Kategoriler
SEO

YouTube Music için de “mırıldanarak” arama

YouTube Music için de “mırıldanarak” şarkı arama sistemi geldi. Artık Android için YouTube Music’te şarkı bulmak için mırıldanabilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca melodiyi söyleyebilir, hatta bir enstrümanda çalabilir.

YouTube gibi YouTube Music de “mırıldanarak” şarkı arama(Hum to Search) sistemi sunuldu. İlk olarak Android tarafında bir adım atıldı.

Google, YouTube’da çok uzun zamandır kişilerin ismini aradıkları şarkıyı melodisini mırıldanarak bulmasına imkan tanıyor. Hatta bu şaşırtan imkan Google dünyasında ilk defa YouTube ile de gündeme gelmemişti.

2020 yılında Google’ın iOS ve Android platformlarındaki ana uygulamasına kişilerin mırıldanarak ya da ıslık çalarak şarkı bulmasına imkan tanıyan güzel bir özellik getirilmişti. Bu özellik sayesinde kişiler kafalarına takılan şarkıyı çok kolay olmasa da doğru mırıldanma ile bulabilir hale gelmişti. Bu altyapıda tahmin edebileceğiniz üzere çok gelişmiş bir yapay zekadan yardım alan internet devi, özelliğe Asistan üzerinden de erişim sunuyordu.

YouTube tarafında herkese açılması zaman alan özellik, sadece üç saniyelik mırıldanma kaydı gerektiriyor ve aynı zamanda süreçte örneğin bir videoda duyulan şarkının adını bulmak adına üç saniyelik şarkı kayıtları da kullanılabiliyordu. Her kullanım sonrasında daha iyi hale gelen özellik, bugün itibarıyla YouTube Music uygulamasının Android sürümünde bazıları için aktif edilmeye başlandı. Android yanında iOS tarafından da eksik edilmeyecek özellik, mırıldanarak ya da direkt olarak söyleyerek parça bulma altyapısını daha fazla kişiye ulaştıracak. Yakında eksiksiz olarak herkese sunulmasını beklediğimiz özellik, Android tarafında hızlı çalışıyor.

Mırıldanarak arama(Hum to Search) aşağıdaki ekran görüntülerinde olduğu gibi çalışıyor, bir şarkıyı aramak istediğinizde şarkının sesini/melodisini dinletmeniz yeterli ve şarkıyı buluyor. Youtube Music ben şiddetle öneririm, yani premium abonelik hakkını veriyor bana göre F/P oranı Spotify’dan kar be kat daha iyi. Bu arada şarkıyı dilerseniz bir müzik aleti ile de çalıp bulabilirsiniz yani algoritma tamamen sizin verdiğiniz sesi duyup ona göre sonuç veriyor, başarılı.

Source: Izmir_Stinger - Reddit
Source: Izmir_Stinger – Reddit
YouTube Müzik şarkı arama
YouTube Müzik şarkı arama 2
YouTube Müzik şarkı arama 3
Music Find Feature by u/SocietyEducational10 YoutubeMusic
Music Find Feature – Android Funny how YouTube (pages 1/2) have a music finder feature, but YouTube Music, doesn’t have that feature. Which happens to be a music app.
Google’dan: arama için mırıldanın özelliği – Google’ın yeni Hum to Search özelliği ile dile dolanan şarkıyı ’mırıldanarak’ bulmak mümkün.

Kaynaklar: