Kategoriler
SEO

Google Arama uygunsuz görselleri bulanıklaştırıyor

Google, arama sonuçlarında çıkan uygunsuz görselleri otomatik olarak bulanıklaştırarak sansürlemeye başladı.

Google, uzun zamandır test ettiği “Güvenli Arama” özelliklerinden biri olan aramada müstehcen, şiddet içerikli uygunsuz görüntülerin bulanıklaştırma ayarını tüm kullanıcıların hizmetine sundu.

Artık eğer ayarı açarsanız arama sonuçlarındaki müstehcen görüntüler, otomatik olarak bulanıklaştırılmış biçimde görünecek. Kullanıcı, isterse elbette bu ayarı değiştirebilecek ancak bu ayar Google aramada giriş yapılmamış ve ayar değiştirilmemiş ise varsayılan olarak açık olacak.

Oturum kapalı ve gizli modda da çalışacak

Gözetim eklenen/eklenmeyen Google hesaplarının yanı sıra Google’da giriş yapmadan veya gizli modda gezinenler için de Güvenli Arama varsayılan olarak açık olacak. Artık herkesin kullanımına sunulan yeni bulanıklaştırma ayarı, yetişkinlere yönelik veya sansür uygulanmamış şiddet içerikleri gibi uygunsuz görüntüler arama sonuçlarında bulanık şekilde gösterilecek.

Sansürlenmiş örnek, böyle görüntülenecek
Örnek

Yeni varsayılan ayar kolayca değiştirilebiliyor. Giriş yapmayan veya gözetimli Google hesabı kullanmayan kullanıcılar, güvenli aramayı kapatma veya uygunsuz sonuçların tamamen görüntülenmemesini filtrelemeyi tercih edebilir.

Ayar değiştirmek
Ayar değiştirmek

Google’ın tüm kullanıcılara sunulan Güvenli Arama özelliğini aktif etmek için bir şey yapmanıza gerek yok. Bugün itibarıyla algoritmaya göre sansürlenmesi gereken tüm görseller otomatik olarak bulanıklaştırılmış olacak. Ancak şunu da belirtelim. Google’da yaptığınız aramayla ilgili sonuç sayfasının sağ üst kısmına bakarsanız, “Güvenli Arama” seçeneğini göreceksiniz. Ayar yapmak için buraya da tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar: