Kategoriler
Tech

Videolar için gerçek zamanlı ses çevirisi

Microsoft Edge, YouTube, LinkedIn ve Coursera gibi sitelerde videoları gerçek zamanlı ve sesli(dublaj) olarak farklı dillere çevirecek.

Bu yenilik beni gerçekten heyecanlandırdı, açıkçası asya dilleri, İspanyolca vb. dillerdeki videoları dublajlı izleyebilmek gerçekten harika olur, yapay zeka ❤️.

Microsoft Edge, Youtube videolarını gerçek zamanlı ve sesli olarak çevirecek. Edge yakında YouTube, LinkedIn ve Coursera gibi sitelerde gerçek zamanlı video çeviri özelliğini(Real Time Video Translation) kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca bu özellik bazı haber sitelerindeki videolarda da çalışabileceği söylendi. Kaynağa göre şu an İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hintçe, Rusça, İtalyanca çeviri ve ses dublajı yapabiliyor.

Real Time Video Translation

Microsoft Edge yakında YouTube, LinkedIn ve Coursera gibi sitelerde gerçek zamanlı video çeviri özelliğini kullanıma sunacak. Microsoft, bu yılki Build etkinliğinde yeni yapay zeka destekli özelliğin, izlenen içeriği canlı olarak hem sesli hem de altyazı şeklinde çevirebileceğini duyurdu.

Şu anda, İspanyolca’dan İngilizce’ye çevirinin yanı sıra İngilizce’den Almanca, Hintçe, İtalyanca, Rusça ve İspanyolca’ya çeviri destekleniyor. Edge’in yeni yapay zeka özelliği insanların hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra işitme güçlüğü çeken insanlar için de faydalı olacak.

Haber sitelerin ve farklı sitelerdeki videolar için de çeviri yapılabilecek

Edge tarayıcısı ayrıca Reuters, CNBC ve Bloomberg gibi haber sitelerindeki videolar için gerçek zamanlı çeviriyi de destekleyecek. İlerleyen zamanlarda daha fazla dil ve web sitesine destek sunulacak.

Bu özellikler, Microsoft’un yapay zeka asistanı Copilot’un geliştirilen yetenekleri sayesinde Edge’de yer alacak. Microsoft Edge şuanda YouTube videolarını özetleme olanağı sunuyor ancak özeti oluşturmak için videonun transkriptini kullandığı için her videonun metin özetlerini oluşturamıyor.

Kaynak: theverge.com/2024/5/21/24160664/microsoft-edge-real-time-video-translation-ai

Muhtemelen Google da buna benzer bir şeyler planlamıştır hatta Youtube üzerinden bunu sunacak, sanırım birkaç yıla gerçekten dil bilmemenin bir eksiklik olmadığı zamanlara çok daha yaklaşmış olacağız zira bu gelişmeler gerçek zamanlı çeviri olayı doğru cihazlar, yazılımlar ve uygulamalarla insanların aralarında anlaşması veya gördükleri, duydukları şeyleri anlamalarına, kendilerini ifade etmelerine çok yardımcı olacak bir teknolojinin ön gösterimleri.

Kolay gelsin.