Kategoriler
Kodlama

Bir Software Developer olarak ruh sağlığı Mükemmel bir iş-yaşam dengesine sahip olmak harika bir ütopik rüya gibi gelebilir ama neden olmasın?

“Phew!”

çok şükür, kurtulduk, yırttık, ucuz atlattık vs. anlamında.

Bu, her geliştiricinin, programcının, tasarımcının, kodlayıcının, yazılım mühendisinin veya teknolojide çalışan herhangi bir personelin günümüzde işi bittiğinde veya eve döndüğünde söylediği şeydir.

Kategoriler
Kodlama

Patronunuzu açık kaynak için nasıl ikna edersin? Patronunuzu bir projeyi açık kaynak yapmaya nasıl ikna edersiniz?

Patronunuzu Bir Projeyi Açık Kaynak Yapmaya Nasıl İkna Edebilirsiniz?
Özellikle patronunuzu, şirketinizi veya ekip liderinizi bir projeyi açık kaynaklı hale getirmeye ikna etmek, şirket kültürünüzü değiştirmek kadar zor olabilir. Acı gerçek şu ki, işletmeler finansmanı, özellikle de parayı nasıl elde edeceklerini ve elde tutacaklarını öncelikli olarak önemser. Endişeleri geçerlidir. Finansal istikrar ve büyüme olmadan şirket, çalışanlarını ve müşterilerini etkileyen durma riski altındadır. Bir işletmenin amacı, işte kalmaktır, devam ettirebilmektir. Belki bunu anlıyorsunuz ve bir projeyi açık kaynak kullanımının şirketin daha fazla gelişmesine yardımcı olacağını görüyorsunuz, ancak işvereninizin bir projeyi açık kaynak kullanmanın değerini anlamasına nasıl yardımcı olacağınızdan emin değilsiniz.

Kategoriler
Genel

2021 yazılım geliştirici maaş raporu Coolever - 2021 Yazılım Geliştirici Maaş Raporunda maaşlardan iş yaşamına, şirketlerdeki çalışan huzurundan, cinsiyet eşitliğine dair birçok önemli başlık altında çeşitli analizler var.

Coolever ekibinin yaptığı araştırmanın sonucu olarak çıkan 2021 yazılım geliştirici maaş raporu çıktı.

Kategoriler
Düşünce

Pratik ve becerikli olmak Pratik ve becerikli olmak sömürülme sebebi midir? Türkiye'de %98 oranında EVET!

Daron Yondem, Çiğdem(@cigbem) isimli bir Twitter kullanıcısının attığı Twiti yorumlamış. Çok da güzel anlatmış, izlememizi öneririm. Pratik ve becerikli olmak aslında iyi bir şey ama sizin için iyi mi, size getirisi nedir?

Kategoriler
Kodlama

Piyasada en çok talep gören programlama dilleri En çok rağbet gören programlama dilleri. En çok talep edilen ve rağbet gören programlama dilleri hangileridir.

Bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz ve hangisinden başlamalıyım diye düşünüyorsanız bu yazım size yardımcı olabilir.

Kategoriler
Genel

Her yerden çalışabilmenin sırları Uzaktan nasıl çalışılacağına dair temel ipuçları için okumaya devam edin. Digital nomads tavsiyeleri.

COVID-19 salgınının ardından, bu yıl binlerce kişi uzaktan çalışmaya geçti. Evden/Uzaktan (yurtdışından/şehir dışından) çalışmak, bir ofis işinin yapısına alışkın olanlar için zor olabilir, ancak dijital göçebeler(Digital nomads) size yardımcı olabilir. Dijital göçebeler, bir pandeminin norm haline getirmesinden çok önce uzak yaşam tarzını seçen dizüstü bilgisayar kullanan, dünyayı gezen girişimcilerdir.

Kategoriler
Kodlama

Geliştiriciler için 10 üretkenlik tavsiyesi İşlerinizi hızlı bitirmek ister misiniz, öyleyse geliştirici/yazılımcılar için bu bazı üretkenlik ipuçlarını inceleyin.

Bir geliştirici/yazılımcı iseniz size işinizi daha hızlı bitirmenizi sağlayacak bazı tavsiyeler vereceğim. Bu içeriğin yanı sıra şu konularla da ilgilenebilirsiniz ve bu hoşunuza gidebilir: “Genç developer için 5 başarı faktörü”, “Freelancing vs Full-Time“, “Kış aylarında ruh sağlığı için ipuçları

İyi okumalar ve başarılar.

Kategoriler
Düşünce

Freelancing vs Full-Time Serbest Çalışmaya(Freelancing) Karşı Tam Zamanlı İş(Full-Time), karşılaştırma ve genel bakış.

Birçok geliştirici, freelance/serbest çalışma fikrini sever, ben de öyle. Çünkü bu:

  • Daha fazla özgürlük.
  • Daha uzun ve istediğiniz zaman tatiller.
  • Evden veya istediğin yerden çalışmak.
  • Patrona/Yöneticiye cevap vermek zorunda kalmamak.

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Kategoriler
Genel

Dünyanın en ünlü 10 kadın CEO’su Heineken'den YouTube'a ve hatta IBM'e kadar işte dünyanın en yetenekli kadın CEO'larından bazıları.

2019 Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerden sadece 33 tanesinin kadın CEO’ları var. Kadın CEO’ların sayısı artıyor ve umarız gelecekte Türkiye’de de çok daha fazla kadının büyük işler yürüttüğünü görürüz.

Kategoriler
Kodlama

Genç developer için 5 başarı faktörü Burada tüm geliştiriciler için yapması pratik olan, fayda sağlayan bazı davranışları listeledim.

Yıllardır birçok farklı developer(yazılımcı/geliştirici) ile tanıştım ve çalıştım, bazıları genç ve giriş seviyesindeydi bazıları da profesyonel ve deneyimli.

Burada tüm geliştiriciler için yapması pratik olan, fayda sağlayan bazı davranışları listeledim.

Kategoriler
Düşünce

Ertelemenin üstesinden gelmek Erteleme durumunun üstesinden nasıl gelinir ve üretkenlik nasıl artırılır?

Durumu çoğunuz biliyorsunuzdur; önünüzde zorlu bir görev var, bu yüzden onu son dakikaya kadar düşünmekten kaçınıyorsunuz. Sonunda görevi yapmak için oturuyorsunuz ve e-postaları, Instagram, Twitter, Facebook gönderilerini, sizi görevi gerçekten yapmaktan alıkoyan HER ŞEYİ kontrol ediyorsunuz ve dikkatiniz dağılıyor. Erteliyorsunuz 🤓

Kategoriler
Düşünce

5 akıllı çalışma tekniği Akıllı çalışmak için bildiğim teknikleri paylaştım.

Akıllı çalışmak için bildiğim teknikleri paylaştım. Sizin de benzer akıllı çalışma teknikleriniz varsa benimle paylaşın.

Kategoriler
Genel

Pandemi döneminde bir CV oluşturmak Bu pandemi döneminde iyi bir CV nasıl oluşturulur?

Dünyada koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl işsizlik oranları yükselirken, sağlam bir özgeçmişe sahip olmak, fark edilmek ve iş görüşmelerine başlamak için çok önemli.

Kategoriler
Genel

Google çalışanları için hibrit çalışma modeli deneyecek Google, çalışanları her gün işe gitmek istemediği için hibrit çalışma modelini denemeye karar verdi.

Google, çalışanları her gün işe gitmek istemediği için hibrit çalışma modelini denemeye karar verdi
Google CEO’su Sundar Pichai, Time dergisine verdiği röportajda, Google’ın ofislerini yeniden düzenlemek ve daha uzun vadeli uzaktan çalışma seçenekleri bulmak da dahil olmak üzere hibrit modeller üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kategoriler
Genel

100 rol model kadın yönetici listesinde 3 Türk var 100 rol model kadın yönetici arasında Türkiye’den 3 isim. The HERoes Top 100 Role Model Women Executives listesi bu yıl Türkiye'den 3 ismi ağırlıyor.

İş dünyasında cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi ve çeşitliliğin artırılması adına sorumluluk alan kadın yöneticilerin onurlandırıldığı, Yahoo Finance desteğiyle hayata geçirilen The HERoes Women Role Model Executives listesinde bu yıl yer alan 100 kadın açıklandı.