Kategoriler
Genel

Evden verimli çalışmak için 7 öneri Home office çalışmanın incelikleri. Dijitalleşen dünyada evden çalışmanın önemi her geçen gün artıyor. Evden verimli çalışmak için önerilerimiz.

Dijitalleşen dünyada evden çalışanların sayısı her geçen gün artarken, 2020 yılında başlayan pandemi bu konseptin birçok kurumsal firma tarafından benimsenmesini sağladı. Peki, çalışanlar bu sürece kolayca adapte olabilecek mi?

Kategoriler
Tech

iPhone 15 Pro almak iPhone 15 Pro almak için hangi ülkede kaç saat çalışmalısınız Türkiye, 1. sırada yer aldı.

iPhone 15 Pro almak için ülke bazlı çalışma saatleri belirlendi. Türkiye, 1. sırada yer alıyor. Elbette bu bir sürpriz değil.

Kategoriler
Genel

Corsair ayakta çalışma masası Corsair, ayakta çalışmaya uygun ilk masasını tanıttı, Platform:6.

Platform:6 olarak isimlendirilen Corsair’in masası ayakta çalışam imkanı sunuyor, platforma çeşitli eklentiler eklenebiliyor, masaya koşu bandı bile ekleyebilirsiniz ve yürürken çalışabilirsiniz. Corsair tam bana göre hayalimdeki masayı yapmış.

Evden çalışanlara, oyunculara ve içerik üreticileri için harika bir bilgisayar masası Corsair Platform:6 duyuruldu. Bu masa, pek çok arabada bile bulunamayan özelleştirme seçeneklerine sahip yani ultra opsiyonel.

Kategoriler
Genel

İş hayatında 22 görgü kuralı İş hayatının 22 yeni görgü kuralı. Ofislere dönüş yaşansa da evden çalışma tamamen terk edilmedi. Karma modellerin hayatımıza girmesiyle iş hayatının, ofisin görgü kuralları güncellendi

İş hayatı kurallarına 22 yeni kural. Son birkaç yıl nasıl bir yıldı. İş dünyası zaten dönüşüyordu ve ardından, değişimin hızını hızlandıran tetikleyici bir olay olan koronavirüs geldi. Elbette, toplantılar, öğle yemekleri ve e-postalar gibi çok yıllık fikstürlerin geleceğimizde hâlâ bir yeri olacak, ancak şimdi WFH(Uzaktan çalışma), görüntülü aramalar ve Slack de öyle olacak. Gelişmekte olan iş ortamında nasıl gezinilir? Bu vesile ile bir rehber…

Kategoriler
Genel

Alaylı olmak, nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Alaylı - Mektepli mevzusunda yaşadığım, gördüğüm önemli bazı düşünceler.

Ben çok okuyan biriyim bir sürü saçma sapan boş beleş şey okurum, tüm aydın insanların düşündüğü ve kabul edeceği gibi insanların okuması gerektiğini düşünüyorum, yazmanın önemine, bunun yanında Youtube vb. mecralardan izlenerek öğrenebilecek şeyler pratik şeyler olduğuna ve çoğu önemli şeyin yalnızca okuyarak öğrenildiğine özellikle dikkat çekmek isterim, bu tıpkı çoğu şeyin sadece görerek ve tecrübe ederek hafızaya eklendiği gibidir.

Kategoriler
Kodlama

Bir Software Developer olarak ruh sağlığı Mükemmel bir iş-yaşam dengesine sahip olmak harika bir ütopik rüya gibi gelebilir ama neden olmasın?

“Phew!”

çok şükür, kurtulduk, yırttık, ucuz atlattık vs. anlamında.

Bu, her geliştiricinin, programcının, tasarımcının, kodlayıcının, yazılım mühendisinin veya teknolojide çalışan herhangi bir personelin günümüzde işi bittiğinde veya eve döndüğünde söylediği şeydir.

Kategoriler
Kodlama

Üretkenliğinizi güçlendirecek 14 VS Code kısayolu Productivity yani üretkenlik için bazı Visual Studio Code kısayolları(Shortcuts)

Biz yazılım mühendisleri, son derece verimli canlılarız veya olma eğilimindeyiz. Amacımız sadece kodu değil çoğumuz için hayatımızdaki her şeyi optimize etmektir. Bu yüzden GUI’de bir şey aramak için 10 saniye harcamak istemiyoruz. 2 saniye bile harcamak istemiyoruz. Güçlü klavye kısayollarını kullanarak 0,1’lerde yapabilecekken neden yapalım?

Kategoriler
Genel

6 ay sosyal medyadan uzak kalmak Mateusz Podlasin yarım yıl boyunca sosyal medyadan uzak kaldı ve deneyimlerini paylaştı.

Dev platformundan takip ettiğim kaynaklar içerisinden bir geliştirici kişisi olan Mateusz Podlasin yarım yıl(6 ay) boyunca sosyal medyadan uzak kalmış, deneyimlerini ve yaşadıklarını paylaşmış.

Kategoriler
Tech

2021 yazılım geliştirici maaş raporu Coolever - 2021 Yazılım Geliştirici Maaş Raporunda maaşlardan iş yaşamına, şirketlerdeki çalışan huzurundan, cinsiyet eşitliğine dair birçok önemli başlık altında çeşitli analizler var.

Coolever ekibinin yaptığı araştırmanın sonucu olarak çıkan 2021 yazılım geliştirici maaş raporu çıktı.

Kategoriler
Genel

Pratik ve becerikli olmak Pratik ve becerikli olmak sömürülme sebebi midir? Türkiye’de %98 oranında EVET!

Daron Yondem, Çiğdem(@cigbem) isimli bir Twitter kullanıcısının attığı Twiti yorumlamış. Çok da güzel anlatmış, izlememizi öneririm. Pratik ve becerikli olmak aslında iyi bir şey ama sizin için iyi mi, size getirisi nedir?

Kategoriler
Genel

Her yerden çalışabilmenin sırları Uzaktan nasıl çalışılacağına dair temel ipuçları için okumaya devam edin. Digital nomads tavsiyeleri.

COVID-19 salgınının ardından, bu yıl binlerce kişi uzaktan çalışmaya geçti. Evden/Uzaktan (yurtdışından/şehir dışından) çalışmak, bir ofis işinin yapısına alışkın olanlar için zor olabilir, ancak dijital göçebeler(Digital nomads) size yardımcı olabilir. Dijital göçebeler, bir pandeminin norm haline getirmesinden çok önce uzak yaşam tarzını seçen dizüstü bilgisayar kullanan, dünyayı gezen girişimcilerdir.

Kategoriler
Kodlama

Geliştiriciler için 10 üretkenlik tavsiyesi İşlerinizi hızlı bitirmek ister misiniz, öyleyse geliştirici/yazılımcılar için bu bazı üretkenlik ipuçlarını inceleyin.

Bir geliştirici/yazılımcı iseniz size işinizi daha hızlı bitirmenizi sağlayacak bazı tavsiyeler vereceğim. Bu içeriğin yanı sıra şu konularla da ilgilenebilirsiniz ve bu hoşunuza gidebilir: “Genç developer için 5 başarı faktörü”, “Freelancing vs Full-Time“, “Kış aylarında ruh sağlığı için ipuçları

İyi okumalar ve başarılar.

Kategoriler
Genel

Freelancing vs Full-Time Serbest Çalışmaya(Freelancing) Karşı Tam Zamanlı İş(Full-Time), karşılaştırma ve genel bakış.

Birçok geliştirici, freelance/serbest çalışma fikrini sever, ben de öyle. Çünkü bu:

  • Daha fazla özgürlük.
  • Daha uzun ve istediğiniz zaman tatiller.
  • Evden veya istediğin yerden çalışmak.
  • Patrona/Yöneticiye cevap vermek zorunda kalmamak.

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Kategoriler
Kodlama

Genç developer için 5 başarı faktörü Burada tüm geliştiriciler için yapması pratik olan, fayda sağlayan bazı davranışları listeledim.

Yıllardır birçok farklı developer(yazılımcı/geliştirici) ile tanıştım ve çalıştım, bazıları genç ve giriş seviyesindeydi bazıları da profesyonel ve deneyimli.

Burada tüm geliştiriciler için yapması pratik olan, fayda sağlayan bazı davranışları listeledim.

Kategoriler
Genel

Ertelemenin üstesinden gelmek Erteleme durumunun üstesinden nasıl gelinir ve üretkenlik nasıl artırılır?

Durumu çoğunuz biliyorsunuzdur; önünüzde zorlu bir görev var, bu yüzden onu son dakikaya kadar düşünmekten kaçınıyorsunuz. Sonunda görevi yapmak için oturuyorsunuz ve e-postaları, Instagram, Twitter, Facebook gönderilerini, sizi görevi gerçekten yapmaktan alıkoyan HER ŞEYİ kontrol ediyorsunuz ve dikkatiniz dağılıyor. Erteliyorsunuz 🤓