Kategoriler
Kodlama

Genç developer için 5 başarı faktörü

Burada tüm geliştiriciler için yapması pratik olan, fayda sağlayan bazı davranışları listeledim.

Yıllardır birçok farklı developer(yazılımcı/geliştirici) ile tanıştım ve çalıştım, bazıları genç ve giriş seviyesindeydi bazıları da profesyonel ve deneyimli.

Burada tüm geliştiriciler için yapması pratik olan, fayda sağlayan bazı davranışları listeledim.

Her seferde tek bir şeye odaklanın: Zaman zaman duyduğunuz, gördüğünüz her şeyi bir defada öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak oldukça tehlikeli olabilir. Her seferinde tel bir şeye odaklanmaktan ve onu iyi öğrenmek istemenin daha iyi olacağını söyleyebilirim, bunu mevcut projenize veya görevinize bağlarsanız daha kolay hale gelir. Önünüzdeki sorunu mümkün olan en iyi şekilde çözün ve öğrenme çabalarınızı buna odaklayın.

Sorular sorun: Her zaman sorun. Herhangi bir soru sormaktan korkmayın. Her zaman tam anladığınızdan emin olun. Anlamadığınız zaman bir şeyi anladığınızı söylemeyin, böyle yaptığında bu tekrar önüne çıkacak ve canını sıkacaktır. Meslektaşlarınız ve yöneticiniz muhtemelen bu durumda size yardım etmeye sandığınızdan daha açıktır. Meraklı olun ve çevrenizdeki insanlardan tavsiye ve çözümlerini açıklamalarını isteyin.

Sahtekarlık sendromuyla(Impostor syndrome) baş etmeyi öğrenin. Her geliştirici, kariyerleri boyunca bir ara bir dereceye kadar sahtekarlık sendromuna kapılabilir. Özellikle yeniyseniz, mutlaka. Yeni şeyler ve yeni kavramlar öğrenmeye başladığınızda, bu can sıkıcı bir şeyin farkına varacaksınız. Aynı zamanda öğrenmeyle ilgili en sevdiğim alıntı olan bir şey: “Ne kadar çok bilirseniz, bilmediğinizi o kadar çok anlarsınız.” Asla her şeyi bilmeyeceğinizi ve diğer her geliştiricinin aynı durumda olduğunu kabul etmeye çalışın. Hepimiz bir yerden başlamak zorunda.

İşinizle gurur duyun: Kilometre taşlarını, kişisel başarıları, ekip çabalarını, yayınları vb. Kutlayın! Sık sık ve birlikte kutlayın. Küçük ve büyük şeyleri kutlayın. İşinizin diğer meslektaşlarını, ekiplerini, paydaşlarını veya aile üyelerini göstermeye çalışın. Kendinizi iyi hissettirecek ve üzerinde çalıştığınız şeyi başkalarına göstermek her zaman eğlencelidir.

Sakin ol: Acele etmeyin. Bazen önemli bir adım yüzünden stresli hissedebilir veya belirli bir sorunu nasıl çözeceğinizi bilmeyebilirsiniz. Sakin olun ve olabilecek en kötü şeyin ne olduğunu düşünün. Genelde o kadar da kötü değildir. Yardım isteyin ve sorunu anladığınız ve başkalarına açıklayabileceğiniz iyi bir şekilde çözdüğünüzden emin olun.

Eğlenmeyi unutma! Gerçekten önemli. Dünyadaki en iyi işe sahipsin ve olasılıkların sonsuz! Sürüşün keyfini çıkarın ve her yıl büyümenizi izleyin.