Kategoriler
Genel

iPhone iOS reklamlardan kurtulmak

Bilgisayarımızda kullandığımız uBlock, AdBlock gibi tarayıcı uzantılarına benzer alternatif mobil çözümler.

Bilgisayarımızda uBlock, AdBlock gibi tarayıcı uzantıları kullanmaya oldukça alıştık ve kullanım oranları gerçekten yüksek, aslında olay şu ki bazı siteler(özellikle Türkiye’de haber/içerik siteleri.) reklamları öyle abartıyorlar ki sitelerine girip bir sayfayı okumak cidden insana bir eziyet oluyor, mesela üzerine para verseler ben herhangi bir Türk haber sitesine girip de bir haberi okumam, sanıyorum 5 yıldır herhangi bir Türk haber sitesine tıklamamışımdır ve bunu eğer silinmemişse Google hesabı geçmişimden ispatlayabilirim.

Her neyse, burada masaüstü bilgisayarımızdan alıştığımız AdBlock, uBlock gibi uzantılara benzer veya ayı şeyi yapabilen birkaç seçenek sunacağım.

NextDNS

Her şeyi bir kenara bırakıp sadece NextDNS kullanabilirsiniz, emin olun dünyanın en faydalı uygulaması olabilir, eğer iyi bir ayarlama yaparsanız dünyanın en berbat reklamlı sitesi bile sizin için sorunsuz okunaklı muhteşem bir site haline gelebilir. Telefonunuzdaki tüm uygulamalarda işini yapar, sadece tarayıcı değil.

NextDNS adından da anlaşılacağı gibi reklamları veya siteleri veya ip adreslerini kökten DNS seviyesinde engelleyebileceğiniz bir sistem. NextDNS ile sadece reklamlar değil güvenlik için oluşabilecek tüm tehlikelerden de korunabilirsiniz, bir inceleyin gerçekten hayran kalacaksınız.

Tamamen Türkçe olarak kullanabileceğini NextDNS uygulamasını tüm cihazlarda kullanabilirsiniz, bunun için en kolay yol iPhone için Appsotre’dan kendi resmi uygulamasını yüklemek ve https://my.nextdns.io/ dan yaptığınız ayarlamanın numarasını uygulamaya girmek ve keyfinize bakmak.

Bu arada NextDNS Türkiye’de bazı(Vodofone’da çalışmıyormuş) operatörlerde çalışmıyormuş, bildiğiniz gibi Türkiye kullanıcı için faydalı böyle çoğu şeyi engelliyor, bknz: Uber, Paypal, Cloudflare vs. bakıldığında bu sürpriz değil ve Turkcell’de şu an sorun yok. Yetiş ya Elon yetiş ya Musk. Hemen kullanabilmek için: https://nextdns.io/?from=47tzwkge

The new firewall for the modern Internet. #VPN #DNS, #Firewall #Security #NextDNS

Hyperweb Safari eklentisi

Hyperweb bir safari eklentisi ve içerisinde reklam engelleyiciler dahil birçok farklı özelliği sunuyor, bunu kullanarak iOS’un varsayılan tarayıcısında can sıkıcı öğeleri ve reklamları görmekten, tacizlerden kurtulabilirsiniz. Gayet güzel çalışıyor ve Safari harici uygulamalarda elbette çalışmaz. Ücretsiz ve bazı ek özellikleri için makul fiyatı var. apps.apple.com/us/app/hyperweb/id1581824571

AdGuard, uBlock ve AdBlock vb.

Varsayılan Safari tarayıcısına veya Chrome’a yönelik yapılmış bu eklenti seçenekleri ile tarayıcınızda can sıkıcı öğeler ve reklamları yok etmeniz mümkün. Ancak bu uygulamalardan memnun olan pek yok, deneyebilirsiniz. AdGuard fena değil apps.apple.com/us/app/adguard-adblock-privacy/id1047223162

Firefox Focus

Şiddetle tavsiye edebileceğim bir uygulama, kendisi aslında bir Firefox tarayıcı ancak özel bir tarayıcı, web tarayıcı özelliğinin yanında varsayılan tarayıcınıza(Safari) eklenti olarak da gelmektedir bu sayede webde can sıkıcı öğeler, güncelik ve reklamlar konusunda size yardımcı oluyor. Gizlilik konusunda uzman, VPN+Firefox Focus ile cidden yok oluyorsunuz, ayak izi sıfır. apps.apple.com/us/app/firefox-focus-privacy-browser/id1055677337

Bültenime kaydolmayı unutmayın! Twitter’dan takipleşebiliriz ve iletişime geçebilirsiniz. Kolay gelsin.

DNS as Fast As Possible
Denemeniz gereken 15+ Chrome uzantısı: Özellikle yazılımcı veya web ile ilgili iseniz çok işinize yarayacak hepsi ücretsiz olan 15’den fazla Chrome eklentisini listeledim.
Tarayıcıların gizli modu gerçekten gizli mi?: Web sitlerini gezinmek için kullandığımız web tarayıcılarının “gizli pencere” özelliği aslında o kadar da gizli değil.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.