçen günkü haber: theverge.com/2024/5/10/24153767/sam-altman-openai-google-io-search-engine-launch
Say hello to GPT-4o – Say hello to GPT-4o, our new flagship model which can reason across audio, vision, and text in real time.

GPT-4o (“omni” – “o”) çok daha doğal insan-bilgisayar etkileşimi için bir adım atar—herhangi bir kombinasyonu metin, ses ve görüntü olarak giriş olarak kabul eder ve metin, ses ve görüntü çıkışlarının herhangi bir kombinasyonunu üretebilir. 232 milisaniyede ses girişlerine yanıt verebilir ve ortalama 320 milisaniye ile insan yanıt süresine benzer bir hızdadır. İngilizce metin ve kod üzerinde GPT-4 Turbo performansını eşleştirirken, diğer dillerde metin üzerinde önemli bir iyileşme sağlar ve ayrıca API’de çok daha hızlı ve %50 daha ucuzdur. GPT-4o, mevcut modellere kıyasla özellikle görüntü ve ses anlayışında daha iyidir.

ChatGPT kullanıcıları için ücretsiz ve hızlı

GPT-4o, ChatGPT’nin metin, ses ve sözde görüntü kullanarak etkileşim kurmasını sağlayacak. Bu, kullanıcılar tarafından yüklenen ekran görüntülerini, fotoğrafları, belgeleri veya grafikleri görüntüleyebileceği ve bunlar hakkında bir şeyler söyleyebileceği anlamına geliyor. OpenAI Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati, ChatGPT’nin artık bellek yeteneklerine de sahip olacağını, yani kullanıcılarla yapılan önceki görüşmelerden öğrenebileceğini ve gerçek zamanlı çeviri yapabileceğini söyledi.

Şirketin San Francisco genel merkezinde gerçekleşen etkinlik sırasında Murati, “Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda ilk kez gerçekten ileriye doğru büyük bir adım atıyoruz. Etkileşim çok daha doğal ve çok çok daha kolay hale geliyor.” dedi.

Say hello to GPT-4o, our new flagship model which can reason across audio, vision, and text in real time: http://openai.com/index/hello-gpt-4o/ Text and image input rolling out today in API and ChatGPT with voice and video in the coming weeks.

GPT-4o, ChatGPT deneyimini büyük ölçüde geliştiriyor. ChatGPT uzun süredir, metinden konuşmaya modelini kullanarak metni yazıya döken bir ses modu sunuyor. Ancak GPT-4o bunu daha da güçlendirerek kullanıcıların ChatGPT ile daha çok bir asistan gibi etkileşime girmesine olanak tanıyor.

Örneğin, kullanıcılar GPT-4o tarafından desteklenen ChatGPT’ye bir soru sorabiliyor ve yanıt verirken ChatGPT’yi kesebiliyor. OpenAI, modelin “gerçek zamanlı” yanıt verme özelliği sunduğunu ve hatta kullanıcının sesindeki duyguyu yakalayıp “farklı duygusal tarzlarda” ses üretebildiğini söylüyor. GPT-4o, ChatGPT’nin görüş yeteneklerini de geliştiriyor. Bir fotoğraf veya bir masaüstü ekranı verildiğinde ChatGPT artık “Bu yazılım kodunda neler yazıyor” veya “Bu kişi hangi marka gömlek giyiyor?” gibi ilgili soruları hızlı bir şekilde yanıtlayabiliyor.

Plus users will get up to 5x higher limits, and earliest access to features like our new macOS desktop app and next-generation voice and video capabilities.

GPT-4o, bugünden itibaren ChatGPT’nin ücretsiz planında ve OpenAI’nin premium ChatGPT Plus ve Team abonelerine “5 kat daha yüksek mesaj limitleriyle ve çok yakında” Kurumsal seçeneklerle sunulacak. OpenAI, GPT-4o tarafından desteklenen gelişmiş ses deneyimini önümüzdeki ay içinde Plus kullanıcılarına sunacağını söylüyor.

Kaynaklar