Kategoriler
Genel

İlk başarılı yapay zekâ it dalaşı

ABD Hava Kuvvetleri ilk başarılı yapay zekâ it dalaşını doğruladı. Yapay zeka tarafından kontrol edilen bir uçak geçen yıl yapılan bir testte bir F-16’lı insan pilotla karşı karşıya geldi.

Yapay zekanın kontrol ettiği savaş uçağı, insan pilotla(F-16) it dalaşına girdi. Otonom olarak kontrol edilen bir uçak, geçen yıl yapılan bir testte bir insan pilotla karşı karşıya geldi. Tarihte ilk gerçekleşti, Hava Kuvvetleri ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) açıklamasına göre; Yapay zeka ile deneysel bir savaş uçağı karşı karşıya geldi, it dalaşını kimin kazandığı ayrıntıları ile açıklandı.

ABD Hava Kuvvetleri pilot koltuğuna yapay zekayı oturtuyor. Perşembe günü yapılan bir güncellemede (edwards.af.mil/News/Article-View/Article/3744695/usaf-test-pilot-school-and-darpa-announce-breakthrough-in-aerospace-machine-lea/), Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), yapay zeka kontrollü bir jetin geçen yıl gerçekleştirilen bir hava it dalaşı testi sırasında bir insan pilotla başarılı bir şekilde karşılaştığını açıkladı.

DARPA, Air Combat Evolution (ACE) programının bir parçası olarak Aralık 2022’de yapay zeka uygulamalarını denemeye başladı. Hava Kuvvetleri’nin güvenlik protokollerine bağlı kalarak bir savaş jetini otonom olarak uçurabilecek bir YZ sistemi geliştirmek için çalıştı.

DARPA ACE & USAF X-62A Achieve World First for AI in Aerospace

DARPA, YZ pilotunu kullanarak it dalaşı simülasyonları gerçekleştirdikten sonra, YZ sistemini deneysel X-62A uçağının içine yerleştirerek çalışmasını test etti. Bu sayede yapay zeka kontrollü aracı Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde havalandırdı ve Eylül 2023’te bir insana karşı ilk başarılı it dalaşı testini gerçekleştirdiğini açıkladı.

İnsan pilotlar X-62A’da YZ sistemini devre dışı bırakacak kontrollere sahipti, ancak DARPA pilotların “herhangi bir noktada” güvenlik anahtarını kullanmalarına gerek olmadığını söylüyor. X-62A, yalnızca bir insan pilot tarafından kontrol edilen bir F-16 ile karşı karşıya geldi ve her iki uçak da “yüksek açılı burun buruna çarpışmalar” sergiledi ve saatte 1,200 mil hızla 2,000 feet kadar yaklaştı. Ancak DARPA it dalaşını hangi uçağın kazandığını söylemiyor.

Hava Kuvvetleri Test Pilot Okulu’nun (Air Force’s Test Pilot School) baş test pilotu Bill Gray yaptığı açıklamada “İt dalaşı, otonom yapay zeka sistemlerini havada test etmeye başlayabilmemiz için çözmemiz gereken bir sorundu” ve “Öğrendiğimiz her ders, otonom bir sisteme verebileceğiniz her görev için geçerli” şeklinde konuştu.

Ajans şimdiye kadar toplam 21 test uçuşu gerçekleştirdi ve testlerin 2024 yılına kadar devam edeceğini söylüyor. Yapay zeka alanındaki hızlı gelişmeler, ordunun bu sistemleri nasıl kullanabileceği konusunda endişelere yol açtı. Wall Street Journal geçen yıl Pentagon’un savunma amaçlı yapay zeka sistemleri geliştirmek ve insansız hava araçları filosunu güçlendirmek istediğini bildirmişti.

Yapay zeka tüm kurallara uydu ve insan gibi savaştı

Bir X-62A test uçağına yerleştirilen yapay zeka, uçağın tüm kontrollerini aldı ve F16 kullanan insan rakibine karşı havada it dalaşına girdi.

Yerdeki ekip ise yapay zekalı uçağın uzaktan kontrollerine sahipti ancak uzaktan kontrol gerektirecek bir acil durum yaşanmadı, yapay zeka havadaki güvenlik protokollerini aşmadan, yani F16’daki pilotun hayatı için riskli olacak bir manevra yapmadan it dalaşını sürdürdü.

DARPA bu it dalaşını kimin kazandığını açıklamadı ama geçmiş yıllardaki testlerde insan pilotun yapay zekayı yendiği açıklaması yapılıyordu. Bu sene açıklama yapılmaması, yapay zekanın galip geldiğine dair şüpheleri güçlendirdi. Diğer bir deyişle, Terminatör çağına bir adım daha yaklaşmış olabiliriz.

Kaynaklar: