Kategoriler
Genel

Freelancing vs Full-Time

Serbest Çalışmaya(Freelancing) Karşı Tam Zamanlı İş(Full-Time), karşılaştırma ve genel bakış.

Birçok geliştirici, freelance/serbest çalışma fikrini sever, ben de öyle. Çünkü bu:

 • Daha fazla özgürlük.
 • Daha uzun ve istediğiniz zaman tatiller.
 • Evden veya istediğin yerden çalışmak.
 • Patrona/Yöneticiye cevap vermek zorunda kalmamak.

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Bu fikirde yanlış bir şey olmasa da, serbest çalışmanın faydalarını tam zamanlı bir işte çalışmakla karşılaştırırken göz ardı etme eğiliminde olduğumuz bir gerçek, bazı ince ayrıntıları gözden kaçırıyoruz.

Başlamadan önce. Freelance çalışma modeli herkese uygun DEĞİLDİR, ancak yine de denemenizi öneririm. Bununla birlikte, serbest çalışmayı neyin bu kadar çekici kıldığına, “Tam Zamanlı İş yaşamı” ile karşılaştırmaya ve denemeniz gerekip gerekmediğine bakacağız.

Freelance / Serbest çalışma

Freelance çalışan bir geliştirici düşüncesi çoğu kişi için; pijamalı birinin, öğleden sonra uyanması ve yatakta çalışan veya istedikleri zaman, istedikleri kadar, istedikleri kadar uzun süre yapmak için mutlak özgürlüğe sahip insanları çağrıştırır.

(bu doğru değil) Hayattaki her şeyde olduğu gibi, bunun da artıları ve eksileri var.

Serbest çalışmanın artıları ve eksileri:

Artıları

Kendi kendinizin patronu olacaksınız.

Bu, kararları sizin verdiğiniz ve programı sizin belirlediğiniz anlamına gelir. Bazıları bunun olumsuz bir şey olduğunu düşünse de, bunu harika bir fayda olarak görüyorum. Bu benim için özgürlüğün harika bir yönü. Bunu söylerken, kendi sorumlulukları var, ancak bunun artıları eksilerini fazlasıyla aşıyor.

Esneklik.

Eğer bir gece kuşuysanız, masadaki saat 9’daki iş günlerinden korkmanıza gerek kalmayacak, çünkü size uygun olan zamanda çalışmaya başlayabilirsiniz. Çocuklarınız varsa, onları parka veya plaja ya da gündüzleri hemen hemen her şeye götürebilir ve dilerseniz gece çalışmayı seçebilirsiniz. Gün içinde biraz tenis oynamak veya sörf yapmak için birkaç saat ara vermek ister misiniz? Bitti …

Sınırlandırılmamış gelir.

Serbest çalışan olarak, tam zamanlı bir işiniz varsa kazanacağınızdan daha fazla kazanma potansiyeline sahip olacaksınız. Bunun güzelliği, gerçekte ne kadar zaman harcadığınıza bağlı olmamasıdır ( saate göre değil değere göre ücret aldığınız sürece ). Böylece, daha az çalışarak esasen daha fazla kazanabilirsiniz.

Kontrol.

Şimdiye kadar profesyonellerin genel teması kontrol temalarından biri oldu. Günlük hareketlerinizi kontrol etmek, çalışma programınızı kontrol etmek, gelir akışınızı kontrol etmek … Kontrol, serbest çalışma dünyasının kralıdır.

Ufakan başlayabilirsin.

5 bin dolarlık veya 10 bin dolarlık büyük projeleri hedeflemeniz gerekmez. Belki de her ay yanınızda birkaç yüz dolara ihtiyacınız vardır. Her iki durumda da, küçükten başlamak, serbest çalışmaya başlamak için her zaman harika bir yoldur.

Eksileri

Diğer taraftan her şey öyle tozpembe değildir.

Öngörülemeyen gelir.

Pek çok freelancer/serbest çalışan bir ay büyük bir gelir elde edebilirken ardından ertesi gün korkunç yetersiz bir gelir elde edebilir. Bu (en azından benim için) “Valley Income”” olarak bilinir. Şimdi, bunu hep birlikte azaltmak veya önlemek için birkaç ipucu verebilirim, ancak bu kesinlikle birçok serbest çalışan için acı bir gerçek.

Patronluktan düşüş.

Kendi patronun olmanın bir profesyonel olduğunu söylediğimi hatırlıyor musun? Bu hâlâ geçerlidir, ancak müşterinin sizinle çalışırken, profesyonel olarak sizin açınızdan dikkatli insan yönetimi becerilerine ihtiyaç duyacak mikro-yönetme mini patron potansiyeli vardır. Dolayısıyla, hâlâ kendi patronunuzken, kötü bir müşteri, en başından itibaren doğru şekilde ele alınmazsa bir “çalışan” olabileceğiniz anlamına gelebilir. Dikkat edip müşteri ile “ortak” “iş partneri” kalmaya özen göstermeniz gerekmekte.

Sosyal durum.

Günlük bir ofis ortamının olmaması ve farklı kişilik tipleri arasındaki etkileşim, dışarı çıkıp başkalarıyla düzenli olarak etkileşimde bulunmazsanız, serbest çalışanların ve uzaktan çalışanların kendilerini oldukça yalnız hissetmelerine neden olabilir. Müşteri çalışmasına zaman ayırmanız gerekeceği kadar, düzenli olarak kendinize bir iyilik yapmanız ve “sosyal zaman” planlamanız gerekecektir.

Full-Time / Tam zamanlı iş

Tam zamanlı bir iş, bir işi olanlara sağladığı yaşam doyumu(maaş ve diğer olanaklar) açısından büyük ölçüde değişebilir, ancak çoğu insanın tek bir nedenle izlediği yol budur: güven. Evet, bu çok büyük bir genelleme gibi görünüyor, ancak çoğu insan “rüya şirketlerinde” kendilerini “tatmin eden” işlerde çalışmıyor. Tam zamanlı işlerde çalışıyorlar çünkü hayatta kalmak için her ay paraya ihtiyaç duyuyorlar, çocuklarını okula gönderiyorlar ve umarım zaman bulduklarında sevdikleri şeyleri yapıyorlar.

İnsanlar olarak bizler, özellikle gelecekteki endişeler söz konusu olduğunda kaygıya yatkınız. Tam zamanlı bir iş, “Öngörülebilir gelecek için her ay alacağınız para burada” diyerek bunu bizim için kolaylaştırır.

İnsanları çok memnun hissettiren daha somut faydalar var.

Birlikte bakalım:

Artıları

Öngörülebilirlik ve güvenlik.

Bu, performans ikramiyeleri ve ikramiye çeki olasılığı ile her ay bir maaşın ödendiği bir iş sözleşmesi şeklinde gelir. Bu, insanların tatil planlamasına, borç için ödeme yapmasına ve/veya ev ve araba kredisi almasına izin veren şeydir. Serbest çalışanların da bunu dikkatli planlama ve tekrar eden müşterilerle, müşteri tekliflerinde belirlenen hizmetliler aracılığıyla başarabileceklerini belirtmek gerekir.

Yan haklar ve avantajlar

Bir maaşın sağladığı güvenliğin yanı sıra, çoğu tam zamanlı istihdam genellikle aşağıdakiler gibi ek avantajlarla birlikte gelir:

 • Sağlık Sigortası.
 • Ücretli tatiller.
 • Hastalık izni.
 • Ebeveyn izni.
 • Emeklilik planları.
 • … ve işvereninize bağlı olarak diğer avantajlar.

Bence çoğu serbest çalışan, tam zamanlı çalışmadan serbest çalışmaya geçmeye karar verdiğinde genellikle gözden kaçan tek şeyin bunun olduğu konusunda hemfikirdir. Yine, serbest çalışanların sağlık ve diğer sorunlar ortaya çıktığında yakalanmamaları için dikkatlice plan yapmaları gerekir.

Eğitim imkanları.

Bu, teknoloji gibi sürekli gelişen ve öğrenmemiz gereken bir alanda faydalı olabilir. Bir şirket, becerilerinizi geliştirmek için ileri eğitim veya etkinlikler için ödeme yapabilir. Bu paha biçilemez ve ne olursa olsun hepimizin yapması gereken bir şey.

Bir destek ağı.

Kapsayıcı bir ağ, uzun vadede çalışma çabanızı ve psikolojik dengenizi sürdürmede uzun bir yol kat edebilir. Sadece sosyal etkileşim için değil, aynı zamanda meslektaşlarınızın işlerini nasıl yaptıklarını öğrenmek için de harikadır.

Eksileri

Sanırım düzinelerce eksisi var, ancak birkaçına bakalım:

Ofis kuralları.

Her ofiste her zaman bir Office Lobster (veya iki veya üç) bulunur. Daha ileri gitmeyeceğim, çünkü “kovulmak” istemiyorum 😉 ama ne demek istediğimi anlıyorsunuz.

Sınırlı Gelir.

Diyelim ki yılda 50K$ kazanıyorsunuz. Önümüzdeki 2 yıl içinde 80.000$ kazanmak oldukça zor olabilir(imkansız olmasa da). Serbest çalışma ile gerlide tavanınız olmaz. Gelir potansiyeliniz, geliştirilmiş bir strateji ile önemli ölçüde artabilir. Sadece bu değil, serbest çalışma ile potansiyel olarak satabileceğiniz bir varlık inşa ediyorsunuz.

Sen sadece bir sayısın.

Bu her zaman doğru olmasa da, şu anda birçok insan için doğru ve berbat bir şey. Kendinizi değerli ve takdir edilmemiş hissedebilirsiniz.

Başkasının rüyası üzerinde çalışıyorsun.

Hepimizin hayalleri ve tek bir hayatı var. Başkasının rüyası üzerinde çalışmak güzel, ama bunu kendi memnuniyetiniz, akıl sağlığınız ve özgür iradeniz pahasına yapmayın.

Hangisi bana uygun?

Çok kısaca yazacağım: bu sizin seçiminiz 🙂

Çoğunlukla bu kişiliğe bağlıdır, serbest veya tam zamanlı iş yapmayı istemek için motivasyonunuza bakmak gerekir. Ayrıca seçiminizin sizi sonsuza kadar bağlamayacağını hatırlamak da önemlidir.

Nihayetinde, serbest çalışma konusunda muazzam bir tatmin ve özgürlük olabilir. Tam zamanlı olarak serbest çalışmasanız bile, tam zamanlı işinizi tamamlamak için ek/yan iş olarak olarak birkaç freelance/serbest proje üstlenebilirsiniz.

Kolaylaştırmak için şöyle yapalım, Eğer böyle isen:

 • Yeterince para almamak.
 • Daha fazla kontrol istiyorsun.
 • Daha fazla özgürlük istiyorsun.
 • Ailenle daha fazla zaman istiyorsun.
 • Şu anki işinden zevk almıyorsun.

… o halde kesinlikle serbest çalışmayı düşünmelisiniz.

Umarım bu yazım bazılarınızın kafasındaki bazı sorulara cevap olmuştur ve okuduğunuz için teşekkür ederim.

Twitter’da görüşmeye devam edelim!