Kategoriler
Tech

X, Türkiye’ye temsilci atadı

Sosyal medya platformu Twitter (X) Türkiye’de temsilcilik açtı ve bir sorumlu atadı, gelişmeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya platformu X’in (Twitter) Türkiye’de temsilcilik açtığını duyurdu. X, Türkiye’de X İstanbul ismindeki şirketini kurdu ve temsilcisini atadı.

Sosyal Medya Platformu “X” Türkiye’ye temsilci atadı.

Reklam yasağı kalkıyor

Sosyal medya platformu X, Türkiye’de temsilcilik açması yönünde uyarılmış ve temsilcilik açılana kadar platforma Türkiye’de reklam yasağı verilmişti. Twitter’a(X) Türkiye’deki reklamverenler reklam veremiyor, yalnızca yurt dışından verilen reklamlar gösteriliyordu. Temsilci atandığı için bu yasak kalkacak.

Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci atama zorunluluğu bulunuyor. 2020’de yürürlüğe giren sosyal medya yasasına göre platformların çeşitli yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor.

Tüm platformlar temsilci atarken, Twitter henüz temsilci belirlememişti. Daha önce Türkiye’de bir şirket açmış fakat Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından bu şirket faaliyete geçmemişti. Twitter temsilci atamadığı için reklam yasağı yürürlüğe girmişti. Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Twitter’ın (X) Türkiye’ye temsilci atamaması nedeniyle bant daraltma cezasının gündemlerinde olduğunu açıklamıştı. Twitter’ın el değiştirmesi nedeniyle anlayış gösterildiği vurgulandı.

Türkiye’de kurulan şirketin adı: “X İstanbul”

X, sonunda Türkiye’de şirket kurdu ve temsilci atadı. Şirket 100 milyon TL sermayeli olarak kuruldu. 100 milyon TL sermaye ile kurulan şirketin ismi ise “X İstanbul” olarak belirlendi.

Yukarıdaki habere ek olarak X platformunun Twitch yayın platformuna alternatif olacağı yönündeki çalışmaların devam ettiğini, ve bunun olacağını Elon Musk son gönderileri ile tekrar hatırlattı.

Ayrıca Netflix Türkiye İçerik Direktörü değişmiş, yani Netflix kurtulmuş yeni gelen direktör(Özge Bağdatlıoğlu) bakalım daha kötü olabilecek mi?

Stream on 𝕏

Google’n developer platformu için yaptığı reklamı beğendim: x.com/wolkanca/status/1793266343799660841

Bu oyunu oynayabilirsiniz: x.com/wolkanca/status/1793054696459899046

Aşağıdaki videoya aşırı güldüm bir süre yokum.

Buna güldüm.