Kategoriler
Kodlama

Üretkenliğinizi güçlendirecek 14 VS Code kısayolu

Productivity yani üretkenlik için bazı Visual Studio Code kısayolları(Shortcuts)

Biz yazılım mühendisleri, son derece verimli canlılarız veya olma eğilimindeyiz. Amacımız sadece kodu değil çoğumuz için hayatımızdaki her şeyi optimize etmektir. Bu yüzden GUI’de bir şey aramak için 10 saniye harcamak istemiyoruz. 2 saniye bile harcamak istemiyoruz. Güçlü klavye kısayollarını kullanarak 0,1’lerde yapabilecekken neden yapalım?

Aynı eylemleri tekrar tekrar yaparsam, kısayolunu her zaman Google’da ararım. Genelde buluyorum. Her gün kullandığım kısayolları sizlerle paylaşayım. Bahse girerim çoğunu tanımıyorsun!

Visual Studio Code kısayolları

En sık kullandığım 14 tanesi.

1. Dosyaları ada göre arayın

Tamam, en yaygın ve basit kısayolları listeleyerek başlayacağız. cmd + P(Mac) / crtl + P(Windows) inanılmaz derecede güçlü bir bulanık arama ile bir arama alanı açacaktır. Muhtemelen bunu günde 100+ kez kullanıyorum.

2. Arama ayarları

Bu da benzer; cmd + P(Mac) / crtl + P(Windows) öğesini tıkladıktan sonra, yazmanız yeterlidir >. Artık herhangi bir arama terimi yazabilirsiniz ve yalnızca ayarlar etkilenecektir.

3. Çoklu imleçler

Bu özellik çok güzel, keşke başka her yerde kullanabilseydim! Sadece basın altve editörün etrafında tıklamaya başlayın. Birden fazla imleç görünecektir!

4. Birden çok imleç v2

Tıklamadan benzer bir şey yapabilirsiniz. cmd option + arrow down(Mac) / shift alt + arrow down(Windows) altına fazladan bir imleç ekleyecektir. Açıkçası, arrow upyukarıya bir imleç eklemek için kullanabilirsiniz.

5. Tüm oluşumları seçin

Bu oldukça nadirdir, ancak son derece güçlüdür! İlk önce, bir metin seçmeniz gerekir. Ardından, cmd shift + L(Mac) / crtl shift + L(Windows) bu metnin tüm oluşumlarını seçin. Dosya genelinde bir değişkeni yeniden adlandırma gibi durumlar için çok kullanışlıdır:

Tümünü seçmek
Tümünü seçmek

Dosyada 30 kez tekrarlanan bir değişkeni manuel olarak yeniden adlandırdığınızı hayal edin. Kâbus.

6. Bir satırı silin

cmd shift + K(Mac) / crtl shift + K(Windows) burada hile yapar.

7. Bir satırı çoğaltın

İmlecinizi çoğaltmak istediğiniz satıra getirin. cmd + C, ardından cmd + V(Mac) / crtl + C, ardından crtl + V(Windows) tuşlarına basın . İşte!

8. Bir dosyada arama yapın

Bu, tüm yaygın uygulamalarda (tarayıcılar gibi) oldukça tanıdıktır: cmd + F(Mac) / crtl + F(Windows). cmd + G(Mac) / crtl + G(Windows) sonraki oluşumu ararken cmd shift + G(Mac) / crtl + shift + G(Windows) öncekini arar.

9. Bir dosyada değiştirin

Aradığınız terimi değiştirmek istiyorsanız, ateş edin cmd option + G(Mac) / crtl shift + G(Windows). Ardından, geçerli oluşumu değiştirmek için enter’a tıklayın. Hepsini değiştirmek istiyorsanız, cmd + enter(Mac) / crtl + enter(Windows) öğesine tıklayın.

10. Tüm dosyalarda ara

Tüm dosyalarda eski güzel bir arama olmadan hiçbir şey var olamaz. cmd shift + F(Mac) / ctrl shift + F(Windows) hile yapar. Metni büyük cmd option + C/ küçük harf eşleştirmek istiyorsanız (Mac) / crtl shift + C(Windows) tuşlarına basın. cmd option + W(Mac) / crtl shift + W(Windows) tuşlarına basarak da tüm sözcüğü eşleştirebilirsiniz.

11. Tüm dosyalarda değiştir

Proje genelinde tüm dosyalardaki tüm oluşumları değiştirmek mi istiyorsunuz, yani arama/değiştirme? Şaşırtıcı, cmd option + H(Mac) / crtl shift + H(Windows) işi yapıyor. cmd option + enter(Mac) / crtl alt + enter(Windows) değiştirme işlemini tetikler.

12. Bölünmüş düzenleyici

Bir sekme yeterli değil, birçoğuna ihtiyacınız var! Harika, cmd + \(Mac) / alt shift + 0(Windows) tuşlarına basmanız yeterli . Memnun olana kadar tekrarlayın.

13. Sekmeyi kapat

Bu, Chrome – cmd + W(Mac) / crtl + W(Windows) ile aynıdır .

14. Açılan sekmeler arasında geçiş yapma

Önceki sekmeyi açmak istiyor musunuz? crtl + tabhile yapar. Bilinen bir konumdaki bir sekmeye gitmek ister misiniz? crtl + [index]bunu yapar. Son olarak, cmd option + arrow left/right(Mac) / crtl page down/up(Windows) tuşlarına basarak sol/sağdaki sekmeyi seçebilirsiniz.

Kaynak: Domagoj Vidovic https://twitter.com/domagojvidovicc