Kategoriler
Tech

Stable Video Diffusion Fotoğrafları video haline getirebilen yeni sistem: Stable Video Diffusion.

Yüklenen bir fotoğrafı video haline getirebilen yeni sistem Stable Video Diffusion, Stability AI firması tarafından duyuruldu.

Kategoriler
Tech

Tech Vault – soru bankası Teknolojiyle ilgili birçok röportaj sorusunun yer aldığı âdeta bir soru bankası olan GitHub deposu; Tech Vault 🛠️

Deneyimli Mühendisler tarafından dikkatle seçilmiş teknik mühendislik sorularının ve zorluklarının cevaplanması ve belgelenmesi. Bunlar, mülakatlarda adayların bilgilerini test etmek için kullanılan popüler ve önemli mühendislik soruları arasındadır.

Kategoriler
Tech

İnsanlık tarihinin en önemli 10 buluşu Yapay zekâya göre insanlık tarihinin en önemli buluşları.

İnsanlık tarihindeki en önemli buluşlar, toplumların gelişimini ve yaşam biçimini kökten değiştiren icatlar/buluşlardır. Bu icatlar insanların iletişim, ulaşım, üretim, sağlık ve diğer alanlarda daha verimli ve rahat yaşamalarını sağlamıştır. Yapay zekâya insanlık tarihinin en önemli 10 buluşunu sordum.

Kategoriler
Tech

Daha sağlıklı batarya için Akıllı cihazlarda daha sağlıklı ve uzun ömürlü batarya için yapılması ve yapılmaması gerekenler.

Akıllı telefonlarımız ve tabletlerimizde bataryalar kritik önemde, bu bataryalar Lityum iyon piller kullanır ve cihazı kullanım türü ve zamanına göre belli sürelerde biter dolayısıyla çoğumuz hemen her gün cihazları şarja takarız. Bataryaların bir kullanım ömrü var, yani dolup boşaldıkça(pil döngüsü) batarya ömründen yiyor, ayrıca daha performanslı ve sağlıklı çalışabilmesi için bazı gereksinim ve bazı kaçınılması gereken kullanımlar var.

Kategoriler
Tech

10 çığır açan teknoloji 2023 MIT Technology Review detayları ile 2023’ün çığır açan teknolojileri.

MIT Technology Review’de her sene şu anda en önemli olan 10 teknoloji seçiliyor, bazılarını tanıyacaksınız ve çoğu sizi şaşırtabilir. Hayatımız üzerinde büyük bir etkisi olacak ilerlemeler ve sonra neden önemli olduklarını açıklayan makaleyi paylaşmak istedim.

Kategoriler
Genel

AB Yapay zeka yasası Son dönemde hızlı gelişme kaydeden yapay zekaya yasal denetim getirmeyi hedefleyen düzenlemeye ilişkin ilk taslak metin Avrupa Parlamentosu’ndan geçti. Düzenleme yasalaşırsa, bu dünyada bir ilk olacak.

Dünyadaki ilk “yapay zeka yasası”, Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildi. Avrupa Parlamentosu, yapay zeka yasasına ilişkin ilk taslak metni kabul etti ve böylece, AB Komisyonu hem AP hem de üye ülkeler ile yasanın uygulanmasına ilişkin müzakerelere başlayabilecek.

Kategoriler
Tech

Bill Gates’in yakın gelecek öngörüleri Bill Gates, yapay zekanın iş gücünde, sağlık hizmetlerini ve eğitimi dönüştürebileceğini düşünüyor ancak yine de öğretmenlere ihtiyacımız olacağını söylüyor.

Microsoft’un kurucu ortağı Salı günü kendi blogunda, yakın gelecek ve yapay zekanın geleceği hakkındaki görüşlerini özetleyen yedi sayfalık bir makale yayınladı – “Yapay Zeka Çağı Başladı(The Age of AI has begun)“. AI geliştirmenin “mikroişlemcinin, kişisel bilgisayarın, internetin ve cep telefonunun yaratılması kadar temel bir şey” olduğunu yazdı.

Kategoriler
Tech

GPT-4 duyuruldu ChatGPT’nin kullandığı modelin yenisi, görselleri de anlayan GPT-4 tanıtıldı. OpenAI’nin en gelişmiş sistemi olan GPT-4 ile tanışın.

Doğruluk ve yansızlık açısından ChatGPT’den daha başarılı olan, girdi olarak resimler verip onlar hakkında da sorular sorabileceğiniz ve 25.000 kelimeye kadar uzunlukta metinler üretebilen yeni dil modeli GPT-4 duyuruldu. ChatGPT Plus aboneleri hemen deneyebilir.

Kategoriler
Tech

Tamir edilebilir Nokia G22 Finlandiya kökenli cep telefonu şirketi Nokia, Android işletim sistemli G22 kodlu yeni bir akıllı telefon tanıttı.

Nokia G22 parçalarını değiştirmek çok kolay: İşte değiştirme süreleri! Nokia G22 akıllı telefon modeli sürdürülebilir malzemeler ile çevre dostu olmaya çalışırken sadece 20 dakikada ekranı değiştirebilme imkânını kullanıcıya veriyor.

Kategoriler
Kodlama

Microsoft’un yeni yapay zekası konuşmanızı taklit ediyor Yapay zeka konuşmanızı(sesinizi) 3 saniyede kopyalayıp taklit edebiliyor.

Yapay zeka, resimlerden metne ve yapay proteinlere kadar her şeyi üretmek için kullanılıyor ve şimdi listeye bir şey daha eklendi: konuşma.

Kategoriler
Tech

El hareketleri ile kontrol edilebilen drone Videoda bu drone’nun basit bir el hareketiyle ters takla atmasını görebilirsiniz.

Güç tam anlamıyla parmaklarınızın ucunda.

Kategoriler
Tech

Kuantum bilgisayar devrimi Kuantum bilgisayarlar sayısız sorunu çözebilir ve pek çok yeni sorun yaratabilir. Kuantum bilgisayarların geleceği etkisi; daha hızlı yapay zeka öğrenimi, daha fazla strateji denemesi, çok sayıda veriden önemli korelasyonları elde etmek.

Kuantum bilgisayarı veri üzerinde işlem yapmak için bindirme ve dolaşma gibi kuantum-mekanik fenomenin doğrudan kullanımını sağlayan teorik hesaplama sistemlerini kullanan bilgisayarlardır.

Kuantum bilgisayarı, en basit haliyle kuantum mekaniğinin bilgisayarlarda doğrudan kullanımını sağlayan teknoloji olarak tanımlanıyor. Kuantum bilgisayarın çalışma prensibi, ismini aldığı fizik teorisine dayanıyor ve maddenin belirsizlik ilkesinden ötürü maddenin hem parçacık hem de tanecik gibi davranmasıyla açıklanıyor.

Kategoriler
Tech

Teknoloji şirketlerinin işten çıkarmaları Amazon, Microsoft, Google, Teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası büyüyor.

Amazon, Microsoft, Google gibi büyük teknoloji şirketleri toplamda 60 binden fazla çalışanını işten çıkardı. Bugün Google 12 bin kişiyi işten çıkaracağını, 230 kişiyi önceden çıkarmıştı. Microsoft da toplam çalışanlarının %5’ini yani 11 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Kategoriler
Kodlama

ChatGPT işinizi elinizden alacak mı? ChatGPT’nin işinizin gerektirdiği rutin veya daha basit görevlerin bazılarını yerine getirebileceğini düşünülmeye değer.

Teknoloji hızla ilerlemeye devam ederken, insanların işlerinin bir süre sonra bir makineyle değiştirilip değiştirilmeyeceğini merak etmeleri alışılmadık bir durum değil. Son yıllarda dikkat çeken bu tür makinelerden biri, OpenAI tarafından geliştirilen bir sohbete dayalı yapay zeka (AI) sistemi olan ChatGPT’dir.

Kategoriler
Tech

En yeni ve önemli 17 teknoloji trendi 2023 2023 İçin Teknolojide En İyi 18 Yeni Trend. Kariyerinizde potansiyelinizin nerede olduğunu anlamak, yarının ve ötesinin en iyi teknolojileriyle geleceğinizi güvence altına almak için en iyi ve gelişmekte olan teknoloji trendlerini öğrenin!

Bu makale, teknolojik değişimin hızlı temposunu ve COVID-19’dan sonra bunun BT uzmanlarının üzerindeki etkisini ve rolünü tartışıyor. Yapay zeka ve doğal dil işlemenin 2023’te daha yaygın hale geleceğini ve 5G’nin yaşama ve çalışma şeklimizde devrim yaratacağını öngörüyor. Makale, BT uzmanlarının gelişen teknolojilerle güncel kalmaları ve gelecekte bir işi güvence altına almak için ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmeleri gerektiğini önermektedir. Ayrıca, BT uzmanlarının 2023’te farkında olması gereken yapay zeka, 5G ve makine öğrenimi dahil olmak üzere 17 yeni teknoloji trendini listeliyor.