Kategoriler
Tech

AltStore PAL kullanımda

iOS cihazlar için ilk AppStore alternatif iOS mağazası Avrupa ülkelerindeki kullanıcılar için kullanıma açıldı. App Store’un alternatifi yıllık €1,5.

Avrupalı iOS kullanıcıları için Apple’ın resmi App Store uygulama mağazası harici uygulama yükleyebileceği ilk alternatif AltStore PAL yıllık bir ücret ile artık kullanılabiliyor.


iOS ekosistemi için hazırlanan ilk lisanslı üçüncü taraf uygulama mağazası “AltStore Pal”, Avrupa Birliği kullanıcıları için erişime açıldı. Hizmet, ufak bir ücret karşılığında kullanılabilecek.

Avrupa Birliği Dijital Pazarlar Yasası (DMA) nedeniyle üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermek zorunda kalan ABD merkezli teknoloji devi Apple, ilk kez bir uygulama mağazasına lisans verdi. AltStore PAL olarak isimlendirilen uygulama mağazası, App Store’a alternatif ilk uygulama mağazası olarak tarihe geçmiş oldu.

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan iPhone sahipleri, iOS 17.4 veya daha yeni bir sürüme sahip olmaları hâlinde, AltStore PAL mağazasına erişim sağlayabilecekler. App Store’un alternatifini kullanmak isteyenlerin, yıllık 1,5 euro (+vergiler) şeklindeki abonelik ücretini ödemeleri gerekecek.

Delta’nın AltStore PAL’deki mağaza sayfası.
Delta’nın AltStore PAL’deki mağaza sayfası.
Kaynak sayfanızı kendi kişisel markanızla özelleştirebilirsiniz.
Kaynak sayfanızı kendi kişisel markanızla özelleştirebilirsiniz.

Geçmişte jailbreak yapılmış iPhone’larda kullanılabilen AltStore PAL, çeşitli uygulamalara ev sahipliği yapıyor. Hatta çeşitli nedenlerle Apple’ın App Store’unda yayımlanamayan uygulamalar, bu üçüncü taraf uygulama mağazasında bulunuyor. Apple, AltStore PAL kullanmaya çalışan kullanıcıları defalarca uyarıp, üçüncü kaynakların uygulamalarına neden güvenilmemesi gerektiğini açıklayacak. Bu arada iPad’lerde de kullanılabilmekte.

AltStore PAL, şu an Türkiye’de doğrudan erişebileceğiniz bir uygulama mağazası değil ancak gelecekte bu durumun değişebileceği söyleniyor, bu konularda AB’nin yasaları çoğunlukla Türkiye’de de kullanılmakta yani mevzu sadece birkaç imzaya bakıyor.

Kaynaklar: