Kategoriler
Genel

Her yerden çalışabilmenin sırları

Uzaktan nasıl çalışılacağına dair temel ipuçları için okumaya devam edin. Digital nomads tavsiyeleri.

COVID-19 salgınının ardından, bu yıl binlerce kişi uzaktan çalışmaya geçti. Evden/Uzaktan (yurtdışından/şehir dışından) çalışmak, bir ofis işinin yapısına alışkın olanlar için zor olabilir, ancak dijital göçebeler(Digital nomads) size yardımcı olabilir. Dijital göçebeler, bir pandeminin norm haline getirmesinden çok önce uzak yaşam tarzını seçen dizüstü bilgisayar kullanan, dünyayı gezen girişimcilerdir.

Ben de pandeminin başından beri şehir dışında bir köy evimde uzaktan çalışıyorum 🙂 Ekipmanlar ve şartları iyi ayarladığınızda her yerden çalışmak bence mümkün.

“Digital nomads”‘lardan uzaktan çalışma tavsiyeleri

Bir e-ticaret pazarlama ve web tasarım ajansı olan eScale’in kurucusu ve uzun süredir dijital göçebe olan Avin Kline, “Herhangi bir yerden çalışmak yalnızca serbest çalışanlar veya bağımsız girişimciler için değildir – girişimciler ve çalışanlar da her yerden çalışabilirler” diyor.

Bu, çalışanların lejyonlarının neredeyse bir gecede uzaktan işçi haline geldiği bu yıldan daha doğru olmamıştı. Pek çok büyük şirket kalıcı uzaktan çalışma politikalarını duyurdu – bazıları isteğe bağlı – ve dünya çapındaki ofisler hayalet şehirler haline geldi.

İster uzaktan çalışma yaşam tarzını seçmiş olun, ister sadece mevcut evden çalışma durumunuzu nasıl daha keyifli, üretken ve verimli hale getireceğinize dair ipuçları arıyor olun, bu deneyimli dijital göçebelerin tavsiyelerine bakmalısınız.

Evde yalnızca iş için kullandığınız bir yer oluşturun.

Evde özel bir çalışma alanı
Evde özel bir çalışma alanı

Uzun zamandır ve geçmişte de evden çalışma deneyimine sahip olduğum için eğer evden çalışacaksanız iş-özel hayat ayrımının çok önemli bir konu olduğunu söylemeliyim.

“Evimde özellikle çalışmaya adanmış bir yerin olmasının son derece faydalı olduğunu gördüm”. “Sadece iş için olduğunu bildiğim bir noktayı kullandığımda daha üretken oluyorum. Eskiden yemek masamdan ya da kanepemden çalışırdım ve aynı noktaları başka şeyler için kullandığım için sürekli dikkatim dağılırdı. İş ve diğer faaliyetler arasına bir sınır çizmek zordu.”

Uzun süredir dijital göçebe ve dijital reklamcılık uzmanı olan Aaron Nosbisch de aynı fikirde. “İş için özel bir alan bulun ve aynı [yeri] eğlence veya diğer aktiviteler için, özellikle uyumak için kullanmaktan kaçının,” diye tavsiye ediyor.

İş beyninizi, işe gidip gelme ve bölme gibi çevresel sinyaller olmadan açmanın bir başka yolu, üretken, odaklanmış bir kafa boşluğunu etkinleştirmek için kendi tetikleyicilerinizle – evet, kendi kendine uyarlanmış Pavlovian koşullandırma – bir rutin oluşturmaktır. Belli bir çalma listesi eklemeyi, bileklerinize narenciye veya naneli esansiyel yağı sürmeyi veya dikkat dağıtıcı şeyleri engellemek için kapıları ve pencereleri kapatmayı deneyin.

Seyahat ederken çalışmayı planlıyorsanız, konaklamayı garanti altına alırken bunu hesaba katmanız gerekir. Çevreyi kontrol edemediğiniz ve bu sürdürülebilir bir çözüm olmadığı için kahve dükkanlarına ve diğer halka açık alanlara güvenmeyin. Ve bir stüdyo veya tek yatak odalı bir oda için rezervasyon yapmayın, özellikle de evden çalışan bir partnerle seyahat ediyorsanız. İster Airbnb’nizde olsun, isterse daha da iyisi – geçici olarak bir ortak çalışma alanına katılmak ve benzer düşünen insanlarla tanışmak, geniş oda ve ayrı çalışma alanları için daha fazla para ayırmaya değer.

Kaliteli bir Wi-Fi şart ve bu konu tartışmaya kapalı.

İnternet hızı
İnternet hızı

Mümkün olan daha iyi İnternet aboneliği ve Wi-Fi cihazlarından birini alın. Evde diğer kişilerin(eş ve çocuklar) de kullanabileceğini düşünerek bir ağ kurun.

Yolda çalışıyorsanız, Wi-Fi durumunuzu ortadan kaldırmak hayati bir ilk adımdır. Kahve dükkanlarından veya kütüphanelerden Wi-Fi’ye güvenemezsiniz, özellikle de birçok işletme kapalı olduğundan, farklı saatlerde çalıştığından, uzun süreli kalışları caydırdığından veya yemeğe tamamen izin vermediğinden. Bu nedenle, oteliniz veya Airbnb ile internetin hızlı ve güvenilir olduğunu kontrol etmeyi bir noktaya getirin.

Rezervasyon yapmadan önce, yolda çalışırken Wi-Fi’nin sınırlayıcı bir faktör olmayacağını onaylayan bir internet hız testinden bir ekran görüntüsü gibi kanıt istemekten çekinmeyin.

Egzersizi bir alışkanlık haline getirin.

Egzersiz
Egzersiz

Nosbisch, “Egzersiz yaparken disiplinli olun” diyor. “Fiziksel egzersiz ve zihinsel sağlık doğrudan birbirine bağlıdır. Göçebe olduğunuzda gevşemek kolaydır, bu nedenle nerede olursanız olun ve hava nasıl olursa olsun kullanabileceğiniz egzersizler veya rutinler bulun. “

Dokuz yıldır uzaktan çalışan Mark Miller da aynı fikirde. “İşle ilgili olmayan fiziksel aktivite için düzenli olarak zaman ayırdığınızdan emin olun. En az 30-45 dakika boyunca kalp atış hızınızı her gün 120 BPM’nin üzerine çıkarın. “

Sağlıklı beslenmek, üretken olmanın bir diğer önemli unsurudur, ancak özellikle bilmediğiniz yerlere seyahat ederken zor olabilir. Bunu yemek planlayarak, kahvaltı ve öğle yemeği yaparak mücadele edin, böylece iş günü boyunca acıkmaz, dikkatiniz dağılmaz ve çaresiz kalmazsınız.

Uygun ekipmana yatırım yapın ve kendinizi doğru araçlarla donatın.

Ekipmanlar
Ekipmanlar

Dijital göçebe olmanın sevincinin bir kısmı, temel şeylerden fazlasına ihtiyacınız olmamasıdır: bir bilgisayar ve telefon çoğu zaman yeterlidir. Ancak bunu bir süre yapacaksanız veya çalışma alanınız güvenilir, yüksek performanslı teknoloji gerektiriyorsa, hayatınızı kolaylaştıracak araçlara yatırım yapmalısınız.

Hangi yazılımı kullandığınızı da düşünün. Nosbisch, “’Teknoloji yığınınızı’ oluşturun ve ona bağlı kalın,” diyor. “Farklı çevrimiçi araçların tümü çok zor olabilir, bu nedenle sizin için en iyi olanı ve yığındaki diğer yazılımlarla en iyi neyin entegre olduğunu belirleyin ve buna bağlı kalın.”

Uzaktan çalışma deneyiminizi yükseltmek, çok fazla nakit bırakmak anlamına da gelmez: Büyük bir fark yaratan küçük yatırımlar yapabilirsiniz. Nosbisch, bir gürültü engelleme uygulaması olan Krisp’in kafelerde veya ortak çalışma alanlarında çalışırken arka plan gürültüsünü kesmek için mükemmel bir araç olduğunu söylüyor . Ücretsiz olarak haftada 120 dakika alabilir veya sınırsız kullanım için ayda yaklaşık 5 ABD doları ödeyebilirsiniz.

Diğer bir popüler araç, ekipler arasında iletişimi kolaylaştıran bir platform olan Slack. Structured Social’ın kurucu ortağı Nick Shackelford, “Ekiplerimiz arasında Slack iletişimini kullanmaya tam anlamıyla bağlı kalmak, evden çalışmaya geçişi çok daha kolay hale getirdi” diyor . “Net hedeflere sahip açık kanallar, 50’den fazla kişiden oluşan ekibimizin kolaylıkla iletişim halinde kalmasını sağlıyor.”

Çoğunlukla bir ev ofisinde çalışacaksanız, başarıya yardımcı olacak bir çalışma alanı oluşturmak için daha da fazlasını yapabilirsiniz. Eddy, görüntülü görüşmeler artık her zamankinden daha önemli olduğundan, iyi bir kamera, aydınlatma ve kulaklık satın almanızı tavsiye ediyor.

Shackelford, ayakta duran bir masa(veya yüksekliği ayarlanabilir) önerir . “Ayakta duran bir masa veya sadece ayakta durma ve çalışma yeteneğine sahip olmak, evden veya herhangi bir Airbnb’den geçiş yapmama ve çalışmama yardımcı oldu” diyor. “Ayakta duran bir kuruluma hızlı bir şekilde geçme yeteneği, doğru miktarda odak değişikliği sağlar.”

Miller, özellikle etrafta dolaşacaksanız, iyi bir donanım satın almanızı tavsiye ediyor. “Kaya gibi sağlam bir çantayla başlayın – sırt çantası, postacı çantası veya istediğiniz her türden – ve ihtiyacınız olan her şeyi tutabildiğinden, ancak ihtiyacınız olandan bir ton fazlasını almamasını sağlayın ,” diyor. “Kesilmelerini önlemek için kayışlardaki kablolar ve pasaportları ve kredi kartlarını güvende tutmak için RFID engelleyen cepler gibi yolda yaşam için güvenlik özelliklerine sahip bir tane bulun.”

Ayrıca, kendi kendine yeterli olmanın önemine de dikkat çekiyor – ve buna kritik anlarda bir çıkış yolu bulmak zorunda kalmamak da dahil. “Mobil ve çevik olmak için, gerçekten güçlü bir pil paketine sahip olduğunuzdan emin olun – bir dizüstü bilgisayar, telefon, kulaklık ve şarj etmeniz gereken her şey için yeterli,” diyor.

Düzgün bir kapsama alanı ayarlamanın veya sağlamanın zor olduğu yerleri ziyaret ediyorsanız, bir Wi-Fi etkin noktası kötü bir fikir değildir. Ve ister evde ister yurtdışında çalışıyor olun, gürültü önleyici kulaklıklar bir zorunluluktur.

Saat dilimlerini dikkate alın.

Saat dilimleri
Saat dilimleri

Evden çalışmaya yeni başladıysanız bunu düşünmemiş olabilirsiniz, ancak durumunuza bağlı olarak, evinizin, ofisinizin, patronunuzun veya müşterilerinizin veya başka bir deyişle sizin saat dilimine bağlı kalmanız gerekebilir veya isteyebilirsiniz. Günlerinizi buna göre yeniden düzenlemeniz gerekecek.

Miller, “Dünyanın herhangi bir yerinden çalışacaksanız, müşterinizin saat diliminde mümkün olduğunca çalışmaya istekli olmalısınız, bu saat 3 araması anlamına gelse bile” diyor.

Kline kabul ediyor. “Müşterilerinizin, ekibinizin veya patronunuzun seyahat ettiğiniz için senkronize olmadıklarından veya dezavantajlı konumda olmadıklarından emin olun,” diye vurguluyor. Kline ve ailesi ABD merkezli işletmeler yürütürken dünyanın dört bir yanında yaşadılar ve şu anda Floransa, İtalya’da bulunuyorlar.

“Doğu Yakası merkezli bir şirket yöneterek, çalışma programımı dünyanın neresinde olursam olayım Doğu saatine göre tuttum” diye devam ediyor. “Bilgisayar saatimi ve takvimimi bile Doğu saatine göre tutuyorum, böylece birlikte çalıştığım insanlara zihinsel olarak ayak uyduruyorum. Seyahatlerimin hiçbir zaman ekibimi veya müşterilerimi dezavantajlı duruma düşürmemesini sağlamak konusunda kararlıyım. “

Ve yeni bir noktaya doğru ilerlediğinizde, zaman dilimlerini geçmenin vücudunuza aldığı bedeli hesaba katmayı unutmayın. Miller, “Jet gecikmesini küçümsemeyin veya hareket halindeyken kendinizi ayarlamak için kendinize biraz zaman ayırmayın” diyor. “Ziyaret ettiğiniz yeni dünyaya alışmak için herhangi bir gezinin her iki tarafında da bir gün içinde pişirin.”

Zaman yönetimi her şeydir ve fişten çekmektir.

Zaman yönetimi
Zaman yönetimi

Eddy, hareket halinde çalışmayı başaracaksanız, zaman yönetiminin en katı düzeyde kendi kendine uygulanması gerektiğini vurguluyor. “Günlük olarak etrafınızda ofis yapısına sahip olmadan, gevşetmek çok kolaydır, bu nedenle kesin teslim tarihlerine sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir” diyor. “Yapılacaklar listesine sahip olmak ve telefonunuzda alarmlar ayarlamak, düzenli kalmanıza yardımcı olabilir.”

Kendinizi düzenli bir çalışma rutini içinde tutmak özellikle yeni bir yerdeyken ve keşfetmeye hevesli olduğunuzda zor olabilir (sonuçta, dijital göçebe olmanın amacı bu değil mi?), Ancak yaşam tarzı seçiminizin yapacağından emin olmaya değer. sürdürülebilirliği kanıtlayın.

Kline, “Ne tür çılgın maceralar yaşarsanız yaşayın, her gün iş başında görünün,” diyor. “İş gününe her gün aynı saatte başlayın – bu hızlı bir ekip çağrısı olabilir veya sadece bilgisayara görünebilir – çünkü yarı tatil modunda olmak sürdürülebilir değildir ve yorucu olabilir. İsteseniz de istemeseniz de her gün işe gelmeye karar verin ve sonra izin verdiğinizde, dışarı çıkın ve çevrenizin tadını çıkarın. Benim için bu genellikle Pazartesiden Perşembeye normal saatler çalışmak ve Cuma günleri yarım gün çalışmak anlamına geliyor. Sonra uzun bir hafta sonu için işimi tamamen bıraktım. “

Terapötik yazı uygulamaları yoluyla iyileşmeyi teşvik etmeyi amaçlayan travma bilgisine sahip bir yazma atölyesi olan Write to Heal’ın yazarı ve yaratıcısı Flose LaPierre de benzer tavsiyeler sunuyor. “Kendinizi gelen kutunuzdan yapıştırın,” diyor. “Biz dijital göçebeler özgürlüğümüzü seviyoruz, bu yüzden ondan yararlanmak önemli. Bu hayatı seçiyorsanız, kabloyu kesmeye başlayın ve müşterilere ne zaman çevrimdışı olacağınızı bildirmekten çekinmeyin. “

Ayrıca, bilgisayarınızın çalışmayı bırakma zamanının geldiğini size söylemesine izin vermenizi de önerir. “Bilgisayarınızı% 100 olana kadar şarj edin, ardından fişini çekin. Öldüğünde ekranı kapatın ve bulunduğunuz yerin keyfini çıkarın ”diyor. “Dijital bir göçebe olmanın en iyi yanı, diğer insanlarla bağlantı kurmak için sunduğu fırsattır.”

Bu konu ile ilgili olarak şunları da okumak isteyebilirsiniz:

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Her yerden çalışabilmenin sırları başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.