Kategoriler
Kodlama

Kırık görsel linklerini değiştirmek Web sayfasındaki kırık/hata veren görsellerin src linklerini JavaScript ile dinamik olarak değiştirmek.

Dinamik olmayan versiyonunu şurada paylaştığım, jQuery ile yapılmış fonksiyonun dinamik olanını da buraya kaydediyorum.

Kategoriler
Kodlama

JS ile görsellere alt etiketi eklemek ALT etiketi boş veya hiç olmayan görsellere JS ile otomatik olarak alt etiketi eklemek.

SEO için sitedeki görsellerin ALT etiketlerinin olması önemli, aslında bu ALT etiketleri engelli insanlar için oluşturulmuş bir standart ve mesela görme engelliler için sayfadaki görsel ekran okuyucu ile sesli olarak ona okunur. Tabii bunun olması Google için + değer olduğu için ve alt etiketlerine anlamlı keywordler de eklenebildiği için bu SEO’da performansa katkı sağlar.

Kategoriler
Kodlama

jQuery ihtiyacınız olmayabilir jQuery’ye ihtiyacınız olmayabilir, bağımlı kalmayın ve bunu değerlendirin.

jQuery ve kuzenleri(eklentileri) harikadır ve uygulamanızı geliştirmeyi kolaylaştıracaksa elbette bunları kullanın.

Öte yandan, bir kitaplık geliştiriyorsanız, lütfen bir bağımlılık olarak jQuery’ye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Belki birkaç satır yardımcı program kodu ekleyebilir ve gereksinimden vazgeçebilirsiniz. Yalnızca daha modern tarayıcıları hedefliyorsanız, tarayıcının sunduğundan daha fazlasına ihtiyacınız olmayabilir.

Kategoriler
Kodlama

1 pencere yüksekliği kaydırıldığında – JS Bu JavaScript uygulamasında sayfanın tam bir ekran yüksekliği boyutunda aşağı kaydırıldığında bir işlev çalıştırıyoruz.

Merhaba, JavaScript muhteşem bir dil, bence dünyanın en kullanışlı ve geçerli dili şu an, eğer webde bir şeyleri göstermek istiyorsanız mutlaka JavaScript kullanmalısınız ister web sitesi ister uygulama.

Kategoriler
Kodlama

jQuery ile görüntülenen adres/domain sorgulama jQuery ile görüntülenen sayfanın adresini sorgulama ve kullanma.

JavaScript ile görüntülenen sayfanın adresini, domaini ve diğer bilgilerini almak mümkün, bunu jQuery ile de yapabilir ve jQuery fonksiyonlarının içerisinde kullanabilirsiz.

Kategoriler
Kodlama

jQuery ile bir HTML elemanını başka bir yere kopyalamak jQuery .clone() yöntemini kullanmak ve örnekler. jQuery’nin askerleriyiz!

Bir HTML uygulama veya sayfada herhangi bir HTML elemanını olduğu gibi başka bir eleman içerisine kopyalamak ve göstermek JavaScript ile çok kolayca yapılabilir, bunu jQuery ile yapma yöntemi de en hızlı çözüm.

Kategoriler
Kodlama

Geri sayım uygulaması oluşturmak JavaScript ile örnek 2022’ye geri sayım uygulaması.

Web sitemizde veya uygulamamız içerisinde bir geri sayım uygulamasına ihtiyaç duyabiliriz, bu durumda JavaScript ile geri sayım uygulaması oluşturmak çok kolay ve istenirse jQuery yada Vanilla JS de kullanılabilir.

Kategoriler
Kodlama

Bir iframe içerisine CSS eklemek JavaScript ile iframe içeriğinde değişiklik yapmak.

<iframe> etiketi ile web sayfası içerisine farklı bir web sayfası import edilir, bu yöntem çok eski olsa da günümüzde hâlâ efektif olarak kullanılmaya devam etmekte çünkü kolay ve kullanışlı, örnek Youtube videoları, Twitter, Instagram gibi sitelerden gönderiler de bu yöntem ile farklı siteler içerisinde paylaşılmaktadır.

Kategoriler
Kodlama

JavaScript tarayıcı tam ekran geçişi Web sitesine tarayıcıyı tam ekran yapan bir buton eklemek.

Bazen web uygulamalarında tarayıcının tam ekrana geçmesini ve uygulamanın o şekilde kullanılmasını istersiniz, bunu kullanıcı tarayıcı menüsünden yapabilir ancak sitenin içerisinde bir buton koyarak bunu yapabileceğini kullanıcıya göstermek gayet mantıklı ve uygun bir yöntemdir.

Kategoriler
Kodlama

Sayfa içi arama (jQuery) Sayfa içerisinde çok fazla aynı elemandan varsa bu jQuery fonksiyonu ile sayfa içerisinde arma yaptırabilirsiniz.

Geçen gün bu blog için yaptığım arşiv sayfasında sitedeki tüm başlıkları listelemiştim, aklıma arşiv sayfasına girenlerin sayfa içerisinde listelenmiş başlıklar içerisinde arama yapabilmesi fikri geldi ve hemen jQuery’ye sarıldım ve yaptım. Tabii ki paylaşıp bu deneyimi de arşivlemek istedim.

Kategoriler
Kodlama

Sayfadaki linkleri pasif yapmak Bazen bir html sayfadaki linklerin olmasını ama çalışmamasını istersiniz. İşte jQuery veya CSS ile çözümler.

Sayfadaki linklerden bazılarının çalışmasını istemiyorsanız aşağıdaki jQuery ve CSS ile yapmış olduğum örneklerden birini kullanabilirsiniz. Bu yöntem önyüzde bazen kullanıcıların tıklamaması istenen ama görünen şeyler için kullanılabilir.

Kategoriler
Kodlama

JavaScript ile dosya yükleme boyutu kontrolü Maksimum dosya boyutunu JavaScript veya jQuery kullanarak belirlemek çok basit.

Belki ihtiyacımız olur diye buraya not almış olayım, JavaScript ile dosya yüklemelerinde dosya boyutunu sınırlamak ve uyarı mesajı vermek gibisinden bir kod parçacığını aşağıya ekliyorum.

Kategoriler
Kodlama

Bir elemanın boş olup olmadığını kontrol etmek (jQuery) jQuery ile içeriği boş olan bir div, p vb. elemanı belirlemek.

Bu koda Woo ile yapılmış bir e-ticaret sitesinde ihtiyacım oldu, şöyle ki; temada ürünün açıklama kısmında çeşitli seçenekler vardı, aksesuarlar, teknik özellikler vs. şeklinde ek tabler.

Kategoriler
Kodlama

Saat yapmak (jQuery ) HTML CSS ve JavaScript/jQuery ile saat uygulaması yapmak.

jQquery ile yapılmış saat örnekleri.

Kategoriler
Kodlama

Hesap makinesi yapmak (jQuery) jQuery ile hesap makinesi uygulaması yapmak.

jQuery ile basit bir hesap makinesi yapabiliriz, tabi HTM ve CSS ekleyerek.