Kategoriler
Kültür Sanat

inti-illimani

mTi nin James Blunt la ilgili yazısından sonra benimde sevdiğim bir grup olan inti ilimani ile ilişik bir yazı yazasım geldi.Mükemmel bir grup olan inti-İllimani evet bir çoğunuz gibi ne söylediklerini anlamıyorum ancak müziğin amacıda bu değil midir zaten melodilerle anlaşır dünya müzikleri seslerle tınlarla… Kullandıkları müzik aletleri harika mızıka var en başta… Yaylılar.. Çıngır çıngır öten birşeyler zaten bir kıpır kıpırlık var duramıyor insan yerinde.
Birazda teknik anlamda bilgi :

Grupta müzikal anlamda Horacio Salinas etkisi görülmekteydi, fakat 2001 yılında yaşanan bölünme sonucunda üç önemli üye (Jose Seves, Horacio Durán ve Horacio Salinas) gruptan ayrıldı. Yerlerine Manuel Merino, Cristián González ve Juan Flores geldi. Eski elemanların ayrılmasından sonra grubun aynı ismi kullanıp kullanamayacağı tartışma yarattı. Bu süreçte ayrılan üç eleman aynı isimle yeni bir grup kurdu. 2005`ten beri bu ismi taşıyan iki grup vardır: Tarihsel Inti Illimani (José Seves, Horacio Durán ve Horacio Salinas), Yeni Inti-Illimani (Coulon kardeşler). Inti Illimani popüler müzik geleneğinden gelen chitarra, tiple colombiano, charango, quatro venezolano, sikus, quena, rondador, bombo leguero, zampoña, maracas, guiro, quijada ve pandereta gibi çeşitli enstrümanlarla viyolonsel, kontrbas ve keman gibi klasik müzik enstrümanlarını birlikte kullanır.
intiilimani.gif
Her türlü bilgiye bu web sitesinden ulaşabilirsiniz tasarımıda çok güzel müzikleride dinler fikir edinirsiniz dili çözmeniz basit ingilizce bazi kelimelerin sonuna A harfi ekleyince Latin amerikaya özgü dil çıkmış oluyor ortaya 🙂