Kategoriler
Tech

Turkcell kullanım bildirimi

Turkcell kullanım bildirimini kapatmak için IPTAL yazıp 2142’ye SMS göndermek yeterli.

Turkcell faturasız Hazır Kart, faturalı olmayan bir hat kullandığınızda; telefon görüşmeleri, mesaj gönderimi, internet kullanımı gibi tüm kullanımlar sonrası kullanım bildirimi şeklinde telefonda bir bildirim belirir, bu varsayılan olarak açık olan TLMetre isimli bir sistem.

Telefonda hattı herhangi bir şekilde kullandıktan sonra kullanım bilgisi küçük bir pop-up penceresi gibi ekranda beliriyor ise ve rahatsız oluyorsanız(ben oluyorum) bunu kapatmanın en kolay ve temiz yolu IPTAL yazıp 2142’e SMS göndermek, açmak için ise yine 2142’a AKTIF yazıp SMS gönderebilirsiniz.

iPhone kullanım / mobil veri kullanım göstergesini kapatmak
iPhone kullanım / mobil veri kullanım göstergesini kapatmak

Bu bilgiye kişisel cep telefonu hattımı faturasıza geçirdikten sonra ihtiyaç duydum ve gerçekten kapatmak için Turkcell mobil uygulamasını alt üst etmeme rağmen bulamamıştım, müşteri hizmetleri de IPTAL yazıp 2142’ye SMS göndermenin yeterli olduğunu söyleyince herhalde bu sorun için arama yapanlar olur diyerek buraya eklemek istedim. Arama yaptığımda bu konuda oldukça çok video vardı ve sırf bu bilgi için video izlemek saçma geliyor bana, bana göre insan için bilgi kaynağı her zaman yazı ve okumak olmalı(bunu bilimsel açıklaması da var).

Androidde bilmiyorum ama iPhone’da bu pop-up bildirimi gerçekten çok can sıkıcı, kendisi kapanmıyor ve mutlaka kapat butonuna tıklamak zorundasın, kapat’a tıklayana kadar telefonu ele geçiriyor.

Bu arada faturasız hat harici diğer bildirimler için Turkcell uygulama içerisinde çeşitli ayarlar var onlar yapılabilir, mobil veri aşımı vb. gibi ayarlar Turkcell uygulaması içerisinde mevcut, faturalı kullanırken bu ayarı açmıştım zira normalden fazla fatura gelmesini istemezsiniz. Faturasız için ise bildirime gerek yok çünkü adı üzerinde faturasız ön ödemeli. Benim faturasız hatta geçme nedenim iPhone’uma e-sim ile 2. bir hat takmam, bu hat şirket hattı ve faturasız olduğu için bol bol internet paketine sahip ve aslında artık görüşmeler harici kişisel hattıma hiç ihtiyaç duymuyorum yoksa açıkçası faturalı hatların faturasız hatlara göre daha F/P olduğu aşikar.