Kategoriler
Genel

Google’ın hakkınızda topladığı verileri silmek

İnternette yaptığınız her şeyi kayıt altında tutan, aradıklarınızı, tıkladığınız, girdiğiniz her web sitesini, izlediklerinizi ve konumunuzu bilen biri var, Google.

Google birçok şekilde internetteki hareketlerinizi kaydediyor, neyi araştırdığınız, neyle ilgilendiğinizi ve hangi web sitelerini ziyaret ettiğiniz gibi.

Google’ın sizin hakkınızda toplamış olduğu verileri silmeniz mümkün, bunun için Google hesabınıza girip hesap ayarlarından “Etkinliğim(myactivity.google.com)” kısmına gitmeniz yeterli ve buradan bilgileri silebilirsiniz. Ekran görüntüleri ve nasıl yapacağınız konusunda daha fazla görüntü için videoyu izleyebilirsiniz.

Etkinliğim sayfasına girdiğinizde Google’ın sizin hakkınızda topladığı tüm veriyi, neleri kaydettiğini göreceksiniz, neredeyse yaptığınız her hareketi kayyıt altında tutmaktadır.

Bu kaydı silmek için etkinliğim sayfasında belirli bir tarih seçip tümünü sil veya tek te seçerek de silebilirsiniz.

Ayrıca Youtube’da da geçmişinizi silmeniz fayda sağlayacaktır.

Google hesabınızda “‘Kişisel Bilgiler ve Gizlilik” kısmından reklamverenlerin sizin hakkında bildiklerini de silebilirsiniz. Burada aradığımız ‘Reklam Ayarları’ seçeneği. Onun üzerine tıklayın ve ‘Reklam ayarlarını yönet’ kısmına tıklayın. Daha sonra ‘Reklam Kişiselleştirme’ diye bir seçenek göreceksiniz. Eğer bunu devre dışı bırakırsanız, Google’ın sizinle ilgili tuttuğu diğer bilgilere ilişkin reklam almazsınız.

Son olarak Google konum geçmişini silmek işinizi görecektir, eğer Android cihazlarını kullanıyorsanız, Google varsayılan olarak, “Zaman Çizelgesi” fonksiyonuyla telefon ya da bilgisayarınızla ziyaret ettiğiniz yerlerin listesini tutar https://www.google.com/maps/timeline?pb Google Haritalar’dan bu bilgiyi silmek için bu sayfayı ziyaret etmeniz gerek. Konum geçmişinizi kapatabilirsiniz ve tüm geçmişi, tek bir günü ya da belli bir zaman dilimini silebilirsiniz. Ya da yaptığınız tek bir seyahati… Bunun için “Konum Geçmişini Duraklat”a basmanız yeterli.

Kaynaklar:

Introducing auto-delete controls for your Location History and activity data

Delete your activity

How to Make Google Auto-Delete Your Web and Location History

Hepsi bu kadar. Belki sürekli aynı şeyleri görmekten sıkıldıysanız ara sıra bu temizlemeleri yapmak biraz işinize yarar.

 

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr