Kategoriler
Genel

Kış aylarında ruh sağlığı için ipuçları

Pandemi kışında ruh sağlığı için bazı ipuçları. Self Care isn’t Selfish.

Bu yılın hepimiz için zorlu geçtiğine şüphe yok. Yılın başında Mart/Nisan aylarında hepimiz evde kaldığımızda, birçoğumuz durumu en iyi şekilde değerlendirmenin, arkadaşlarımız ve ailelerimizle iletişim halinde kalmanın, yürüyüşler yapmanın ve bahar geldiğinde elimizden geldiğince güneşin tadını çıkarmaya çalışmanın yollarını bulduk.

Yaz geldiğinde işler rahatladı. Çoğumuz zaman zaman ofise geri döndük, meslektaşlarımızla fiziksel olarak uzaklaşarak dışarıda öğle yemeği yedik ve selam verip geçtik. Karanlık mevsimi sevmeyen tek kişinin ben olmadığına oldukça eminim. Hava soğuduğunda ve karardığında tekrar evlerimizde daha çok vakit geçiriyoruz. Sonuçta, mutlu, sağlıklı ve enerji dolu kalmak için ışığa ve güneşe ihtiyacımız olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ancak,

Düzenli Egzersiz 🏓

Evde kalmanız söylendiğinde egzersiz yapmak ve biraz adım atmak kesinlikle daha zordur. Bununla birlikte, zihinsel ve fiziksel sağlığınızın için hareket etmek çok önemlidir. Aktif bir insan olmasanız bile, günde en az bir kez, tercihen dışarıda hava hafif olduğunda yürüyüşe çıkmaya çalışın.

Esnek çalışma saatleri kullanın (mümkünse) ⏰

Yaz aylarında, akşamları işten sonra hâlâ birkaç ışık saati vardır. Şimdi karanlıkta çalışmaya başlıyoruz ve karanlıkta çalışmayı bırakıyoruz. Hatta bazı günler her zaman karanlık gibi görünüyor. Evden çalışmanın avantajlarından biri, bir dereceye kadar daha esnek bir çalışma programına sahip olabilmemizdir. Bu nedenle öğle yemeği molanızı dışarıda hava hafifken dışarı çıkacak şekilde uzatmayı veya biraz gün ışığını ve hatta güneş ışığını görmek için biraz sonra başlamayı düşünebilirsiniz.

Kendinize bir gün ışığı lambası alın 💡

Kış aylarında gece gibi hisseden günler maalesef kaçınılmazdır. Ancak bu, enerjik hissetmeye güle güle demek zorunda olduğunuz anlamına gelmez çünkü bazı akıllı insanlar gün ışığı lambalarını icat etmiştir. Onların ışıklarından sadece birkaç dakika daha iyi odaklanmanıza, ruh halinizi artırmanıza ve sağlıklı bir uyku döngüsünü desteklemenize yardımcı olur.

Sağlıklı Diyet / Yiyecek / Vitaminler 🍋

“Ne yersen osun” dedikleri doğru. Vücudumuzun çalışması için dengeli bir beslenmeye ihtiyacı vardır ve beden ile zihnin bir şekilde bağlantılı olduğu da bir sır değildir. Sonuç olarak, örneğin meyve ve sebze şeklinde birçok vitamin almak önemlidir. Bu, en sevdiğimiz çikolatayı veya belki o kadar sağlıklı kabul edilmeyen diğer yiyecekleri yemeyi bırakmamız gerektiği anlamına gelmez, çünkü sonuçta bunların hepsi ruhlu yiyecek.

Öz Bakım 🛁

Kişisel bakım çok bireysel bir şeydir ve herkes için farklıdır, başka bir şey ifade eder. Akşam mumlarla köpük banyosu, parkta yürüyüş, film seyretme, yüz maskesi, kestirme, meditasyon vb. Temel olarak yapmanız gereken tek şey kendinize bakmak ve yapacak bir şey yapmaktır. mutlusun ve SADECE kendin için yap. Kaliteli zamanı hak ediyorsunuz!

Meslektaşlarınızla Açık İletişim ve Check-In 💬

İletişim anahtardır. Özellikle birbirimizi her zaman yüz yüze görmediğimiz zamanlarda. İyi olmamak sorun değil ve her zaman meslektaşlarınıza veya işten adanmış bir kişiye, mücadele edip etmediğinizi bildirmeye çalışabilirsiniz çünkü başkalarının nasıl hissettiğinizi varsayması zordur. Kötü bir gün geçiriyorsanız veya odaklanamıyorsanız ve bunalmış hissediyorsanız bunu başkalarıyla paylaşın. Ayrıca nasıl yaptıklarını öğrenmek için meslektaşlarınızla düzenli olarak görüşün.

Sağlıklı Rutinler Oluşturun 🗓

Böyle zamanlarda yapı ve rutinler hayati önem taşır çünkü her sabah kalkıp eskisi gibi işe gidip gelmeyiz. Günler kısaldıkça, motive olmak ve odaklanmak daha da zorlaşıyor. Bu nedenle, günlük tutma, işten önce yoga yapma gibi yeni rutinler bulmak veya belki de bilgisayarınızı açmadan önce oturup kahvaltı yapmak faydalı olabilir.

Uzun zamandır görüşmediğiniz Arkadaşlarınıza ulaşın ☎️

Birçok ülkede şu anda normal olarak arkadaş görmek mümkün değil. Açıkçası, sevdiklerinizle tanışmak refahınız için çok önemlidir, bu yüzden sanal olarak bağlantıda kalmaya çalışmalıyız. Neden uzun zamandır haber alamadığınız arkadaşlarınıza ulaşmıyorsunuz? Ya da bir rutin oluşturup iki gece arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden biriyle biraz sohbet edin? Yetişmek ve check-in yapmak her zaman iyi hissettirir.

Mümkünse yakınlarınızı destekleyin 🛍

Yakınlarınızı veya çevrenizdeki insanları desteklemek sizin ve başkaları için iyidir. Bir kahve içmek için dışarı çıkıp aynı zamanda çevredeki esnafa kafenize destek olabilirsiniz. Bu sizi daha iyi hissettirebilir çünkü evi terk etmek ve şu anda ihtiyacı olanlara yardım etmek için bir nedeniniz var.

Sosyal Medya ve Haber Detoksu 🗞

Haberleri ve sosyal medya uygulamalarını sürekli kontrol etmek son derece stresli olabilir. Telefonunuzu bir süreliğine uzak tutmanın dünyanın dönmesini engellemeyeceğini söylediğimde bana inanın ve kendinizi birkaç saatliğine olumsuz verilerden uzak tutun. Çok önemli hiçbir şeyi kaçırmayacağınızı ve aslında biraz rahatlayabileceğinizi ve şu anda dünyada olan her şeyi aklınızdan çıkarabileceğinizi fark edeceksiniz.


Kış
Kış

Kışı atlatmanın birçok yolu vardır ve bunlar sadece bazı önerilerdir. En önemli şey bedeninizi ve zihninizi dinlemek ve kendinize çok fazla yüklenmemek. Bu öneriler ortalama Avrupa standartlarında bir kış ayı için yazıldı elbette daha kuzeyde yaşayanlar için kış daha karanlık ve uzun olabiliyor onlara daha fazlası lazım olabilir.

Herkese sağlıklı bir mevsim dilerim, okuduğunu için teşekkürler ve lütfen beni Twitter’dan takip edin.