Kategoriler
SEO

Yapay zeka aramalarındaki hızlı artış

Türkiye’de öne çıkanlar. Yapay zeka (AI) 2023’ün en sıcak gündem maddelerinden biri. 2023’te pazarlamacılar yapay zekayı neden çok iyi kavramalı?

Yapay zeka (AI) hızla 2023 yılının popüler gündem maddelerinden biri haline geldi. Bu, kullanıcıların Google Arama’daki “artificial intelligence”(yapay zeka) konusuna olan ilgisine baktığımızda açıkça görülüyor.

Kaynak Google Trendler, Global İngilizce, 1 Mayıs 2022 - 30 Nisan 2023.
Kaynak Google Trendler, Global İngilizce, 1 Mayıs 2022 – 30 Nisan 2023.

Google’ın Think With Google’da yazdığına göre yapay zeka ile ilgili aramalar; Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki kilit pazarlarda yıldan yıla 3 kat artmış, açıkçası bu bizim için bir sürpriz değil. Ayrıca yapay zekayla ilgili arama davranışlarında temel bir değişim görülmeye başlanmış. Günümüzde kullanıcı aramaları meraktan çok, teknolojinin pratik kullanımına yönelik etkileri keşfetmeye yöneliyor. “How to ai” (yapay zekayı uygulama) gibi pratiğe yönelik sorgular, “what is ai”(yapay zeka nedir) gibi başlangıç seviyesindeki sorgulara göre daha yüksek oranda sorulmaya başlanmış.

Bu yıl Türkiye’de arama ilgisinin arttığı yapay zeka terimlerinden birkaçı – Think with Google Google’ın Kendi Verileri, Türkiye, 1 Mayıs 2022 – 30 Nisan 2023.

Görünen o ki, çoğu kullanıcı için yapay zekanın geçici bir trend olmadığı kabullenilmiş ve onu günlük rutin işlerinin takibinde nasıl kullanabileceklerini araştırma aşamasına geçilmiş.

Kaynak: 2023’te pazarlamacılar yapay zekayı neden çok iyi kavramalı? – Think with Google www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/pazarlama-stratejileri/otomasyon/pazarlamada-yapay-zeka-trendleri/