Kategoriler
Genel

Metinden görüntüye Microsoft Image Creator Microsoft metinden görüntü üreten DALL-E teknolojisini doğrudan tarayıcıya entegre etti.

Microsoft DALL-E yapay zeka teknolojisini Edge tarayıcısına entegre etti, yakında sunulacak bu özellikte metinden görseller oluşturulabiliyor.

Kategoriler
Genel

AI [Tomorrow Summit] # GeleceğeGeçKalma Türkiye’nin ilk fijital yapay zeka zirvesi AI [Tomorrow Summit] 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA), Türkiye’nin ilk *fijital yapay zeka zirvesi AI [Tomorrow Summit]’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 11 Şubat 2022 tarihinde birincisi düzenlenecek olan zirve, dünyadan ve Türkiye’den birbirinden değerli konuşmacıları bir araya getirecek. Tam gün sürecek olan zirvenin ardından fijital olarak düzenlenecek “AITS Awards”ta yapay zeka kullanımında başarılı olan proje ve markalar açıklanacak.

Kategoriler
SEO

Google arama sonuçlarında gitar akort aracı Google, arama sonuçlarına gitar akort aracını da ekledi. Kullanıcılar, Google üzerinden 'google tuner' araması yaptığında istenilen araç çubuğundan faydalanabilecekler.

Google Arama’da ile bir gitarı akort etmek için telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki mikrofonu kullanmanıza olanak tanıyan kullanışlı bir yerleşik tuner var. Kullanmak için “Google tuner” araması yapmanız yeterlidir.

Kategoriler
Kodlama

Google AI – görüntü iyileştirme Google'ın 2 farklı yapay zeka algoritması kullanarak fotoğraflarda yakaladığı iyileştirme oranı, dizi ve filmlerde dalga geçtiğimiz güvenlik kamera sahnelerini sıradanlaştırmış.

Google’ın 2 farklı yapay zeka algoritması kullanarak fotoğraflarda yakaladığı iyileştirme oranı, güvenlik kameraları, eski görseller ve videoların sötüntülerini iyileştirebiliyor.

Kategoriler
Kodlama

Vanilla JS ile bir Chatbot Sadece JavaScript ile yapılmış olan yazılana göre cevap verebilen yapay zekalı chatbot.

Bu uygulama JavaScript ile yapılmış ve aslında çok ilkel ve başlangıç seviyesi bir yapay zeka örneği. Sadece müşteri/kullanıcının yazdığı kelimelere göre cevaplar vermektedir.

Kategoriler
Genel

Olmayan bir kişi fotoğrafı oluşturmak AI(Yapay Zeka) ile olmayan bir kişi fotoğrafı oluşturmak.

Yapay zeka gün geçtikçe gelişiyor ve bu konuda her yeni gün yeni bir şeyler çıkıyor. Bu tanıtacağım araç online olarak tarayıcıda çalışıyor ve size AI ile bir yeni yüz oluşturuyor, şimdilik çok basit ve random yüzler oluşturmakta.

Özetle yapay zeka var olmayan bir insan tasarlayıp onu size gösteriyor.

Kategoriler
Genel

Google’dan: arama için mırıldanın özelliği Google'ın yeni Hum to Search özelliği ile dile dolanan şarkıyı 'mırıldanarak' bulmak mümkün.

Google yeni “aramak için mırıldan” (Hum to Search) özelliği ile kullanıcılar, akıllarına takılan şarkıyı mırıldanarak aratabilecek. Google uygulamasının iOS ve Android sürümlerinde yayına alınan özellik, mırıldanmayı tanımlamak için makine öğrenmesi tekniklerinden faydalanıyor.

Kategoriler
Genel

Apple logosu – Elma neden ısırıklı? Apple'ın ısırılmış elma logosu siyanüre bulanmış bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye aittir.

Bu bir teoridir! Apple’ın ısırılmış elma logosu siyanüre bulanmış bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye aittir. Bu matematikçinin adı “Alan Turing” dir ve Bilgisayarı icat eden kişidir ayrıca Yapay zekanın babası olarak anılır.

Kategoriler
Genel

Twitter’ın algoritmasında ırkçılık Twitter'ın paylaşımlarda beyaz tenli İnsanları öne çıkardığı tespit edildi. Twitter 'ırkçı' algoritması nedeniyle özür diledi.

Twitter ‘ırkçı’ algoritması nedeniyle özür diledi. Twitter, fotoğraf algoritmasının beyaz tenlileri siyah tenli insanlara tercih ettiği bir kullanıcı tarafından test edilerek paylaşıldı. Bunun ardından sosyal medya platformunda büyük bir ırkçılık tartışması başladı. Sosyal medya platformu tarafından algoritmayla ilgili özür açıklaması yapıldı.

Kategoriler
Genel

Youtube videoları insanlar tarafından denetlenecek Google, YouTube'daki videoların bundan böyle yapay zeka yerine ağırlıklı olarak insanlar tarafından denetleneceğini açıkladı.

YouTube’un baş ürün sorumlusu Neal Mohan, Financial Times’a verdiği demeçte; YouTube’un içerik denetleme çalışmalarını yapay zekadan daha çok gerçek insanlara yeniden denetleneceğiniz söyledi.

Kategoriler
Düşünce

Algoritmalar Aşkına(2013) Algoritmalar toplumların aynası haline geldi. Onun en aydınlık taraflarını yansıttığı gibi içindeki en karanlık tarafları da ortaya çıkarma konusunda son derece başarılı.

Ben bunu 2013 yılında yazdım, sanırım o tarihte Barış’ın(https://www.linkedin.com/in/barisozcan/) henüz bir Youtube kanalı yoktu, ama Algoritma nedir ne değildir ve uygulamalar ile biz insanları nerelere götürebilecektir konusunu o tarihte düşünmüş olduğunu da hiç sanmıyorum açıkçası. Medium hesabım maalesef Medium’un geliştirmeleri ve saçmalıkları yüzünden askıda, yazıya erişim mümkün değil.