Kategoriler
Tech

WhatsApp transkript özelliği

WhatsApp’da sesli mesajlar metin olarak gösterilecek.

WhatsApp’ın yeni beta sürümünde yeni bir özellik ortaya çıktı. Sesli mesajlar için transkript özelliği sayesinde artık sesli mesajlarınızda altyazı kullanmanız mümkün olacak ve sesli mesajları metin olarak okumak mümkün oluyor.

Sesli mesajları dinleyemeyeceğiniz ortamlarda altyazı kullanabileceksiniz

Sesli mesajlar, yazılı metinler kadar kullanılan bir özelliktir ve özellikle mesaj yazmanın mümkün olmadığı durumlarda faydalıdır. Ancak, bazen dinlenememe gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Bu sorunu çözmek için, WhatsApp’ın geliştiricileri yeni bir özellik üzerinde çalışmış ve beta sürümünde test edilmiştir. Bu özellik sayesinde, sesli mesajların içerikleri metin olarak okunabilecektir.

WABetaInfo tarafından paylaşılan bir rapora göre WhatsApp iOS beta uygulamasında, sesli mesajlar için transkript özelliği kullanıma sunuldu. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere transkripsiyon mesaj balonuna eklenerek kullanıcıların okuması kolaylaştırılmakta.

Sesli mesajları yazıya dökme özelliği ekran görüntüsü.
Sesli mesajları yazıya dökme özelliği ekran görüntüsü.

Sesli notlar için transkripsiyon özelliği, kullanıcıların mesaj içinde belirli bilgileri aramasına da olanak tanımakta. Bir sesli not yazıya döküldüğünde, metin dizine eklenerek aranabilir hale de gelmekte. Yani bir kullanıcı uzun bir sesli notta belirli bilgileri arıyorsa veya aradığı içeriğin hangi sesli notta olduğunu hatırlamıyorsa, arama çubuğunu kullanarak ilgili anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini kolayca aratabilir. Böylece transkripsiyon, metnin mesaj içinde göründüğü yeri vurgulayacaktır.

Şimdilik test aşamasında olan bu özellik, beta kullanıcılarına etkin bir şekilde gelmekte. Eğer bu özelliği kapatmak veya aktifleştirmek istiyorsanız, WhatsApp Ayarları > Sohbetler > Sesli Mesaj Dökümleri’nden bunu kontrol edebilirsiniz.

WhatsApp sesli mesajları yazıya dönüştürmek – WhatsApp için geliştirilen yeni özellikte, sesli mesaj olarak gönderilen içerikler, WhatsApp tarafından artık metne dönüştürülecek. Böylece kullanıcılar sesleri dinlemeye gerek kalmadan WhatsApp sesli mesajlarını okuyabilecek.
WhatsApp mesaj sabitleme – WhatsApp mesaj sabitleme özelliğine kavuşuyor, popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a mesaj sabitleme özelliğinin ekleneceği öğrenildi.
WhatsApp’da bilinmeyen numaraları sessize almak mümkün oluyor – WhatsApp, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize almanızı sağlayacak. Bu yeni ve test aşamasında olan özellik sayesinde artık bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize alabileceksiniz.
WhatsApp kendine mesaj gönder özelliği – WhatsApp, iOS ve Android beta’da kendinize mesaj gönderebilmek için geliştirmeleri test ediyor.