Kategoriler
Tech

Opera iOS ücretsiz VPN

Opera, Apple ve Google’ın ücretli alternatiflerine rakip olmak için ücretsiz VPN’ini iOS’a getiriyor.

Opera tarayıcının uzun süreden beri masaüstündeki tarayıcısında ücretsiz bir VPN vardı, bu VPN çok yüksek performans sunmasa da ihtiyacı karşılıyordu ancak Opera’nın mobil tarayıcılarında(sanırım Android’de vardı) VPN yoktu. Opera, Apple ve Google’ın ücretli alternatiflerine rakip olmak için ücretsiz VPN’ini iOS’a getiriyor.

Opera’nın VPN hizmetinde herhangi bir kayıt gerektirmiyor ve serbestçe anonim olarak kullanılabilmekte, Opera VPN hizmetinde herhangi bir kayıt tutmadığını müşterilerinin bilgilerini kaydetmediğini de belirtti.

Geçen yılın sonlarında Google’ın, daha önce iOS ve Android’i destekledikten sonra kendi VPN aracını Mac ve PC’deki masaüstü kullanıcılarına da getirdiği haberi gelmişti. Ancak Google’ın durumunda, VPN’i yalnızca Google One Premium planlarındaki ücretli aboneler tarafından kullanılabilir durumda. Apple ayrıca, gerçekten bir VPN olmasa da, iCloud Özel Aktarma özelliğiyle bir internet bağlantısını şifrelemek için bir araç sunmakta. Ancak Google gibi, yalnızca ücretli bir aboneliğin (iCloud+) parçası olarak kullanılabilir. Dolayısıyla Opera en büyük rakiplerinden önde hatta Cloudflare ile birlikte bu alanda ücretsiz hizmet sunan en büyük şirketler, elbette Opera VPN’de şu an herahngi bir limit yok, Cloudflare Warp VPN’in ücretsiz paketinin limiti mevcut. Bu arada, geçtiğimiz günlerde Microsoft da kendi tarayıcısı Edge’e VPN ekledi.

Opera Browser
Opera Browser

Opera’nın iOS tarayıcı uygulamasında VPN’le birlikte bazı güvenlik seçenekleri mevcut, reklam engelleyiciler ve kiripto cüzdanı gibi özellikleri de var.

Bu arada Opera’nın yeni iOS uygulamasını indirip VPN özelliğini hemen göremeyebilirsiniz, açıklamalara göre önümüzdeki haftalarda herkese açılacak.

Kaynak: techcrunch.com

VPN nedir, nasıl kullanılır? – VPN kullanımı hakkında, en iyi ücretsiz VPN servisleri 2023.
Kendi VPN’inizi yapın – Sıradan teknoloji kullanıcıları olarak, gizliliğinizi korumak adına yapacağınız ücretsiz, farklı ve daha iyi şeyler var.
Cloudflare WARP VPN – Cloudflare, macOS ve Windows için WARP / 1.1.1.1 VPN’in beta sürümünü yayınladı.