Kategoriler
Tech

OLED ekranlı iPad Pro tanıtıldı

Apple, uzun süredir beklenen OLED ekranlı yeni iPad Pro modellerini resmi olarak tanıttı.

Uzun süredir beklenen OLED ekranlı iPad Pro modelleri bugün Apple tarafından resmi olarak tanıtıldı. iPad Pro M4: İnanılmaz derecede ince ve hafif ve ekran tüm dikkati üzerine çekiyor.

OLED iPad Pro modelleri ya da 11-inç OLED ekranlı iPad Pro ile 13-inç OLED ekranlı iPad Pro sonunda tüm detaylarıyla karşımızda yer alıyor. Apple’ın istediği seviyeye getirmek adına büyük çalışmalar yaptığı uzun ömürlü Tandem OLED ekranları (Temelde iki farklı panel bir araya getiriliyor) ile beraber gerçek siyahlar ve çok canlı / doğru renkler getiren modeller, yüksek parlaklık (1.000 nit genel, 1.600 nit maksimum) sunan yeni nesil panelleriyle benzersiz bir görüntü kalitesi vadediyor (Bu sınıfta şimdiye kadar kullanılmış en iyi OLED paneller oldukları söyleniyor).

Özellikle dizi ve filmlerini iPad’de izlemeyi ya da iPad’inde oyun oynamayı sevenleri çok memnun edecek bu 120 Hz yenileme hızına sahip akıcı ekranlar, yüksek renk doğruluğu ve parlaklık ile tasarım profesyonellerini ve profesyonel içerik üreticileri (Fotoğrafçılar, YouTuber’lar, film/dizi yapımcıları) de çok memnun edecek izlenimi oluşturuyor.

Yeni tabletler sizin de görebileceğiniz üzere tasarımsal olarak dikkat çekecek devasa bir fark taşımıyorlar, sadece hatırı sayılır oranda ince gövdeler (Spesifik olarak 5,3 ve 5,1 mm kalınlığında ve daha hafifler) ve çerçeveler üzerine kuruluyorlar. Mat ekran opsiyonu (Sadece 1 TB ve 2 TB için) da sunulan Ultra Retina XDR isimli tabletler, bu sayede yansımaları ortadan kaldırıyor.

Up to 2TB storage, Thunderbolt/USB 4 support
Up to 2TB storage, Thunderbolt/USB 4 support

Thunderbolt/USB 4 desteklemesi muhteşem bir şey bu arada, harici ekran kartı bile çalıştırır aşırı hızlı ileriye yönelik güçlü bir bağlantı türü. Benim Dell laptopta var ondan tecrübeliyim Thunderbolt 4 müthiş bir şey.

M4 işlemci

Güçlerini sızıntılarda da söylendiği üzere bugün ilk defa görücüye çıkarılan M4 işlemciden alan yani Mac seviyede performans getiren yeni modeller (Evet, M3 işlemci atlandı), uzun yıllar hemen her ihtiyacın altından rahatlıkla kalkabilecek gibi görünüyor. M4 işlemci Apple’ın açıklamasına göre 3 nm üretim sürecinin ikinci jenerasyonundan çıkıyor, ekran kontrolü için ilk defa özel bir birim sunuluyor. 10 CPU çekirdeğine ve 10 çekirdekli GPU’ya sahip M4 işlemci, M2 seviyesi enerji harcamasıyla yüzde 50 daha yüksek performans getiriyor olmasıyla çok dikkat çekiyor. Saniyede 38 trilyon işlem gücüne sahip bir 16-çekirdekli Neural Engine (Yapay zeka işlemler için) üzerine kurulan Apple M4, kağıt üzerinde inanılmaz görünüyor.

Fiyatlar

M2’li iPad Pro’lardan 4 kat daha güçlü olduğu söylenen M4’lü yeni iPad Pro modelleri, yeni kapılar aralıyor ancak halen iPadOS’in sınırlarına takılıyorlar. Arkalarında 12 megapiksel kamera olan ve bununla 4K ProRes video çekebilen tabletlerde, LiDAR tarayıcı da yer alıyor. Adaptif flaş ile kamera temelli belge tarama sürecindeki gölge düşme sorununu kaldıran tabletler, 12 megapiksel ön kamerayı ve Face ID sistemini yeni iPad Air gibi merkeze alıyor. 5G destekli M4 iPad Pro, en alttaki 256 GB depolama için 11-inç özelinde 999 dolardan, 13-inç özelinde ise 1.299 dolardan başlıyor. Tablet en üstte tam 2 TB depolama ile alınabiliyor. Model Türkiye’de 11-inç için 45.999 TL’den , 13-inç içinse 59.999 TL‘den başlıyor, 15 Mayıs teslim tarihi açıklanıyor.

Uygulamalar

Apple bugün ayrıca iPad için geliştirdiği video odaklı yeni Final Cut Pro 2 ve müzik odaklı yeni Logic Pro 2 uygulamalarını da duyurdu. Dokunmatik kontrol için tasarlanan yeni uygulamalar, çok daha güçlüler, Final Cut Pro 2 uygulaması “Live Multicam” özelliği ile dört farklı kamerayı tek yerden yönetebiliyor. Bunun için iPhone’lara ya da iPad’lere Final Cut Camera isimli yeni Apple uygulamasının yüklenmesi gerekiyor.

15 Mayıs’ta sizinle

Bugüne kadarki en ince Apple ürününde bugüne kadar görülmemiş bir güç. Büyüleyici yeni tasarımda inanılmaz bir hafiflik ve taşınabilirlik. Dünyanın en gelişmiş ekranı olan Ultra Retina XDR. Apple M4 çiple olağanüstü performans ve oyunun kurallarını değiştiren grafikler. Ve tüm gün süren pil ömrü.

iPad Pro M4: İnanılmaz derecede ince ve hafif, ancak ekran tüm dikkati üzerine çekiyor.
Uzay Siyahı iPad Pro: Apple’ın Şimdiye Kadarki En İnce Ürünü
Uzay Siyahı iPad Pro: Apple’ın Şimdiye Kadarki En İnce Ürünü
Apple Announces New iPad Pro With M4 Chip, OLED Display, and More
Apple Announces New iPad Pro With M4 Chip, OLED Display, and More

Apple Pencil Pro

Karşınızda Apple M4 çipin gücüyle inanılmaz derecede ince ve portatif iPad Pro, yeni tasarımıyla iki farklı boyutta iPad Air ve yepyeni Apple Pencil Pro.

Apple Pencil Pro
Apple Pencil Pro

iPad Pro’ların yalnız gelmedi. Apple yeni tabletleri ile beraber yetenekli yeni Apple Pencil Pro kalemini ve cihazları dizüstüne çeviren yeni 299 dolar başlangıç fiyatına sahip Magic Keyboard klavye modelini de görücüye çıkardı. Yeni Magic Keyboard’u çok daha ince ve hafif hale getiren Apple, 13.999 TL’lik ürün için iki farklı renk sunuyor, klavye hızlı erişim için bazı kısayollar taşıyor. Dikkat çeken yeni 129 dolarlık Apple Pencil Pro ise taşıdığı mikro motorlar ile dokunsal geri bildirim yapabiliyor, yeni bir sıkıştırma temelli kontrol sistemi getiriyor, jiroskop ile fırça hareket değişimi sunuyor ve kaybetme durumları için Bul ağına dahil oluyor. Tasarımsal olarak aynı olan 5.299 TL Türkiye fiyatına sahip kalem, yeni iPad Air’e de destek veriyor ve önünde yeni sensörler yer alıyor. Nathan Ingraham / Engadget

iPad Air M2

iPad Air M2 ile Uygulamalı: Bütçenizi zorlamayan büyük ekranlı bir iPad. Apple’ın iPad Air’de yaptığı değişiklikler iPad Pro ile karşılaştırıldığında daha mütevazı. iPad Air, tamamen yeniden tasarlanmaktan ziyade beklenen ve biraz gecikmiş bazı değişiklikleri alıyor: yeni bir ekran boyutu, yeni bir işlemci ve tabletin yatay tarafına yerleştirilen ön kamera. Evet, bu biraz övgü ama yeni iPad Air’in beğenilecek pek çok yanı var.

Kaynaklar: