Kategoriler
SEO

Youtube arama sonuçlarında yeni geliştirmeler

Youtube arama sonuçların video parçalarını göstermek gibi bir dizi başka değişiklik ile geliştiriliyor.

YouTube, platformdaki büyük miktarda içerik arasında aradığınızı bulmayı kolaylaştırmak için bazı yeni arama özelliklerini duyurdu. Bunlardan biri Youtube videolarındaki bölümleri(video chapters) de arma sonuçlarında göstermek.

Bu harika güncelleme, YouTube’un video bölümlerini doğrudan arama sonuçlarında göstermesi; bir videonun sizin aradığınız, size en yararlı olabilecek kısmına atlamayı kolaylaştıracak. Tam olarak aradığınız bilgiyi bulmak için bir videoya dokunmak ve bölümler arasında gezinmek yerine, bir videodaki belirli noktalara daha kolay gidebilmek için bölümleri bir aramadan görebileceksiniz. YouTube ayrıca mobil cihazlarda arama sonuçlarına video önizlemeleri ekliyor; bu, bir videoya dokunmadan önce kısa bir video klibi görebileceğiniz anlamına geliyor.

Başka bir değişiklik, insanların aradıkları şeyle ilgili kendi yerel dillerinde herhangi bir içerik yoksa videoları bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu durumda YouTube, arama sonuçlarında otomatik olarak çevrilmiş altyazılar, başlıklar ve açıklamalar içeren videoları göstermekte. Bu durumda gösterilecek videolar başlangıç ​​için İngilizcedir, ancak şirket bunu gelecekte daha fazla dile genişletmeyi planlıyor.

İnsanların YouTube’da bilgi bulmasına daha fazla yardımcı olmak için şirket, Google Arama’dan YouTube arama sonuçlarına web sitesi bağlantıları ve “diğer biçimler” eklemeyi deniyor. Bu deney yalnızca Hindistan ve Endonezya’da mobil cihazlarda kullanılabilir, ancak şirket, özelliği ek ülkelere “genişletmeyi düşüneceğini” söylüyor.

Bu arada Google arama sonuçlarında uzun zamandır Youtube videoları bölümleri ile birlikte çıkmaktadır, Youtube’a yüklenen videoların nasıl bölümlere ayrılabileceğini youtube.com/watch?v=pvkTC2xIbeY adresinde arkadaşın anlatımı ile öğrenebilirsiniz.

Bir hatırlatma: Youtube araması Google arama motorundan sonra dünyada en çok kullanılan 2. arama motoru.

YouTube SEO nasıl yapılır?: Dünyanın en çok kullanılan 2. arama motoru Youtube için SEO rehberi.

Kaynak: theverge.com / techcrunch.com