Kategoriler
Tech

iOS için Google Chrome’a gelen yenilikler

iOS’lar için Chrome yeni özellikler aldı. Google, çok yakında iPhone ve iPad için Chrome mobil tarayıcıya uygulamadan hiç çıkmadan bazı etkileyici şeyleri yapmayı kolaylaştıracak dört yeni özellik ekleyecek.

Google Chrome, iPhone’da bazı önemli yeni özellikler kazanıyor ve bunların hepsi App Store’da zaten mevcut olan uygulamaya yapılan ücretsiz yükseltmeler. Yeni özelliklerin çoğu bugünden itibaren kullanıma sunulmuş durumda. Bu nedenle uygulamanızın son sürümü kullanıp kullanmadığını kontrol etmek gerekir.

Chrome’a yeni gelen özellikler 4 diğer Google hizmetini içeriyor, bunlar: Google Haritalar, Google Takvim, Google Çeviri ve Google Lens.

iOS için Chrome’a yeni özellikler

Toplamda dört yeni özellik var, hepsi iPhone ve iPad’lerde kullanılabilecek.

Google Haritalar

See an address on the map
See an address on the map

Listenin en başında, Google Haritalar’daki bir adresi doğrudan Chrome içinden görebilme özelliği yer alıyor. Artık kullanıcılar Chrome’un algıladığı herhangi bir adrese dokunup basılı tutabilecek ve ardından uygulama değiştirmeden Google Haritalar’ın mini bir sürümünü görebilecekler.

Google Takvim

Easily create calendar events
Easily create calendar events

Bir diğer yeni özellik ise Google Takvim’e yeni etkinlikler eklemenin daha hızlı ve kolay bir yolunu sağlıyor. Algılanan herhangi bir tarihe basılı tuttuğunuzda yeni bir takvim girdisi oluşturma şansınız olacak. Chrome tarih ve saati otomatik olarak doldurarak süreci de hızlandırmış olacak.

Google Çeviri

Get better translations
Get better translations

Yabancı dildeki bir sayfayı ziyaret ettiğinizde uygulama içi çeviri özelliği platforma geliyor. Şimdi, metni seçtiğinizde bu metni Google Translate’de çevirmek için yeni bir seçenek belirecek. Buna dokunduğunuzda, herhangi bir ek uygulama açmanıza gerek kalmadan çevrilmiş metni doğrudan Chrome içinde göreceksiniz.

Google Lens

Search with your camera
Search with your camera

Son olarak Google, gelecekteki bir güncellemenin ilk kez insanların kameralarını veya Kamera uygulamasındaki herhangi bir görüntüyü kullanarak arama yapmalarına olanak tanıyacağını söylüyor.

Kaynak:

iOS’ta Chrome kullanmanın 4 yeni yolu: Doğrudan iOS’ta Chrome’da adresleri haritalayın, takvim etkinlikleri oluşturun, siteleri çevirin ve resimleri kullanarak arama yapın. https://blog.google/products/chrome/google-chrome-ios-new-features/