Kategoriler
Tech

Gemini uzantıları Türkiye’de

Google, önceki ismi Bard olan Gemini’nin uzantılarını Türkiye’de kullanıma açtı. Gemini sohbet robotunda önemli güncellemeler yapıldı, uzantıları artık Türkiye’de aktif bir şekilde kullanılabilir.

Google, önceki ismi Bard olan Gemini’nin uzantılarını Türkiye’de kullanıma açtı. Gemini sohbet robotunda önemli güncellemeler yapıldı, uzantıları artık Türkiye’de aktif bir şekilde kullanılabilir.

Google’ın yapay zeka botu olan Gemini’de uzun süredir ABD ve birkaç ülkede sınırlı şekilde ücretsiz kullanılabiliyordu, bugünden itibaren Türkiye dahil Gemini’nin kullanılabildiği tüm ülkelerde eklentiler(extensions / gemini.google.com/extensions) aktif hale geldi. Eklentiler içerisinde Youtube, Gmail, Drive, Haritalar, Oteller gibi diğer Google servisleri bulunuyor ve bu çok işe yarıyor kesinlikle tavsiye ederim bu olay ciddi anlamda Apple’ın Siri’sini çok rahat dövebilir.

Hatalar ve eksiklikler elbette var yani şu an itibariyle tamamen yapay zekaya güvenip hayatının tüm planlarını ona bırakamazsın ancak ABD’de çok daha iyi verilerle neredeyse hatasız çalıştığını gördüm.

Gemini uzantıları hakkında?

Gemini uzantıları artık Türkiye’de de kullanıma açık.
Gemini uzantıları artık Türkiye’de de kullanıma açık.

Gemini uzantıları, YouTube, Haritalar, Uçuş Arama ve Oteller gibi Google uygulama ve hizmetlerindeki bilgilere anlık olarak erişmenizi sağlayan bir özellik. Gmail, Dokümanlar ve Drive Uzantıları ile kişisel içerikleriniz dahil olmak üzere bu hizmetlerdeki bilgileri bulabilir, özetleyebilir veya bunlara yönelik Gemini’a sorular sorabilirsiniz.

Uzantılar ile neler yapılabilir?

Örneğin, Gemini Uygulamaları sizin için özelleştirilmiş seyahat planlaması için anlık uçuş ve otel rezervasyonu bilgilerini verebilir. Veya size ilham verebilecek YouTube videolarını önerebilir. Benzer şekilde Google Haritalar’dan konuma dayalı bilgiler almak (yakındaki restoranlar gibi) da mümkün.

Nasıl kullanılır?

  • gemini.google.com adresine gidin
  • uzantıları gemini.google.com/extensions adresinden aktif edin.
  • Hazırsınız.

Daha fazla kullanım örneğini Youtube’da boca görebiliyoruz videolardan birini aşağıya embed ediyorum.

How to Use Google Gemini on your Workspace | Use extensions and integrate AI

Kaynaklar:

Bu arada ben Gemini’yi en son Audi A8 arabası için şiir yazmasını söylemişim ve paylaşmışım bunu gemini.google.com/sharing bölümünden görebiliyorsunuz. Ek olarak Gemini’nin Chrome tarayıcılarına da entegre edileceği biliniyor, Chrome’un araç çubuğundan direkt olarak kullanılabilecek yani arama yapar gibi chat bota yazılabilecek.

Quickly start your chat with Gemini using the new shortcut in the Chrome desktop address bar…

Kolay gelsin.