Kategoriler
SEO

Google Arama uygunsuz görselleri bulanıklaştırıyor Google, arama sonuçlarında çıkan uygunsuz görselleri otomatik olarak bulanıklaştırarak sansürlemeye başladı.

Google, uzun zamandır test ettiği “Güvenli Arama” özelliklerinden biri olan aramada müstehcen, şiddet içerikli uygunsuz görüntülerin bulanıklaştırma ayarını tüm kullanıcıların hizmetine sundu.

Kategoriler
Tech

Google Chrome yan panel aramayı kapatmak Google Chrome’un güncel versiyonunda varsayılan olarak mecbur bıraktığı side panel search(right-click ile)’dan kurtulmak.

Şu an güncel(115) versiyonda bir kapatma ayarı bulunmayan yan panel arama’nın kapatılabilmesi için yapabileceklerimizi yazacağım zira bu duruma gerecekten çok sinirlendim bir süredir Edge kullanıyordum ama Google Chrome ile geçmişimiz olduğu için sorunu çözmek istedim ve ben çözdüm siz de benim gibi bu yan panel arama işini sevmediyseniz buyurun çözün.

Kategoriler
SEO

Yapay zeka aramalarındaki hızlı artış Türkiye’de öne çıkanlar. Yapay zeka (AI) 2023’ün en sıcak gündem maddelerinden biri. 2023’te pazarlamacılar yapay zekayı neden çok iyi kavramalı?

Yapay zeka (AI) hızla 2023 yılının popüler gündem maddelerinden biri haline geldi. Bu, kullanıcıların Google Arama’daki “artificial intelligence”(yapay zeka) konusuna olan ilgisine baktığımızda açıkça görülüyor.

Kategoriler
SEO

Google için ChatGPT Google Arama sonuçlarının yanında aradığınız sorgunun ChatGPT yanıtını görüntüleyin.

Bu chrome eklentileri son dönemde popüler olan ChatGPT yapay zeka aracını kullanarak Google’da arama sonucu sayfasında aradığınız terime cevap gösterebiliyor.

Kategoriler
SEO

Google, “Arama Nasıl Çalışır” sayfası yenilendi Google önemli SEO uygulamaları ile ilgili daha fazla bilgi paylaşmaya başladı.


Sayfanın güncellenmesi ile birlikte Google önemli SEO uygulamaları ile ilgili daha fazla bilgi paylaşmaya başladı.

Kategoriler
SEO

Youtube arama sonuçlarında yeni geliştirmeler Youtube arama sonuçların video parçalarını göstermek gibi bir dizi başka değişiklik ile geliştiriliyor.

YouTube, platformdaki büyük miktarda içerik arasında aradığınızı bulmayı kolaylaştırmak için bazı yeni arama özelliklerini duyurdu. Bunlardan biri Youtube videolarındaki bölümleri(video chapters) de arma sonuçlarında göstermek.

Kategoriler
Tech

Google’ı bir profesyonel gibi kullanmak Size Googling’de nasıl daha iyi olacağınızı göstereyim.

Googling yani Google’da arama yapmak, her geliştirici için en önemli becerilerden biridir. Aradığınız şeyi daha iyi ve hızlı bir şekilde bulmak için bu becerinizi geliştirmeniz önerilir, ayrıca geliştirici/developer olmanız gerekemez herhangi bir araştırıcı iseniz de bu becerinizi geliştirmeniz size hız kazandırır.

Kategoriler
Kodlama

Sayfa içi arama (jQuery) Sayfa içerisinde çok fazla aynı elemandan varsa bu jQuery fonksiyonu ile sayfa içerisinde arma yaptırabilirsiniz.

Geçen gün bu blog için yaptığım arşiv sayfasında sitedeki tüm başlıkları listelemiştim, aklıma arşiv sayfasına girenlerin sayfa içerisinde listelenmiş başlıklar içerisinde arama yapabilmesi fikri geldi ve hemen jQuery’ye sarıldım ve yaptım. Tabii ki paylaşıp bu deneyimi de arşivlemek istedim.

Kategoriler
WordPress

WordPress arama sorgusunda etiket ve kategoriler varsa WordPress aramada kategori veya etiket ismi aranır ise ilgili kategoriye veya etikete yönlendirmek.

WordPress araması hakkında bir önceki yazımda “WordPress arama sonuçlarında Google aramayı kullanmak” başlığında aramalarda Google kullanmayı göstermiştim.

Bu yazımda bahsedeceğim şey; kullanıcı eğer sitede var olan bir kategoriyi veya etiketi ararsa ilgili kategori/etikete yönlendirilmesi hakkında olacak.

Kategoriler
WordPress

WordPress arama sonuçlarında Google aramayı kullanmak Google Özel Arama (Google Programmable Search Engine) WordPress’de kullanmak.

WordPress’in kendi arama fonksiyonu aslında basit ve iyi fakat büyük sitlerde hem yavaş ve hem de fazladan kaynak harcar. Google aramayı yani “Google Özel Arama(Google Programmable Search Engine)”’yı sitenizde kullanmak eğer sitenizde hız ve performans istiyorsanız kullanmayı düşünebileceğiniz bir şey. Örnek olarak benim bu site için yaptığım arama sonucu sayfasını görmek için https://wolkanca.com/?s=google+arama adresine bakabilirsiniz.