Kategoriler
SEO

Yapay Zeka Özetler’i hakkında

Sitenizin tamamını veya herhangi bir kısmını Google’ın yapay zeka özetleri kısmından hariç tutmak ve genel olarak Google AI Overviews hakkında.

Websitenizin tamamını veya bir kısmını Google’ın yapay zeka özetlerinden çıkarmak ve görünmemesini isterseniz ilgili sayfa veya sayfaların meta robots etiketine “nosnippet” eklemeniz yeterlidir. Daha fazla bilgiyi Google’ın hazırladığı sayfadan görebilirsiniz.

Google’ın Yapay Zeka Özetleri hakkında bilmeniz gereken bazı önemli bilgileri:

  • Yapay Zeka Özetleri, arama sonuçlarının en üstünde görünen LLM destekli anlık görüntülerdir. Kullanıcılar için arama sonuçları sayfasında doğrudan bir yanıt oluşturmak için Google Gemini’yi kullanırlar.
  • Bu sonuçlar, kullanıcıların daha uzun aramalar yapabilmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Belirli bir ihtiyaca yönelik ve daha önce hiç makale yazılmamış aramaları düşünün. Google, bir kullanıcının “Boston’daki en iyi yoga veya pilates stüdyosunu bul ve bana tanıtım teklifleri hakkında bilgi ver” şeklinde arama yaptığı bir örnek kullanıyor.
  • Yapay Zeka Özetleri sorgulara doğrudan yanıt verirken, yanıtın oluşturulmasına yardımcı olan web sitelerine alıntılar içerirler. Bu, büyük olasılıkla yapay zeka destekli yanıtı oluşturmak için kullandıkları eğitimin bir parçası.
  • Veriler, organik sonuçlarda ilk sırada yer alan web sitelerinin her zaman Yapay Zeka Özetleri ile eşleşmediğini gösteriyor. Siteniz bir sorguda ilk sayfada olsa bile, aynı sorgu için bir Yapay Zeka Özetinde görünme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelmiyor.
  • Google, Yapay Zeka Özetleri’nde yer alan web sitelerinin “sayfanın o sorgu için geleneksel bir web listesi olarak görünmesinden daha fazla tıklama aldığını” iddia ediyor. (Buna pek inanılır gibi değil, notumu düşeyim!)
  • Yapay Zeka Özetleri bir aramadan sonra otomatik olarak oluşturulabilir veya isteğe bağlı olabilir. İkinci deneyim, kullanıcıların genel bakışı tetiklemek için tıklamaları gereken bir “Oluştur” düğmesi içeriyor.
  • Google’ın bu deneyimden nasıl para kazanmayı planladığı hala net değil. Reklamların bu yeni arama sonuçlarında nasıl yer alacağını bulmaları gerekeceği bir sır değil.
  • Google, Search Console’da sitenizin Yapay Zeka Özetleri’nin aldığı tıklamalar ve gösterimler hakkında veri sağlayacak. Ancak, verilerin Yapay Zeka Özetleri içeren bir sonuçtan gelip gelmediğini ayırt etmeyecek. Şuan Bing Webmaster Tools’un performans bölümünde çok detaya girmeden yapay zeka sohbetlerini de kapsama dahil edecek şekilde performans sunmakta.

Yapay Zeka Özetleri Nasıl Çalışıyor?

1️⃣ Google’dan Yapay Zeka Özetleri ve SEO’ya Etkisi: Yeni Bir Dönem Başlıyor. Google, AI Overviews (yapay zeka özetleri) adıyla sunduğu yeni dokümantasyonla SEO dünyasında devrim yaratıyor.

Sitenizi hariç tutmak için

Sitenizin tamamını veya herhangi bir kısmını Google’ın yapay zeka özetleri kısmından hariç tutmak hakkında.
Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum, ama eğer gemileri yaktım, Yapay Zeka Özetleri’nde siteme ait sayfaların görünmesini istemiyorum derseniz, “nosnippet” meta robot etiketi kullanabilirsiniz.

Sitenizi ya da Herhangi bir Sayfanızı Hariç Tutma
Sitenizi ya da Herhangi bir Sayfanızı Hariç Tutma

Google’dan Ücretsiz Üretken Yapay Zeka (Generative AI) Eğitimi

https://www.cloudskillsboost.google/course_templates/536 adresinden birkaç saatinizi ayırarak Google’ın Generative AI eğitimini almanız mümkün.

Kaynaklar: