Kategoriler
Tech

Turkcell kullanım bildirimi Turkcell kullanım bildirimini kapatmak için IPTAL yazıp 2142’ye SMS göndermek yeterli.

Turkcell faturasız Hazır Kart, faturalı olmayan bir hat kullandığınızda; telefon görüşmeleri, mesaj gönderimi, internet kullanımı gibi tüm kullanımlar sonrası kullanım bildirimi şeklinde telefonda bir bildirim belirir, bu varsayılan olarak açık olan TLMetre isimli bir sistem.

Kategoriler
Tech

En iyi mobil uygulama ve oyunlar 2023 Google ve Apple kendi mağazalarında bulunan 2023 yılının en iyi uygulama ve oyunları listeledi.

2023 yılı için Google en iyi Android oyun ve uygulamaları, Apple en iyi iOS oyun ve uygulamalarını açıkladı.

Kategoriler
Tech

Daha sağlıklı batarya için Akıllı cihazlarda daha sağlıklı ve uzun ömürlü batarya için yapılması ve yapılmaması gerekenler.

Akıllı telefonlarımız ve tabletlerimizde bataryalar kritik önemde, bu bataryalar Lityum iyon piller kullanır ve cihazı kullanım türü ve zamanına göre belli sürelerde biter dolayısıyla çoğumuz hemen her gün cihazları şarja takarız. Bataryaların bir kullanım ömrü var, yani dolup boşaldıkça(pil döngüsü) batarya ömründen yiyor, ayrıca daha performanslı ve sağlıklı çalışabilmesi için bazı gereksinim ve bazı kaçınılması gereken kullanımlar var.

Kategoriler
Tech

iOS için Google Chrome’a gelen yenilikler iOS’lar için Chrome yeni özellikler aldı. Google, çok yakında iPhone ve iPad için Chrome mobil tarayıcıya uygulamadan hiç çıkmadan bazı etkileyici şeyleri yapmayı kolaylaştıracak dört yeni özellik ekleyecek.

Google Chrome, iPhone’da bazı önemli yeni özellikler kazanıyor ve bunların hepsi App Store’da zaten mevcut olan uygulamaya yapılan ücretsiz yükseltmeler. Yeni özelliklerin çoğu bugünden itibaren kullanıma sunulmuş durumda. Bu nedenle uygulamanızın son sürümü kullanıp kullanmadığını kontrol etmek gerekir.

Kategoriler
Genel

Apple Arcade yeni oyunlar Apple, oyun abonelik hizmeti Arcade’e yeni eğlenceli oyunlar eklendiğini duyurdu. iPhone, iPad ve Mac'lerde oynanabilen en yeni Apple Arcade oyunları.

Apple Arcade, ApStore’da Apple Arcade App olarak bulunan Apple’ın kendi uygulamasıdır. Keyifli bulmacalardan aksiyon dolu strateji oyunlarına varana kadar zengin bir çeşitliliğe sahip olan bir oyun abonllik servisi, bir defa abone olup tüm oyunlara erişim sağlayabiliyorsunuz.

Kategoriler
Tech

WhatsApp transkript özelliği WhatsApp’da sesli mesajlar metin olarak gösterilecek.

WhatsApp’ın yeni beta sürümünde yeni bir özellik ortaya çıktı. Sesli mesajlar için transkript özelliği sayesinde artık sesli mesajlarınızda altyazı kullanmanız mümkün olacak ve sesli mesajları metin olarak okumak mümkün oluyor.

Kategoriler
Tech

Opera iOS ücretsiz VPN Opera, Apple ve Google’ın ücretli alternatiflerine rakip olmak için ücretsiz VPN’ini iOS’a getiriyor.

Opera tarayıcının uzun süreden beri masaüstündeki tarayıcısında ücretsiz bir VPN vardı, bu VPN çok yüksek performans sunmasa da ihtiyacı karşılıyordu ancak Opera’nın mobil tarayıcılarında(sanırım Android’de vardı) VPN yoktu. Opera, Apple ve Google’ın ücretli alternatiflerine rakip olmak için ücretsiz VPN’ini iOS’a getiriyor.

Kategoriler
Tech

WhatsApp’da bilinmeyen numaraları sessize almak mümkün oluyor WhatsApp, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize almanızı sağlayacak. Bu yeni ve test aşamasında olan özellik sayesinde artık bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize alabileceksiniz.

WhatsApp, tanınmayan kişiler tarafından aranan kullanıcıları rahatlatacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik; bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları sessize alma ayarı.

Kategoriler
SEO

Mobil öncelikli tarama tarihi iptal Google, %100 mobil öncelikli arama dizinine geçiş için bir tarih belirlemeyeceklerini duyurdu.

Google, mobil öncelikli dizin(mobile-indexing) için tarih belirlemeyecek. Google, %100 mobil öncelikli arama dizinine geçiş için bir tarih belirlemeyeceklerini duyurdu.

Kategoriler
SEO

Google mobil sonuçlarda sürekli kaydırmaya geçiyor Google mobil sonuçlarda sürekli kaydırmaya geçiyor ve bu önemli ve birçok performans farklılıklarına yol açacak bir değişim.

Google, mobil arama sonuçlarında sayfalandırmayı sürekli kaydırma(Continuous scrolling) olarak güncelledi, değişiklik şu an ABD’de başladı ve muhtemelen birkaç haftaya tüm dünya için geçerli olacaktır.

Kategoriler
Tech

iPhone iOS reklamlardan kurtulmak Bilgisayarımızda kullandığımız uBlock, AdBlock gibi tarayıcı uzantılarına benzer alternatif mobil çözümler.

Bilgisayarımızda uBlock, AdBlock gibi tarayıcı uzantıları kullanmaya oldukça alıştık ve kullanım oranları gerçekten yüksek, aslında olay şu ki bazı siteler(özellikle Türkiye’de haber/içerik siteleri.) reklamları öyle abartıyorlar ki sitelerine girip bir sayfayı okumak cidden insana bir eziyet oluyor, mesela üzerine para verseler ben herhangi bir Türk haber sitesine girip de bir haberi okumam, sanıyorum 5 yıldır herhangi bir Türk haber sitesine tıklamamışımdır ve bunu eğer silinmemişse Google hesabı geçmişimden ispatlayabilirim.

Kategoriler
Tech

WhatsApp iOS – Android arası aktarım WhatsApp yeni geliştirmesiyle mesajlarını ve hesabı iPhone(iOS) ile Android cihazlar arası aktarmak artık mümkün.

Daha önce “iOS’dan Android’e geçmek” başlığında bir yazı paylaşmıştım, tersi de olabilir, eğer Android bir cihazdan başak bir ;Android cihaza veya iOS cihazdan başka bir iOS cihaza geçerseniz aslında her şey mükemmel ve sorunsuz devam ediyor, fakat Android cihazdan iOS cihaza veya iOS cihazdan Android cihaza geçtiğinizde bazı problemler vardı. Bence artık yok, tek sıkıntı SMS’ler olabilir ki sanırım aramızda pek SMS kullanan da yoktur.

Kategoriler
Tech

iTunes olmadan iPhone yedeklemek iTunes gerekmeksizin iOS cihazınızı yedekleyebilirsiniz ancak önermiyorum.

Aslında bir iOS cihazının yedeklenmesi için en doğru, en efektif ve en güvenli yol iCloud’dır, iCloud hem her şeyi(her şey) hem güvenli ve hızlı olarak yedekleyebilir ayrıca bunu istediğiniz zamanlama ile düzenli olarak yapar. Ancak bir şekilde cloudda(bulut sunucu) olmasını istemiyor olabilirsiniz ve iTunes de kullanmıyor olabilirsiniz bu durumda telefonu yerel bilgisayara yedekleme imkanı da var, bu arada yerel yedek için de iTunes hemen her şeyi kolayca yedekleyebilir.

Kategoriler
Kodlama

Hover yetenekli cihazları algılama Cihaz yeteneklerine göre CSS yazmak için hover/pointer örneği.

Günümüzde webe bağlanabilen cihazların çeşitliliği eskiye göre çok fazla, biz geliştiriciler artık web sitesi kullanıcılarımıza sunduğumuz stilleri belirleyen faktör olarak görüntü alanı boyutuna güvenemeyiz, yani ekran boyutuna göre tasarlayabilirsiniz ancak cihazlar sadece ekran boyutuna göre değil birçok farklı yeteneklere göre de değişebiliyor.

Kategoriler
Kodlama

Mobil cihazlar ekran boyutları Adobe’nin hazırlamış olduğu ve güncel tuttuğu mobil cihazlar ekran boyutları(viewports) ve çözünürlükleri.

Adobe’nin bu sayfasında mobil cihazlar ekran boyutları(viewports) ve çözünürlükleri liselenmekte.