Kategoriler
Genel

Blogumun eski sayfalarını ve yorumlarını listeledim

Blogumun çok eski yazılarını ve yapılan yorumları düzenli bir şekilde sundum.

Aslında bu biraz ek sayfalar eklemek oldu belki ama en azından istenen yazılara ve istenen yorumculara kolayca ulaşabilmemizi sağladı.

Eski blog için öncelikle bir “Site Haritası” sayfası yaptım, tek seferde bütün postları tek sayfada listeliyor, bir iki sıralama fonksiyonu koydum 3 sayfa oldu. HTML Site haritası daha önceler çok kez bahsettiğim gibi SEO için XML site haritalarının yanında aslında olması önerilen bir şey, ben de öneriyorum çünkü Googlebor sayfayı taradıktan sonra tüm listelenen URL’leri geziyor. Sevdim güzel oldu.

İkinci olarak da her yapılan yorumun sahibine özel bir sayfa geliştirdim, sadece o yorum yapan kişinin blogdaki diğer yorumlarını tek sayfada gösteriyor ayrıca, yorum sayısını ve varsa profil fotoğrafını(Gravatar) da gösteriyor. Örnek şahsım, diğer örnek Mert ve Metin.

URL’lerde email adreslerini spam olmasın diye base64 ile şifreledim ve onu kullandım en sağlam yöntem buydu(ayrıca /yorumlar/?yorumcu=wolkanca@gmail.com da çalışabilir ama şifreli sayfa açılır) çünkü yorum yazanların email adresleri aynı ama isimleri farklı olabiliyordu ve her yorumcu kendine has bir ID sahibi olmadığından tek geçerli seçicim email adresi idi. Adresleri(URL’s) RewriteRule etmek istemedim çünkü çok da mühim sayfalar değiller sadece arşiv niteliğinde.

Ekstra olarak güncel bu blogumun “Arşiv” sayfasına ek filtreler ekledim, kategorilere göre yazıları filtreleyip listeliyor, o da güzel oldu.

Tüm bu geliştirmeleri WordPress altyapısında ek kodlamalar ile yaptım, çok fazla vaktimi almadı çünkü WP konusunda elim oldukça sıcak.

Hepsi bu kadar, WordPress ile ilgili kafanıza takılan şeyler olduğunda bana en kolay Twitter’dan ulaşabilirsiniz.