Kategoriler
Tech

Google Chrome yan panel aramayı kapatmak

Google Chrome’un güncel versiyonunda varsayılan olarak mecbur bıraktığı side panel search(right-click ile)’dan kurtulmak.

Şu an güncel(115) versiyonda bir kapatma ayarı bulunmayan yan panel arama’nın kapatılabilmesi için yapabileceklerimizi yazacağım zira bu duruma gerecekten çok sinirlendim bir süredir Edge kullanıyordum ama Google Chrome ile geçmişimiz olduğu için sorunu çözmek istedim ve ben çözdüm siz de benim gibi bu yan panel arama işini sevmediyseniz buyurun çözün.

İşi gereği masaüstünden çok fazla tarayıcı kullanması gereken bizler için, çok kullanılan uygulamalarda bu tür zorlamalar çok can sıkıcı oluyor. Haydi çözelim.

Öncelikle eski versiyonlarda çalışan ama şu an çalışmayan ayarın çalışmama sebebinin varsayılan arama motorundan kaynaklı olduğunu çözdüm. Dolayısıyla eskisi gibi chrome://flags/’dan ilgili maddeleri disable ettikten sonra yapmam gereken sadece varsayılan arama motorunu manuel olarak girmek oldu. Burada olay sadece sayfadaki metni seçip sağ tıklayıp arama yapınca yan panelde aramamasını sağlamak yoksa Chrome yan panel bu durum harici aslında çok kullanışlı.

Chrome yan panel arama kapatmak:

Aşağıdaki adımlarla, sayfadaki metni seçip sağ tıklama ile aramada yan panel açılmayacaktır.

Chrome yan panel arama kapatmak.
Chrome yan panel arama kapatmak.
 1. Öncelikle chrome://flags/ ile Experiments sayfasını açıp aramaya “Search” yazın çıkan sonuçlardan Side search ve Search web in side panel maddesini disabled yapın.
 2. Ardından Google Chrome ayarlarından Arama Motoru > Arama motorlarını ve site aramalarını yönetin kısmına gidin(chrome://settings/searchEngines) ve yeni bir arama motoru ekleyin(burada Google2dan vazgeçmeyeceğini öngörüyoruz), ekleyeceğiniz arama motorunun ayarları şu şekilde:
  • Arama motoru: Google
  • Kısayol: https://google.com
  • Sorgu yerine %s olan URL: https://www.google.com/search?q=%s

Hepsi bu kadar. Artık sayfadaki metni seçip sağ tıklayıp arayınca yan panel çıkmayacak ayrıca Google’ı kullanmaya devam etmiş olacaksınız.

Başka yöntemlerde var deneyebilirsiniz ama bence en basiti buydu, reddit.com/r/chrome’den bakabilirsiniz.

2. yöntemde chrome://flags/’dan aşağıdaki maddeleri disable yapmanız yeterli varsayılan arama motorunu değiştirmenize gerek kalmaz:

 1. Omnibox on-focus suggestions for the contextual Web
 2. Allow Omnibox contextual web on-focus suggestions on the SRP
 3. Side search
 4. CSC

2024 Update / Chrome yan panel komple kapatmak

chrome://flags/ dan #side-panel-pinning ayarını enable yapınız.
chrome://flags/ dan #side-panel-pinning ayarını enable yapınız.

Google Chrome’da yan panel/side panel komple gizlemek için, chrome://flags/ dan #side-panel-pinning ayarını enable yapmanız yeterlidir. (Chrome 123.0.6312.59)

Kolay gelsin.