Kategoriler
Genel

İş hayatında 22 görgü kuralı İş hayatının 22 yeni görgü kuralı. Ofislere dönüş yaşansa da evden çalışma tamamen terk edilmedi. Karma modellerin hayatımıza girmesiyle iş hayatının, ofisin görgü kuralları güncellendi

İş hayatı kurallarına 22 yeni kural. Son birkaç yıl nasıl bir yıldı. İş dünyası zaten dönüşüyordu ve ardından, değişimin hızını hızlandıran tetikleyici bir olay olan koronavirüs geldi. Elbette, toplantılar, öğle yemekleri ve e-postalar gibi çok yıllık fikstürlerin geleceğimizde hâlâ bir yeri olacak, ancak şimdi WFH(Uzaktan çalışma), görüntülü aramalar ve Slack de öyle olacak. Gelişmekte olan iş ortamında nasıl gezinilir? Bu vesile ile bir rehber…

Kategoriler
Kodlama

ChatGPT, Google’ın yazılımcı mülakatını geçti ChatGPT, Google’ın 180 bin dolar maaşlı yazılımcı mülakatını başarı ile geçerek işe kabul edilecek seviyede bir performans gösterdi. Ayrıca yapay zekanın yazılımcıların yerini alıp alamayacağı konusunda fikir de belirtti.

Google ekibi yapay zeka tabanlı ChatGPT sohbet robotunu bazı testlerden geçmişti, bunlardan biri de yazılım mühendisi pozisyonu için hazırlanan bir mülakattı.

Kategoriler
Tech

Teknoloji şirketlerinin işten çıkarmaları Amazon, Microsoft, Google, Teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası büyüyor.

Amazon, Microsoft, Google gibi büyük teknoloji şirketleri toplamda 60 binden fazla çalışanını işten çıkardı. Bugün Google 12 bin kişiyi işten çıkaracağını, 230 kişiyi önceden çıkarmıştı. Microsoft da toplam çalışanlarının %5’ini yani 11 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Kategoriler
Tech

En yeni ve önemli 17 teknoloji trendi 2023 2023 İçin Teknolojide En İyi 18 Yeni Trend. Kariyerinizde potansiyelinizin nerede olduğunu anlamak, yarının ve ötesinin en iyi teknolojileriyle geleceğinizi güvence altına almak için en iyi ve gelişmekte olan teknoloji trendlerini öğrenin!

Bu makale, teknolojik değişimin hızlı temposunu ve COVID-19’dan sonra bunun BT uzmanlarının üzerindeki etkisini ve rolünü tartışıyor. Yapay zeka ve doğal dil işlemenin 2023’te daha yaygın hale geleceğini ve 5G’nin yaşama ve çalışma şeklimizde devrim yaratacağını öngörüyor. Makale, BT uzmanlarının gelişen teknolojilerle güncel kalmaları ve gelecekte bir işi güvence altına almak için ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmeleri gerektiğini önermektedir. Ayrıca, BT uzmanlarının 2023’te farkında olması gereken yapay zeka, 5G ve makine öğrenimi dahil olmak üzere 17 yeni teknoloji trendini listeliyor.

Kategoriler
Genel

Alaylı olmak, nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Alaylı - Mektepli mevzusunda yaşadığım, gördüğüm önemli bazı düşünceler.

Ben çok okuyan biriyim bir sürü saçma sapan boş beleş şey okurum, tüm aydın insanların düşündüğü ve kabul edeceği gibi insanların okuması gerektiğini düşünüyorum, yazmanın önemine, bunun yanında Youtube vb. mecralardan izlenerek öğrenebilecek şeyler pratik şeyler olduğuna ve çoğu önemli şeyin yalnızca okuyarak öğrenildiğine özellikle dikkat çekmek isterim, bu tıpkı çoğu şeyin sadece görerek ve tecrübe ederek hafızaya eklendiği gibidir.

Kategoriler
Kodlama

JS mülakat soruları (cevaplarıyla) Mülakat sırasında sorulması en muhtemel JavaScript mülakat soruları ve cevaplarının listesi.

Çoğunlukla JS olarak kısaltılan JavaScript, World Wide Web’in temel teknolojilerinden biridir. JavaScript, dünya çapında çeşitli çevrimiçi uygulamalar oluşturmak için oldukça yaygın şekilde kullanıldığından, geliştirme için oldukça çeşitli olasılıkları vardır.

Kategoriler
Kodlama

Patronunuzu açık kaynak için nasıl ikna edersin? Patronunuzu bir projeyi açık kaynak yapmaya nasıl ikna edersiniz?

Patronunuzu Bir Projeyi Açık Kaynak Yapmaya Nasıl İkna Edebilirsiniz?
Özellikle patronunuzu, şirketinizi veya ekip liderinizi bir projeyi açık kaynaklı hale getirmeye ikna etmek, şirket kültürünüzü değiştirmek kadar zor olabilir. Acı gerçek şu ki, işletmeler finansmanı, özellikle de parayı nasıl elde edeceklerini ve elde tutacaklarını öncelikli olarak önemser. Endişeleri geçerlidir. Finansal istikrar ve büyüme olmadan şirket, çalışanlarını ve müşterilerini etkileyen durma riski altındadır. Bir işletmenin amacı, işte kalmaktır, devam ettirebilmektir. Belki bunu anlıyorsunuz ve bir projeyi açık kaynak kullanımının şirketin daha fazla gelişmesine yardımcı olacağını görüyorsunuz, ancak işvereninizin bir projeyi açık kaynak kullanmanın değerini anlamasına nasıl yardımcı olacağınızdan emin değilsiniz.

Kategoriler
Tech

2021 yazılım geliştirici maaş raporu Coolever - 2021 Yazılım Geliştirici Maaş Raporunda maaşlardan iş yaşamına, şirketlerdeki çalışan huzurundan, cinsiyet eşitliğine dair birçok önemli başlık altında çeşitli analizler var.

Coolever ekibinin yaptığı araştırmanın sonucu olarak çıkan 2021 yazılım geliştirici maaş raporu çıktı.

Kategoriler
Kodlama

Geliştiriciler için 10 üretkenlik tavsiyesi İşlerinizi hızlı bitirmek ister misiniz, öyleyse geliştirici/yazılımcılar için bu bazı üretkenlik ipuçlarını inceleyin.

Bir geliştirici/yazılımcı iseniz size işinizi daha hızlı bitirmenizi sağlayacak bazı tavsiyeler vereceğim. Bu içeriğin yanı sıra şu konularla da ilgilenebilirsiniz ve bu hoşunuza gidebilir: “Genç developer için 5 başarı faktörü”, “Freelancing vs Full-Time“, “Kış aylarında ruh sağlığı için ipuçları

İyi okumalar ve başarılar.

Kategoriler
Genel

Craftsman Mindset Bu yazımda "Craftsman Mindset"’den bahsettim.

Bu yazımı yazmadan önce birçok zihniyet/düşünce tarzında inceleme yaptım birçok kitaptan ilgili bölümleri okudum. Son dönemde çok popüler olan çeşitli zihniyetlerle karşılaştım bunlar; growth mindset, fixed mindset, passion mindset ve craftsman mindset olarak devam ediyor. Gerçekten birçok kafa yapısı veya zihniyet diyebileceğimiz tarzlar var.

Kategoriler
Genel

Freelancing vs Full-Time Serbest Çalışmaya(Freelancing) Karşı Tam Zamanlı İş(Full-Time), karşılaştırma ve genel bakış.

Birçok geliştirici, freelance/serbest çalışma fikrini sever, ben de öyle. Çünkü bu:

  • Daha fazla özgürlük.
  • Daha uzun ve istediğiniz zaman tatiller.
  • Evden veya istediğin yerden çalışmak.
  • Patrona/Yöneticiye cevap vermek zorunda kalmamak.

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Kategoriler
Genel

Kış aylarında ruh sağlığı için ipuçları Pandemi kışında ruh sağlığı için bazı ipuçları. Self Care isn’t Selfish.

Bu yılın hepimiz için zorlu geçtiğine şüphe yok. Yılın başında Mart/Nisan aylarında hepimiz evde kaldığımızda, birçoğumuz durumu en iyi şekilde değerlendirmenin, arkadaşlarımız ve ailelerimizle iletişim halinde kalmanın, yürüyüşler yapmanın ve bahar geldiğinde elimizden geldiğince güneşin tadını çıkarmaya çalışmanın yollarını bulduk.

Kategoriler
Genel

Freelance iş yapılabilen web siteleri Dünyada herhangi bir yerden freelance iş yapabileceğiniz, ödeme ve müşteri sorunu yaşanmayan web siteleri.

İnternet üzerinden dünyanın herhangi bir yerinden iş yapıp para kazanabilmek için web sitelerini listeliyoruz.