Kategoriler
WordPress

WordPress üst kategori varsa WordPress kategorileri veya WooCommerce kategorilerinin üst kategorileri var ise ve bunları almak kullanmak ve ekstralar.

WordPress kategorileri veya WooCommerce kategorilerinin üst kategorileri var ise ve bunları almak kullanmak için aşağıda vereceğim kodları kullanabilir örnekleri inceleyebilirsiniz.

Kategoriler
WordPress

WordPress çıkışta temizle WordPress’de siteden çıkış yapıldığında gereksiz metaları temizlemek gibi bir fonksiyon örneği.

WordPress admin paneline giriş ve çıkışta bir action eklenebilir, burada bir örnek göstermiş olacağım.

Kategoriler
WordPress

Jetpack Photon devre dışı bırakmak WordPress eklentisi Jetpack’de Photon fonksiyonunu sayfaya veya görsel URL’e göre devre dışı bırakmak.

WordPress’in resmi eklentisi olan ve içerisinde oldukça iyi özellikleri barındıran Jetpack eklentisinde Photon(Site hızlandırıcı) yani resimler için CDN özelliğini sitede komple devre dışı bırakmak için eklentinin ayarlarından yapılabiliyor, ancak sayfaya veya resim adresine göre devre dışı bırakmak için aşağıdaki verdiğim örnekteki kodları kullanabilirsiniz.

Kategoriler
WordPress

WordPress kategorilere görsel eklemek WordPress kategorilere eklenti ile ve eklentisi öne çıkan görsel eklemek hakkında.

Standart WordPress kurulumunda WordPress kategorilerinin isim, kalıcı bağlantısı ve açıklama kısmı var ancak görsel yani öne çıkan resim alanı yok, bunu yapmak için aşağıdaki örnek kodu kullanabilirsiniz.

Kategoriler
WordPress

WordPress tag count ve post count WordPress’de yazıya ait etiketlerin sayısı, o etiketlerin yazı sayısını bulmak ve kullanım örneği.

WordPress tag/etiket için bazı durumlarda faydalı bir fonksiyon olabilecek örnekler paylaşacağım, bu sadece standart kategori ve etiketler için değil custom taxonomyler ve cutom postlar için de kullanılabilir. Bizim buradaki örneğimiz standart post ve post_tag için.

Kategoriler
WordPress

WooCommerce: Öne çıkan ürünlere göre filtreleme WordPress admin panelinde WooCommerce ürünler sayfasında “Öne çıkan ürünler” filtresi eklemek.

WordPress’in E-ticaret eklentisi WooCommerce’in admin panelinde ürün listeleme ekranında “Önce Çıkan Ürünler / Featured Products” filtresi yok, yani önce çıkarılmış ürünleri topluca görebileceğimiz bir seçenek eklememişler. Bu fonksiyonu manuel olarak siteye eklemek mümkün bunu paylaştım.

Kategoriler
Kodlama

İle bitiyorsa {PHP} PHP için basit kullanışlı bir fonksiyon.

PHP ile bir değerin belirlenen bir değer ile bittiğini bulmak web projelerinde çoğu zaman işimize yarar, özellikle URL’ler için kullanabiliriz.

Kategoriler
WordPress

İlk kez yayınlanan post hook transition_post_status ile ilk kez yayınlanan veya daha önce yayınlanmış olan gönderileri ayrıştırmak. publish_post yerine kullanılabilir.

WordPress’in gönderi yayınlanınca çalışan kancası publish_post tüm eski ve yeni gönderilerde çalışır, yani bir gönderiyi düzenleyip yayınladığınızda da çalışır.

Kategoriler
WordPress

WordPress için eklentisiz sitemap.txt WordPress sitesi için dinamik sitemap.txt dosyası oluşturmak.

Arama motorları için site haritası oluşturmak SEO açısından önemlidir, bunu XML dosyaları ile yapabildiğimiz gibi TXT dosya formatı ile de yapabilir ve gönderebiliriz.

Kategoriler
WordPress

Geçerli post için kategori id almak Bir gönderi için kategori listesini alın.

Bu fonksiyon(wp_get_post_categories) geçerli post için benzer yazılar göstermek için kullanılabilir.

Kategoriler
Kodlama

PHP array_map örneği PHP array_map için WordPress’de bir örnek kod parçacığı.

array_map çok kullanışlı bir fonksiyon ve WordPress için kullanılabilecek bir örneğini buraya ekliyorum.

Kategoriler
WordPress

WordPress gizli özel alanları göster Bu fonksiyon, düzenleme ekranında tüm özel alanları (post meta) görünür hale getirir.

WordPress’in yazı düzenleme veya yeni yazı ekleme ekranında “Özel alanlar” kısmında bazı post metalar(özel alanlar) görünmez, varsayılan olarak görünmeyen bu metalar WordPress’in _edit_lock, _edit_last, _thumbnail_id, _wp_page_template, _oembed_ gibi aslında pratikte işinize yaramayan ve WordPress’in kendi içerisinde kullandığı metalardır. “_” ile başlayan tüm metalar gizlenir.

Kategoriler
WordPress

get_the_post_thumbnail() srcset kontrolü WordPress wp_get_attachment_image_srcset() fonksiyonu ile ilgili.

Bazen bir post için resmi get_the_post_thumbnail() ile çekmek istediğinizde WordPress’in 4.4 versiyonundan sonra eklenmiş olan wp_get_attachment_image_srcset() yani srcset="" eklememesini veya farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Kategoriler
WordPress

Son gönderi ise fonksiyonu WordPress’de eğer ilgili single/yazı sayfası sitenin son gönderisi ise şeklinde bir fonksiyon olmasa da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bazen WordPress sitesinde ilgili sayfa sitenin son gönderi ise farklı bir şey çalıştırmak isteyebilirsiniz, bu durumda !get_next_post_link() fonksiyonu kullanmak günü kurtarır.

Kategoriler
Kodlama

Japonca, Çince ve Korece harfleri tespit etmek Websitesine yapılan Japonca, Çince ve Korece anahtar kelime saldırılarını bertaraf etmek üzerine bir fikir.

Malumunuz son dönemde web sitelerine sıkça Japonca ve bazen Çince ve Korece harf/kelimeler ile anahtar kelime saldırıları yapılmakta. Bunu Google kendisi de açıkladı ve bazı korunma yöntemlerini gösterdi.