Kategoriler
Tech

Internetsiz Windows kurmak

Microsoft, yerel hesapla Windows 11 kurulumuna izin vermiyor ama bu aşılabilir.

Microsoft, artık yerel hesapla Windows 11 kurulumuna izin vermiyor. Windows 11 kurulumunu hızlı geçmek için kullanılan bypass metodu açığı kapatıldı. Microsoft, kullanıcıların artık rastgele bir e-posta girerek yerel hesapla kuruluma devam etmesine izin vermeyecek.

Microsoft, kullanıcıların Windows 11’i yerel hesapla kullanmalarına gerçekten istemiyor bu normal çünkü şirket bir şekilde Windows kullanıcılarını kendi veri tabanına ekleyip çeşitli şekillerde kazançlar elde etmeyi amaçlıyor, herhangi bir ticari şirket de bunu isterdi. Microsoft, kullanıcıların Microsoft hesabına giriş yapmadan kurulumu tamamlamalarını sağlayan boşluğu kapatmış durumda, öncede herhangi bir email adresi girerek kurulum yapılabiliyordu ancak şimdi sadece Microsoft hesabı oluşturuşsanız veya önceden var ise kurulum yapıyor.

Microsoft, şimdiye kadar Windows 11 kurulumu sırasında kulanıcıdan Microsoft hesabıyla oturum açmasını istiyordu. Herhangi bir kullanılmayan e-posta ve rastgele bir şifreyle bu ekranı atlamak mümkündü. Windows 11, artık buna izin vermeyecek; geçersiz bir e-posta adresiyle giriş yapıldığını anlayarak bir uyarı mesajı gösterecek ve oturum açma sayfasına yönlendirecek.

Elbette bunu aşma yolu hâlâ bir yöntem mevcut, o yöntem de internet bağlantınızın olmadığını belirtmek. Aşağıdaki adımları izlediğiniz taktirde yerel hesap ile Windows kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz:

  1. Windows 11 kurulumu sırasında “Ülke seçin” ekranında Shift + F10 tuşlarına basın.
  2. OOBE/BYPASSNRO” komutunu girin.
  3. Bilgisayar yeniden başlatılacak ve aynı ekrana döneceksiniz.
  4. Shift + F10 tuşlarına tekrar basın.
  5. ipconfig /release” komutunu girin.
  6. Komut istemini kapatarak kuruluma devam edin.
  7. İnternetim yok” seçeneğine tıklayın.
  8. Sınırlı kurulumla devam et”e tıklayın.
  9. Yerel hesabınız için ad ve parolayı girin.
  10. Kuruluma normal şekilde devam edin.

Bu yöntemi kapatabileceklerini sanmıyorum zira İnternet bağlantısız Windows kurmak bu durumda imkansız olurdu. Ek olarak kurulumda AB üyesi bir ülkenin örneğin Almanya konumunu seçerseniz kurulum sonrası da rahat edersiniz, test edildi onaylandı.

Kaynak: tomshardware.com/software/windows/door-slammed-on-last-remaining-easy-windows-11-local-account-setup-workaround