Kategoriler
Genel

Pratik ve becerikli olmak

Pratik ve becerikli olmak sömürülme sebebi midir? Türkiye’de %98 oranında EVET!

Daron Yondem, Çiğdem(@cigbem) isimli bir Twitter kullanıcısının attığı Twiti yorumlamış. Çok da güzel anlatmış, izlememizi öneririm. Pratik ve becerikli olmak aslında iyi bir şey ama sizin için iyi mi, size getirisi nedir?

Pratik ve becerikli olmak sömürülme sebebidir.

İlgili Tweet:

Bi saatte yapılcak işi 20 dkda yaparsan kalan 40 dkda yeni iş kitlerler. Bu sistemde pratik ve becerikli olmak sömürülme sebebidir. Akıllı olan işini göstere göstere sündüre sündüre yapar. @cigbem

Ülkemizde bu durum çok yaygın, özellikle bizim yazılım sektöründe zaman/para durumu çok yanlış anlaşılıyor. Örneğin bir işi normal şartlarda profesyonel ve o işe eli sıcak olan bir kişi 1-2 saatte yapabilir ancak normal şartlarda o iş 1 haftada ancak yapılabilir çünkü o işi yapmak için birçok araştırma, birçok okuma vs. yapmak gerekiyordu, eli sıcak olan ve profesyonel kişi zaten tüm süreçleri geçirdiği için daha hızlı yapabilir ama Türkiye piyasasında ödeme kısmına gelince daha az para alma sıkıntısı yaşayabilir. Boktan bir şey ve sürekli karşılaşıyoruz.

Benim önerim tecrübenizi asla ücretsiz veya az paraya satmayın, bunu yapmaktansa hiçbir şey yapmamak çok daha iyidir emin olun.