Kategoriler
Tech

Google Maps şarj istasyonları

Google Haritalar ile şarj istasyonlarını bulmak kolaylaşacak. Google Haritalar’a şarj istasyonlarını bulmayı kolaylaştıran ve istasyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayan yeni özellikler ekleniyor.

Google Haritalar son güncellemesi ile elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının konumlarını gösterecek.

Google Haritalar’a şarj istasyonlarını bulmayı ve istasyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayan özellikler ekleniyor. Google, şarj istasyonlarını kullanıcıların daha kolay bulabilmesi için yapay zekayı kullanarak kullanıcı yorumlarından elde ettiği bilgilerle sürücüleri bilgilendirecek.

Örnek olarak, bir otoparka girerken Google Haritalar, “Yer altı otoparkına girin ve çıkışa doğru işaretleri takip edin, çıkmadan önce sağa dönün” gibi yazılı talimatlar sunabilecek.

Google Haritalar’a şarj istasyonlarını bulmayı ve istasyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayan özellikler ekleniyor.
Google Haritalar’a şarj istasyonlarını bulmayı ve istasyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayan özellikler ekleniyor.

Şarj istasyonları hakkında daha fazla bilgi sunulacak

Bunun yanında Google, şarj cihazları hakkında daha fazla bilgi toplayacak. Kullanıcılar şarj cihazları hakkında yorum yaptıklarında, ne tür fişlerin (CCS veya NACS) mevcut olduğu ve bekleme süresinin ne kadar olduğu gibi ek bilgiler isteyecek. Böylece o şarj istasyonunu kullanacak diğer kullanıcılara daha fazla bilgi sunabilecek.

Google Maps ayrıca, yakındaki şarj cihazlarını, bunların gerçek zamanlı kullanılabilirlik durumlarını ve şarj hızlarını bir bakışta gösterecek. Bu güncelleme ilk olarak Google’ın yerleşik olduğu araçlara sunulacak ve bataryanın şarjı azaldığında bilgiler sürücülere otomatik olarak gösterilecek. Ayrıca çok duraklı yolculuklarda önerilen şarj noktaları eklenerek uzun mesafeli yolculuklar kolaylaşacak. Özellikler yakın zamanda kullanıcılara sunulmaya başlanacak.

Hızlı Şarj İstasyonları Hakkında

Elektrikli araçlar için şarj istasyonları şarj süreleri bakımından kademe kademe değişiklik gösterebiliyor. Buralarda elektrikli araç sahipleri zamandan tasarruf edebilmek için hızlı şarj istasyonlarını tercih ediyorlar. Örneğin seviye 2 şarj istasyonları elektrikli aracın bataryasını uzun sürede dolduruyor. Bu da elektrikli araç sahibi için büyük bir zaman kaybı demek. Ancak DC uyumlu hızlı şarj istasyonu seviye 2 şarj istasyonuna oranla daha çabuk batarya dolum işlemi yapıyor.

Kaynak: blog.google/products/maps/new-ways-to-power-up-your-electric-vehicle-adventures-with-google-maps/