Kategoriler
SEO

Google arama Web filtresi

Google Arama’ya yapay zekayı kapatacak bir filtre “web” düğmesi geldi, bu düğme ile aramanın sadece normal sonuçları göstermesi sağlanıyor ayrıca aramada yapay zekayı kapatacak bir düğme de devreye alınacak.

Google Arama’da kullanıcı için değişikliler devam edecek, bu değişiklikler ardından sonuç sayfası, şu anki alıştığımız sonuç sayfasından oldukça farklı olacak ve yapay zeka içerikleriyle dolu bir yapıya gelecek, şu anki Bing gibi.

Ancak Google yine de kullanıcıların “web araması” yapmalarına yeni “web” filtresi ile izin verecek. The Verge tarafından aktarılanlara(via) göre bu filtre, arama motorunda oldukça popüler bir değişiklik olabilir.

Web seçeneği sadece sonuçlar sayfasından bazı modüllerin (AI Overviews, yandaki bilgi grafiği, snippet’ler) kaldırılmasını sağlayan bir filtre olacak.

This is the new Web button. You know, for all your Web searches. Screenshot by Sean Hollister / The Verge
This is the new Web button. You know, for all your Web searches. Screenshot by Sean Hollister / The Verge

Web filtresi, Google Arama’yı bundan 10-15 yıl öncesine taşıyor. Sonuçlar sayfasındaki diğer tüm ekstra içerik atılırken sadece bağlantılar ve metinler sunuluyor. Web filtresi aktif edildiğinde AI Overviews gibi yapay zeka katmanları da ortadan kalkmış olacak. Yeni Web filtresi özellikle daha küçük, niş sitelerin daha üst sayfalarda veya sıralarda yer alabilmesini de sağlıyor.

Öte yandan elbette burası SEO, reklam ve sponsorlu bağlantılardan yoksun bir yer olmayacak. Web seçeneği sadece sonuçlar sayfasından bazı modüllerin (AI Overviews, yandaki bilgi grafiği, snippet’ler) kaldırılmasını sağlayan bir filtre olacak. Yani, 10-15 yıl öncesine dönüş görsel anlamda olacak, içerik değil. Ancak bu “web” düğmesi aynı zamanda bir yapay zekayı kapat düğmesi olarak da çalışacağı için bazı kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Google’dan Danny Sullivan, yıllardır böyle bir şey istediğini ancak ilerleyen adımlarda Google’ın düğmeyi daha görünür kılmasını istediğini söylüyor. Mevcut durumda “Web” seçeneği bugünden itibaren herkesin kullanımına sunulacak, aktif olması bölgeye göre değişebilir. Şu anda şirket, masaüstünde birincil karuselde her zaman görünmeyebileceği konusunda da uyarıyor. Yani sonuç sayfasında “Daha Fazla”ya tıklayıp Web’i seçmeniz gerekebilir.

Google aramayı kullanıcıların davranışlarına göre değiştirdiğini ve kullanıcıların bunu sevdiğini söylemiş, metriklere göre imiş. Yersen.

Son gelişmelerle SEO yöneticilerinin işi oldukça yoğunlaşıyor olacak, sanıyorum yeni gelişmeleri takip edenler aramadan daha fazla kazanacak gibi. Google aramanın bu hali şu blog yazısını yazıp göndermekte bile bir anlamı bırakmadığını söylemeliyim zira ne yazarsanız karşılığını arama sonucunda görebileceğiniz için ekstradan bu siteye tıklayıp bakma gereği duymayabilirsiniz.