Kategoriler
SEO

2 yeni Googlebot

Google, crawlers listesine iki yeni Googlebot’u ekledi: GoogleOther-Image & GoogleOther-Video

Google, crawler(tarayıcı) listesine iki yeni Googlebot’u ekledi, bunlar GoogleOther bot kategorisinin bir parçası olan ve araştırma ve geliştirme amacıyla ikili verilerin taranması için kullanılan GoogleOther-Image & GoogleOther-Video

Google şunu yazdı: “Sırasıyla resim ve video baytlarını getirmek için optimize edilmiş GoogleOther sürümleri olan GoogleOther-Image ve GoogleOther-Video olmak üzere iki yeni crawler eklendi. Bunu yaparken aynı zamanda GoogleOther’ın kullanıcı aracısı dizelerinin listesini de güncelleyerek güncelleştirdik. en aktif kullanıcı aracısı versiyonları.” Google, “Yeni crawlerlar, araştırma ve geliştirme için kullanılabilecek ikili verilerin taranmasını daha iyi desteklemek için başlatıldı” diye ekledi.

Nisan 2023’te Google, “çeşitli ürün ekipleri tarafından sitelerden herkese açık içerik getirmek için kullanılabilecek genel bir crawler” olan GoogleOther’ı crawler olarak ekledi. Google’dan Gary Illyes, o zamanlar crawlerın “Googlebot’un tarama kapasitesinde bir miktar yer açmak için Googlebot’un Ar-Ge taramaları gibi bazı diğer işlerinin yerini alacağını” açıklamıştı.

Bu botların “Google ürün ekipleri tarafından dahili olarak Google dizinini oluşturmak için kullanıldığını” ekledi. “Googlebot dizin oluşturmak için, GoogleOther ise geçmişte Googlebot’un sahip olduğu diğer görevler için kullanılıyor” diye ekledi.

Bu botları buradaki belgelerde bulabilirsiniz:

  • GoogleOther-Image, GoogleOther’ın herkese açık resim URL’lerini almak için optimize edilmiş sürümüdür. Kullanıcı aracısı belirteçlerinin altına girer; GoogleOther-Image ve GoogleOther ve GoogleOther-Image/1.0 tam kullanıcı aracısı dizesini kullanır.
  • GoogleOther-Video, GoogleOther’ın herkese açık video URL’lerini almak için optimize edilmiş sürümüdür. GoogleOther-Video ve GoogleOther’in Kullanıcı aracısı belirteçleri altına girer ve GoogleOther-Video/1.0 kullanıcı aracısı dizesinin tamamını kullanır.

İşte üç GoogleOther crawlerın ekran görüntüsü:

googleother googlebot crawlers
googleother googlebot crawlers

Aşağıdaki konular hoşunuza gider ayrıca Cloudflare kullanıyorsanız arama motorlarının botlarına sinyal gönderme seçeneği var o ayarı kontro etmenizi öneririm, Cloudflare’daki o ayar sitenizdeki sayfanın değiştiğini anladığında botlara ping atıyor bu çoğunlukla önbelleği temizle dediğinizde veya yeni bir sayfa eklediğinizde oluyor.

GoogleOther çok mu fazla tarıyor konusunda X tartışmaları mevcut, kolay gelsin.

google 2 yeni crawler bot ekledi. https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/overview-google-crawlers?hl=en#googleother-image
Google indexing API kurulumu – Google indeks sorununa çözüm, Google’ın Web Sitenizi Anında Taramasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?
Google Arama Durum Gösterge Tablosu – Google, “Google Search Status Dashboard” adını verdiği yeni bir gösterge tablosunu kullanıma sundu.
HTTP Durum Kodları ve SEO – Google tarafından HTTP durum kodlarının bir sitenin arama sonuçlarındaki görünümünü nasıl etkilediğini gösteren yeni bir doküman yayınlandı.

Kaynaklar: