Kategoriler
Kodlama

Yeni sekmede açılmasın

Sitelerin linkleri yeni sekmede veya pencerede açmasını tamamıyla engellemek için bir script.

Çoğu haber hatta blog sitesi can sıkıcı şekilde haberlerin bağlantısını kullanıcılara yeni sekmede açtırıyor, bu çok demode ve büyük saçmalık zira modern web’de site kendi içerisindeki bağlantıları özel bir durum yok ise yeni sekme veya pencerede açtırmamalı.

Ben web sitelerinin bu zorlamalarını sevmediğim için koyu mod dahil buna benzer tüm şeyleri kullandığım tarayıcılarda engellerim veya o siteye zaten girmem. Burada paylaşacağım JavaScript kodu target_blank bulunan linkleri bulup onları siliyor, User JavaScript and CSS Userscripts, Greasemonkey vb. tarayıcı uzantıları ile kullanabilirsiniz.

Array.from(document.querySelectorAll('a[target="_blank"]')).forEach((link) =>
    link.removeAttribute('target')
);

Ayrıca 💀Death To _blank gibi bir uzantı ile de aynı işi yapabilirsiniz yukarıda kod ile aynı şeyi yapar.

_blank niteliğini kaldırarak bağlantıların yeni sekme açmasını engeller

Birçok web sayfası bağlantısı yeni bir sekmede açmak için “_blank” hedefini kullanır. Bu genellikle can sıkıcıdır (yeni bir sekme açmak isteseydim, bunu kendim yapardım!).

Death To _blank, bağlantılardaki “_blank” hedefini kaldırarak bağlantıların geçerli sekmede açılmasını sağlar. Bu betik ayrıca geliştiricilerin kullandığı diğer birkaç hedefi de (“blank” ve “_new” gibi) yakalar. Gözden kaçırdığım herhangi bir hedef bulursanız bana bildirin, listeye ekleyeyim!

Seçenekler sayfasından sayfaları beyaz listeye ekleyebilirsiniz, bu da Death To _blank’ın bu sayfaları görmezden gelmesine neden olur. Ben bunu GMail gibi sürekli açık kalmasını istediğim siteler için kullanışlı buluyorum. İsterseniz bunu kara liste olarak da belirleyebilirsiniz.

Bu betik artık Facebook ve Twitter gibi AJAX kullanarak dinamik olarak ek içerik yükleyen sayfalarda çalışıyor.

https://chromewebstore.google.com/detail/death-to-blank/gneobebnilffgkejpfhlgkmpkipgbcno

Ek olarak iPhone için Firefox Focus isimli tarayıcıyı şiddetle tavsiye ederim zira gizlilik ve güvenlik yanında bu tür yeni sekmede açılma vb. saçmalıkları engeller.

Ayrıca aşağıdaki konular da hoşunuza gider:

Chrome SERP Counter uzantısı – SERP Counter isimli Chrome uzantısı ile Google arama sonucu sayfasında tüm sonuçların sıra numaralarını görün.
Youtube Theater Mode fix – Youtube tiyatro/sinema modunu değiştirdim, ama sadece kendim için.

Kolay gelsin.