Kategoriler
Tech

iOS 18 ile büyük değişiklikler

Tarihin en büyük iPhone güncellemesi olacak iOS 18, “Denetim Merkezi” ve “Ayarlar” tasarımları yıllar sonra yenilenecek.

Yeni iddialara göre WWDC24 etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 18 işletim sistemiyle beraber “Denetim Merkezi” ile “Ayarlar” da yenilenecek.

Bloomberg’den Mark Gurman’ın son haberine göre iOS 18 işletim sistemiyle beraber “Denetim Merkezi” sonunda bir güncelleme görecek. Apple buna ek olarak “Ayarlar” için de bir güncelleme gerçekleştirecek. Bu güncelleme kapsamında ayarlar ekranının daha sade hale geleceği ve ayarlar içerisindeki arama sisteminin iyileştirileceği iddia ediliyor. iOS 18 ile ayarlar içindeki menüleri daha anlaşılır bir yapıda organize edeceği belirtilen Apple, denetim merkezi için de kullanışlı bir güncelleme planlıyor. Şirketin denetim merkezi için yeni bir müzik widget’ı sunacağını belirten Gurman, bölümdeki akıllı ev kontrollerinin geliştirileceğini de söylüyor. Fotoğraflar uygulamasının arayüzünü de güncelleyeceği aktarılan Apple, “Mail” uygulamasında da bazı ufak değişiklikler gerçekleştirecek gibi görünüyor. iOS 18 için geçtiğimiz hafta başka bilgiler de çıktı. Yine Gurman’ın iddiasına göre iOS 18 işletim sistemiyle sunulacak ve iPhone’larda yerleşik olarak çalışacak yapay zeka özellikleri, iPhone 15 Pro ve daha sonra çıkacak modellere özel olacak. Buluttan destek alınacak özellikler ise yüksek ihtimalle iOS 18’e geçirilen tüm iPhone’larda bulunacak.

iPhone ile birlikte Mac’lerdeki ayarlar da yenilenecek

Gurman, bunun dışında yeni sürümle birlikte “Ayarlar”ın da yenileceğini belirtmiş. Bu tasarım değişikliği, Ayarlar’ın arayüzünü daha düzenli ve temiz hâle getirecek. Ayrıca arama kısmı da geliştirilecek. macOS’teki Ayarlar bölümünün de benzer değişikliklere uğrayacağı söyleniyor. Her şeyi 10 Haziran günü öğreneceğiz.

Yapay zeka eklemeleri

Bazı yapay zeka özelliklerini kişileri yeni cihazlara geçirmek için kullanacak Apple, Mac ve iPad tarafına getireceği yapay zeka özellikleri içinse en az M1 işlemcili bir cihaz isteyecek. Yine Gurman’a göre çok gelişmiş Siri özelliklerini 2025 yılına bırakacak teknoloji devi Apple, Siri’yi ilk kez uygulamalardaki özellikleri ayrı ayrı kontrol edebilecek hale getirecek. Bu altyapının ilk aşamada Apple’ın kendi uygulamalarına özel olacağı aktarılıyor. Süreç daha sonra ise üçüncü parti uygulamalara genişletilecek.

iOS 18 ile sunulacak yapay zeka özellikleri hakkında ek olarak bazı yeni bilgiler de verildi. Örneğin yeni jenerasyon Siri kişilerin bildirimlerini inceleyerek bir özet sunabilecek. Çok daha doğal konuşacağı da aktarılan yeni Siri, aynı hesaba bağlı cihazların hepsini kontrol edebilecek. Bu kontrol altyapısı spesifik olarak medya yönetimine odaklanacak.

Sorulan sorulara birden fazla bilgiye bakarak cevaplar verecek Siri, sonunda gerçekten kullanışlı bir asistan olacak. Yeni işletim sistemindeki notlar uygulaması ise yapay zekadan güç alarak matematiksel denklemleri tanımlayacak, çözümler üretecek ve grafikler oluşturacak. Kullanıcıların mesajlara ve e-postalara otomatik olarak oluşturulan metinler ile yanıt vermesine olanak tanıyacak sistem, son yılların en büyük güncellemesi olacak.

Kaynaklar: