Kategoriler
Tech

En yeni ve önemli 17 teknoloji trendi 2023

2023 İçin Teknolojide En İyi 18 Yeni Trend. Kariyerinizde potansiyelinizin nerede olduğunu anlamak, yarının ve ötesinin en iyi teknolojileriyle geleceğinizi güvence altına almak için en iyi ve gelişmekte olan teknoloji trendlerini öğrenin!

Bu makale, teknolojik değişimin hızlı temposunu ve COVID-19’dan sonra bunun BT uzmanlarının üzerindeki etkisini ve rolünü tartışıyor. Yapay zeka ve doğal dil işlemenin 2023’te daha yaygın hale geleceğini ve 5G’nin yaşama ve çalışma şeklimizde devrim yaratacağını öngörüyor. Makale, BT uzmanlarının gelişen teknolojilerle güncel kalmaları ve gelecekte bir işi güvence altına almak için ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmeleri gerektiğini önermektedir. Ayrıca, BT uzmanlarının 2023’te farkında olması gereken yapay zeka, 5G ve makine öğrenimi dahil olmak üzere 17 yeni teknoloji trendini listeliyor.

Günümüz teknolojisi hızla gelişiyor, daha hızlı değişim ve ilerleme yaratıyor, değişimin hızını artırıyor. Ancak yalnızca teknoloji trendleri ve yeni teknolojiler gelişmekle kalmadı, aynı zamanda bu yıl COVID-19’un patlak vermesiyle daha da fazlası değişti, BT uzmanları temassız dünyadaki rollerinin yarınki gibi olmayacağını anladılar. Ve 2023-2024’te BT uzmanları sürekli olarak öğreniyor, unutuyor ve yeniden öğreniyor olacak (gerekmeseler bile yapacaklar).

Doğal dil işleme ve makine öğrenimindeki gelişmeler nedeniyle yapay zekanın önemi 2023’te artmaya devam edecek. Yapay zeka, bizi daha iyi anlamak ve daha karmaşık görevleri yerine getirmek için bu teknolojiyi kullanabilir. 5G, yaşama ve çalışma şeklimizde devrim yaratmaya hazırlanıyor.

bu senin için ne anlama geliyor? Bu, yeni teknolojiler ve en son teknoloji trendleri ile güncel kalmak anlamına gelir. Bu da geleceğe göz kulak olmak, yarın istikrarlı bir iş bulmak için gereken becerileri bilmek ve hatta oraya nasıl gidileceğini öğrenmek anlamına geliyor. Nüfusun çoğu evde oturarak çalışıyor. Evde geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız, bu yeni teknoloji trendlerinin yarattığı işlerden birini güvence altına almak için 2023’te izleyip deneyebileceğiniz 17 yeni teknoloji trendini burada bulabilirsiniz.

 1. Bilgi İşlem Gücü / Computing Power
 2. Daha Akıllı Cihazlar / Smarter Devices
 3. Verileştirme / Datafication
 4. Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi / Artificial Intelligence (AI) and Machine Learning
 5. Genişletilmiş Gerçeklik / Extended Reality
 6. Dijital Güven / Digital Trust
 7. 3D Baskı / 3D Printing
 8. Genomik / Genomics
 9. Yeni Enerji Çözümleri / New Energy Solutions
 10. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) / Robotic Process Automation (RPA)
 11. Uç Bilgi İşlem / Edge Computing
 12. Kuantum Hesaplama / Quantum Computing
 13. Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik / Virtual Reality and Augmented Reality
 14. Blockchain
 15. Nesnelerin İnterneti (IoT) / Internet of Things (IoT)
 16. 5G
 17. Siber Güvenlik / Cyber Security

1. Bilgi İşlem Gücü

Bilgi işlem gücü, hemen hemen her cihaz ve cihazın bilgisayarlaştırılmasıyla dijital çağda yerini çoktan almıştır. Ve veri bilimi uzmanlarının şu anda inşa etmekte olduğumuz bilgi işlem altyapısının önümüzdeki yıllarda yalnızca daha iyiye doğru gelişeceğini tahmin ettiği gibi, daha da fazlası için burada. Aynı zamanda zaten 5G’ye sahibiz; Ellerimizde daha fazla güç ve bizi çevreleyen cihazlarla 6G çağına hazırlanın. Daha da iyisi, bilgi işlem gücü sektörde daha fazla teknoloji işi üretiyor, ancak adayların edinmesi için özel nitelikler gerektirecek. Veri biliminden robotik ve BT yönetimine kadar bu alan, her ülkedeki en büyük istihdam yüzdesine güç sağlayacaktır. Cihazlarımız ne kadar fazla bilgi işleme ihtiyaç duyacaksa, o kadar fazla teknisyen, BT ekibi, ilişki yöneticisi ve müşteri hizmetleri ekonomisi gelişecektir.

Bugün öğrenebileceğiniz bu alan altındaki temel dallardan biri RPA’dır, yani Robotik Süreç Otomasyonu. Simplilearn’de RPA, sizi BT endüstrisinde yüksek maaşlı bir rol için eğitebilecek bilgi işlem ve otomasyon yazılımı ile ilgilidir. İşte RPA’dan sonra hedefleyebileceğiniz en iyi işler:

 • Veri Bilimcisi – Data Scientist
 • AI Mühendisi – AI Engineer
 • Robotik Araştırmacısı – Robotics Researcher
 • Yapay Zeka Mimarı – AI Architect
 • Robotik Tasarımcısı – Robotics Designer

2. Daha Akıllı Cihazlar

Yapay zeka, dünyamızı daha akıllı ve pürüzsüz hale getirmede önemli bir rol oynadı. Bu sadece insanları simüle etmek değil, hayatımızı sorunsuz ve basit hale getirmek için fazladan çaba sarf etmektir. Veri bilimcileri AI ev robotları, ev aletleri, iş cihazları, giyilebilir cihazlar ve çok daha fazlası üzerinde çalışırken, bu daha akıllı cihazlar 2023’te ve daha da ilerisinde kalacak! Hemen hemen her iş, iş hayatımızı daha yönetilebilir hale getirmek için akıllı yazılım uygulamalarına ihtiyaç duyar. Akıllı cihazlar, daha fazla şirketin dijital alanlara dönüşmesi nedeniyle yüksek gereksinim ve talep olan BT endüstrisine eklenen bir diğer unsurdur. Hemen hemen her üst düzey iş, günümüzde başarılı olmak için BT ve otomasyonda iyi bir yeterlilik gerektirir. Bu nedenle, Simplilearn’ün RPA kursu, ister BT, ister pazarlama veya yönetim olsun, kariyerinizde mükemmelliğe ulaşmak için bu becerilerde uzmanlaşmanıza yardımcı olabilir.

 • Bilgi Teknolojileri Yöneticisi – IT Manager
 • Veri Bilimciler – Data Scientists
 • Ürün Test ediciler – Product Testers
 • Ürün Yöneticileri – Product Managers
 • Otomasyon Mühendisleri – Automation Engineers
 • BT Araştırmacıları – IT Researchers

3. Verileştirme

Verileştirme, basitçe hayatımızdaki her şeyi verilerle çalışan cihazlara veya yazılımlara dönüştürmektir. Kısacası Verileştirme, insan işlerinin ve görevlerinin veri odaklı teknolojiye dönüştürülmesidir. Akıllı telefonlarımızdan, endüstriyel makinelerimize ve ofis uygulamalarımızdan yapay zeka destekli cihazlara ve diğer her şeye kadar veriler, hatırlayabileceğimizden daha uzun süre kalmak için burada! Dolayısıyla, verilerimizi doğru ve güvenli bir şekilde saklamak, ekonomimizde talep gören bir uzmanlık haline geldi.

Verileştirme, BT uzmanlarına, veri bilimcilerine, mühendislere, teknisyenlere, yöneticilere ve çok daha fazlasına daha fazla ihtiyaç duyulmasına yol açar. Daha da kullanışlı olanı, sağlam bir teknoloji bilgisine sahip herkesin bu alanda bir iş bulmak için veriyle ilgili uzmanlıklarda sertifika alabilmesidir. Veri işleri, büyük düzey niteliklerden çok becerilerle ilgilidir ve daha küçük şehirlerden ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerden çıkan çok sayıda başarılı liderimiz var. Otomasyonun veri dünyasında nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olması için RPA gibi bir kursa katılarak kendinizi bu yararlı trend oluşturma becerisiyle donatabilirsiniz. Bazı popüler veri kariyerlerine bakalım:

 • Büyük Veri Mühendisleri – Big Data Engineers
 • Robotik Mühendisleri – Robotics Engineers
 • BT Mimarı – IT Architect
 • İş Zekası Analisti – Business Intelligence Analyst
 • Veri Bilimcileri – Data Scientists

4. Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi

Yapay Zeka veya AI, son on yılda zaten çok konuşluldu, ancak nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve oynadığımız üzerindeki dikkate değer etkileri yalnızca erken aşamalarda olduğu için yeni teknoloji trendlerinden biri olmaya devam ediyor. AI, görüntü ve konuşma tanıma, navigasyon uygulamaları, akıllı telefon kişisel asistanları, araç paylaşım uygulamaları ve çok daha fazlasındaki üstünlüğüyle zaten biliniyor.

Bunun dışında yapay zeka, altta yatan bağlantıları ve içgörüleri belirlemek için etkileşimleri analiz etmek, yetkililerin kaynak kullanımı hakkında daha iyi kararlar vermesini sağlayan hastaneler gibi hizmetlere yönelik talebi tahmin etmeye yardımcı olmak ve yakınlardaki verileri analiz ederek müşteri davranışının değişen modellerini tespit etmek için daha fazla kullanılacaktır. gerçek zamanlı, gelirleri artırma ve kişiselleştirilmiş deneyimleri geliştirme.

Yapay zeka pazarı 2025 yılına kadar 190 milyar dolarlık bir sektöre ulaşacak ve 2023’te bilişsel ve yapay zeka sistemlerine yapılan küresel harcamalar 57 milyar doları aşacak. Yapay zekanın kanatlarını sektörlere yaymasıyla, geliştirme, programlama, test, destek ve bakımda yeni işler yaratılacak. Öte yandan, yapay zeka aynı zamanda yılda 1.25.000 dolardan (makine öğrenimi mühendisi) yılda 145.000 dolara (yapay zeka mimarı) kadar değişen en yüksek maaşlardan bazılarını sunuyor – bu da onu dikkat etmeniz gereken en önemli yeni teknoloji trendi yapıyor.

Yapay zekanın alt kümesi olan Makine Öğrenimi de her tür sektörde uygulanıyor ve yetenekli profesyoneller için büyük bir talep yaratıyor. Forrester, yapay zeka, makine öğrenimi ve otomasyonun 2025 yılına kadar ABD’deki yeni işlerin yüzde 9’unu oluşturacağını tahmin ediyor; robot izleme uzmanları, veri bilimcileri, otomasyon uzmanları ve içerik küratörleri gibi işler, bu da onu da aklınızda tutmanız gereken yeni bir teknoloji trendi haline getiriyor!

AI ve makine öğreniminde uzmanlaşmak, aşağıdaki gibi işleri güvence altına almanıza yardımcı olacaktır:

 • AI Araştırma Bilimcisi – I Research Scientist
 • AI Mühendisi – AI Engineer
 • Makine Öğrenimi Mühendisi – Machine Learning Engineer
 • Yapay Zeka Mimarı – AI Architect

5. Genişletilmiş Gerçeklik

Genişletilmiş gerçeklik, Sanal Gerçeklikten Artırılmış Gerçekliğe, Karma Gerçekliğe ve aradaki diğer her şeye kadar gerçekliği simüle eden tüm teknolojileri içerir. Bu, şu anda önemli bir teknoloji trendi, çünkü hepimiz dünyanın sözde gerçek sınırlarından kurtulmaya can atıyoruz. Herhangi bir somut varlığı olmayan bir gerçeklik yaratan bu teknoloji, oyuncular, tıp uzmanları, perakende ve modelleme arasında çok popüler.

Genişletilmiş gerçeklikle ilgili olarak, oyun oynamak, üst düzey nitelikler gerektirmeyen, daha çok çevrimiçi oyun tutkusu gerektiren popüler kariyerler için çok önemli bir alandır. Bu uzmanlıkta başarılı bir kariyer yapmak için oyun tasarımı, animasyon ve hatta düzenleme programlarını takip edebilirsiniz. Bu arada, AR, VR ve ER’deki en iyi işleri inceleyin:

 • Genişletilmiş Gerçeklik Mimarı – Extended Reality Architect
 • Ön Kurşun Mühendisi – Front Lead Engineer
 • Yazılım geliştirici – Software Developer
 • AR/VR Destek Mühendisleri – AR/VR Support Engineer
 • Oyun Tasarımcıları – Game Designers
 • Profesyonel Oyuncular – Pro Gamers
 • Kreatif Direktörler – Creative Directors

6. Dijital Güven

İnsanların cihazlara ve teknolojilere uyum sağlaması ve birbirine karışması ile birlikte, dijital teknolojilere karşı güven ve itimat inşa edildi. Bu tanıdık dijital güven, daha fazla yeniliğe yol açan bir başka hayati trend. Dijital inançla, insanlar teknolojinin güvenli, emniyetli ve güvenilir bir dijital dünya yaratabileceğine ve şirketlerin halkın güvenini sağlama endişesi duymadan icat ve yenilik yapmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

Dijital kullanıcılar için daha güvenli bir alan yaratmak için siber güvenlik ve etik korsanlık, göz atabileceğiniz başlıca uzmanlık alanlarıdır. Bu ikisinde, gençlerden kıdemli seviyelere kadar keşfedebileceğiniz bir dizi iş var. Etik korsanlık için profesyonel sertifikalar almanız gerekebilirken, siber güvenlik için bir diploma veya hatta bir yüksek lisans yeterliliği yüksek maaşlı bir rolü hedeflemek için yeterlidir. İşte siber güvenlik ve etik bilgisayar korsanlığı alanında bulabileceğiniz en iyi işler:

 • Siber Güvenlik Analisti – Cybersecurity Analyst
 • Sızma Testi ediciler – Penetration Tester
 • Güvenlik Mühendisi – Security Engineer
 • Güvenlik Mimarı – Security Architect
 • Güvenlik Otomasyon Mühendisi – Security Automation Engineer
 • Ağ Güvenliği Analisti – Network Security Analyst

7. 3D Baskı

İnovasyon ve teknolojideki önemli bir trend, prototipleri formüle etmek için kullanılan 3D baskıdır. Bu teknoloji, biyomedikal ve endüstriyel sektörlerde etkili olmuştur. Hiçbirimiz bir yazıcıdan gerçek bir nesne yazdırmayı düşünmedik, oysa şu anda bu bir gerçek. Dolayısıyla, 3D baskı burada kalıcı olan başka bir yeniliktir. Ürünleri için çok sayıda 3D baskı gerektiren veri ve sağlık sektöründeki şirketler için çeşitli işler iyi para ödüyor ve uluslararası. İhtiyacınız olan tek şey yapay zeka, Makine Öğrenimi, Modelleme ve 3D baskı hakkında sağlam bir bilgidir. Bu uzmanlık alanındaki en iyi işlere bir göz atalım:

 • CX Program Yöneticisi – CX Program Manager
 • 3D Yazıcı Mühendisi – 3D Printer Engineer
 • Öykünme Prototipleme Mühendisi – Emulation Prototyping Engineer
 • Robotik Eğitmeni – Robotics Trainer
 • AI Mühendisi – AI Engineer
 • Operasyon Sorumlusu – Operations Manager
 • Organ & Protez Tasarımcısı – Organ & Prosthetic Designer

8. Genomik

DNA’nızı inceleyebilen ve onu sağlığınızı iyileştirmek için kullanabilen, hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olan bir teknoloji hayal edin! Genomik, tam olarak genlerin, DNA’ların yapısını, haritalarını, yapılarını vb. inceleyen teknolojidir. Ayrıca, bu, genlerinizi ölçmeye yardımcı olabilir ve hastalıkları veya daha sonra bir sağlık sorunu olabilecek olası sorunları bulmanıza yardımcı olabilir. Genomik gibi bir uzmanlık söz konusu olduğunda, teknik ve teknik olmayan çeşitli roller bulunabilir. Bu alandaki teknik işler tamamen tasarım, analiz ve tanılama ile ilgiliyken, teknik olmayan işler daha yüksek düzeyde araştırma ve teorik analiz ile ilgilidir. İşte Genomics’teki en iyi işler:

 • Biyoinformatik Analisti – Bioinformatics Analyst
 • Genom Araştırma Analisti – Genome Research Analyst
 • Tam Yığın Geliştirici – Full Stack Developer
 • Yazılım Mühendisi – Software Engineer
 • Biyoinformatikçi – Bioinformatician
 • Genetik Mühendisi – Genetics Engineer

9. Yeni Enerji Çözümleri

Dünya, manzarası ve kullandığımız enerji uğruna daha yeşil olmayı kabul etti. Bunun sonucunda elektrik veya pille çalışan arabalar ve güneş ve yenilenebilir enerji gibi daha çevreci seçenekler kullanan evler ortaya çıkıyor. Daha da iyisi, insanların karbon ayak izlerinin ve atıklarının bilincinde olmaları; bu nedenle, onu en aza indirmek veya bunları yenilenebilir enerjiye dönüştürmek daha da faydalıdır.

Bu alternatif enerji alanı aynı zamanda çevre ile ilgili ve veri odaklı kariyerleri de artırıyor. Bu kariyerler, Bilim uzmanlıkları ve sosyal bilimler nitelikleri ile ilgilidir. New Energy’de bulabileceğiniz en iyi işlere bir göz atalım:

 • Enerji Uzmanı (Güneş, Termik, Hidroelektrik vb.) – Energy Specialist (Solar, Thermal, Hydro-power etc.)
 • Güneş Santrali Tasarım Enerjisi – Solar Plant Design Energy
 • İklim Stratejisi Uzmanı – Climate Strategy Specialist
 • Proje Müdürü – Project Manager
 • Kimyasal Enerji Uzmanı – Chemical Energy Specialist
 • Biyoteknoloji Uzmanı – Biotechnology Specialist
 • Yenilenebilir Enerji Teknoloji Uzmanı – Renewable Energy Technologist

10. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi gibi, Robotik Süreç Otomasyonu veya RPA da işleri otomatikleştiren başka bir teknolojidir. RPA, uygulamaları yorumlama, işlemleri işleme, verilerle ilgilenme ve hatta e-postaları yanıtlama gibi iş süreçlerini otomatikleştirmek için yazılımların kullanılmasıdır. RPA, insanların eskiden yaptığı tekrarlayan görevleri otomatik hale getirir.

Forrester Research, RPA otomasyonunun 230 milyon veya daha fazla bilgi çalışanının veya küresel iş gücünün yaklaşık yüzde 9’unun geçimini tehdit edeceğini tahmin etse de, RPA mevcut işleri değiştirirken yeni işler de yaratıyor. McKinsey , mesleklerin yüzde 5’inden daha azının tamamen otomatikleştirilebileceğini, ancak yaklaşık yüzde 60’ının kısmen otomatikleştirilebileceğini buluyor.

Geleceğe bakan ve en son teknoloji trendlerini anlamaya çalışan bir BT profesyoneli olarak RPA, geliştirici, proje yöneticisi, iş analisti, çözüm mimarı ve danışman dahil olmak üzere birçok kariyer fırsatı sunar. Ve bu işler iyi para ödüyor. Bir RPA geliştiricisi yılda ₹534.000’den fazla kazanabilir – bu da onu takip etmeniz gereken bir sonraki teknoloji trendi haline getiriyor!

RPA’da uzmanlaşmak, aşağıdaki gibi yüksek ücretli işleri güvence altına almanıza yardımcı olacaktır:

 • RPA Geliştiricisi – RPA Developer
 • RPA Analisti – RPA Analyst
 • RPA Mimarı – RPA Architect

11. Uç Bilgi İşlem

Eskiden izlenecek yeni bir teknoloji trendi olan bulut bilişim, büyük oyuncular AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure ve Google Cloud Platform’un piyasaya hakim olmasıyla ana akım haline geldi. Giderek daha fazla işletme bir bulut çözümüne geçiş yaptıkça, bulut bilişimin benimsenmesi de artmaya devam ediyor. Ama artık gelişen teknoloji trendi değil.

Veri kuruluşlarının uğraştığı veri miktarı artmaya devam ettikçe, bazı durumlarda bulut bilişimin eksikliklerini fark ettiler. Uç bilgi işlem, bulut bilgi işlemin neden olduğu gecikmeyi atlamanın ve verileri işlenmek üzere bir veri merkezine almanın bir yolu olarak bu sorunlardan bazılarını çözmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Dilerseniz, bilgi işlemin gerçekleşmesi gereken yere daha yakın bir yerde “uçta” bulunabilir. Bu nedenle uç bilgi işlem, merkezi bir konuma sınırlı veya hiç bağlantısı olmayan uzak konumlardaki zamana duyarlı verileri işlemek için kullanılabilir. Bu durumlarda uç bilişim, mini veri merkezleri gibi davranabilir.

Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının kullanımı arttıkça uç bilgi işlem artacaktır. 2023 yılına kadar küresel uç bilişim pazarının 6,72 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ve bu yeni teknoloji trendi, başta yazılım mühendisleri olmak üzere çeşitli işler yaratarak büyümeyi amaçlıyor.

Bulut bilgi işlemle (yeni çağda uç nokta ve kuantum bilgi işlem dahil) uyumlu olmak, aşağıdakiler gibi harika işler almanıza yardımcı olacaktır:

 • Bulut Güvenilirliği Mühendisi – Cloud Reliability Engineer
 • Bulut Altyapı Mühendisi – Cloud Infrastructure Engineer
 • Bulut Mimarı ve Güvenlik Mimarı – Cloud Architect and Security Architect
 • DevOps Bulut Mühendisi – DevOps Cloud Engineer

12. Kuantum Hesaplama

Bir sonraki dikkat çekici teknoloji trendi, süperpozisyon ve kuantum dolaşıklığı gibi kuantum fenomenlerinden yararlanan bir bilgi işlem biçimi olan kuantum hesaplamadır. Bu şaşırtıcı teknoloji trendi, kaynağı ne olursa olsun verileri kolayca sorgulama, izleme, analiz etme ve bunlara göre hareket etme yeteneği sayesinde koronavirüsün yayılmasının önlenmesi ve potansiyel aşıların geliştirilmesinde de yer alıyor. Kuantum bilişimin uygulama bulduğu başka bir alan, yüksek frekanslı ticaret ve dolandırıcılık tespiti için kredi riskini yönetmek için bankacılık ve finanstır.

Kuantum bilgisayarlar artık normal bilgisayarlardan çok daha hızlı ve Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google ve diğerleri gibi dev markalar artık Kuantum Bilişim alanında yenilikler yapmakla ilgileniyor. Küresel kuantum hesaplama pazarının gelirlerinin 2029’a kadar 2,5 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Ve bu yeni trend teknolojide iz bırakmak için kuantum mekaniği, lineer cebir, olasılık, bilgi teorisi ve makine öğrenimi konularında deneyim sahibi olmanız gerekiyor.

13. Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik

Bir sonraki olağanüstü teknoloji trendi – Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Genişletilmiş Gerçeklik (ER). AR, ortamını geliştirirken VR, kullanıcıyı bir ortama sokar. Bu teknoloji trendi şimdiye kadar öncelikle oyun oynamak için kullanılsa da, ABD Donanması, Ordu ve Sahil Güvenlik gemi kaptanlarını eğitmek için kullanılan bir simülasyon yazılımı olan VirtualShip’te olduğu gibi eğitim için de kullanıldı.

2023’te bu tür teknolojilerin hayatımıza daha fazla entegre olmasını bekleyebiliriz. Genellikle bu listede bahsettiğimiz diğer gelişmekte olan teknolojilerden bazılarıyla birlikte çalışan AR ve VR, eğitim, eğlence, eğitim, pazarlama ve hatta bir yaralanma sonrası rehabilitasyonda muazzam bir potansiyele sahiptir. Her ikisi de, bu Pepsi Max otobüs durağında olduğu gibi, doktorları ameliyat yapmaları için eğitmek, müze müdavimlerine daha derin bir deneyim sunmak, tema parklarını geliştirmek ve hatta pazarlamayı geliştirmek için kullanılabilir .

Eğlenceli gerçek: 2019’da 14 milyon AR ve VR cihazı satıldı. Küresel AR ve VR pazarının 2023 yılına kadar 209,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor, bu yalnızca trend olan teknolojide daha fazla fırsat yaratıyor ve bu ezber bozan alana hazır daha fazla profesyoneli karşılıyor.

Bazı işverenler optiği bir beceri seti olarak arasa da, VR’ye başlamanın çok fazla uzmanlık bilgisi gerektirmediğini unutmayın – temel programlama becerileri ve ileri görüşlü bir zihniyet bir iş bulabilir; Bu yeni teknoloji trendinin gözcüler listenizde yer alması için bir neden daha!

14. Blockchain

Çoğu insan blockchain teknolojisini Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ilgili olarak düşünse de, blockchain başka birçok yönden yararlı olan güvenlik sunar. En basit ifadeyle, blockchain yalnızca ekleyebileceğiniz, çıkaramayacağınız veya değiştirebileceğiniz veriler olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla “zincir” terimi, çünkü bir veri zinciri oluşturuyorsunuz. Önceki blokları değiştirememek, onu bu kadar güvenli kılan şeydir. Ek olarak, blok zincirleri mutabakata dayalıdır, bu nedenle hiç kimse verilerin kontrolünü ele geçiremez. Blockchain ile işlemleri denetlemek veya doğrulamak için güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyacınız yoktur.

Çeşitli endüstriler blockchain’i içeriyor ve uyguluyor ve blockchain teknolojisinin kullanımı arttıkça yetenekli profesyonellere olan talep de artıyor. Kuş bakışı bir bakış açısıyla, bir blok zinciri geliştiricisi, blok zinciri teknolojisini kullanarak mimari ve çözümler geliştirme ve uygulama konusunda uzmanlaşmıştır. Bir blockchain geliştiricisinin ortalama yıllık maaşı ₹469K.

Blockchain ve uygulamaları ilginizi çekiyorsa ve kariyerinizi bu trend teknolojide yapmak istiyorsanız, başlamak için doğru zaman. Blockchain’e girmek için, blockchain eğitim kursuna kaydolabilmeniz için programlama dilleri, OOPS’nin temelleri, düz ve ilişkisel veritabanları, veri yapıları, web uygulaması geliştirme ve ağ oluşturma konularında uygulamalı deneyime sahip olmanız gerekir .

Blok zincirinde uzmanlaşmak, çeşitli alanlarda ve sektörlerde ölçek büyütmenize yardımcı olabilir:

 • Risk Analisti – Risk Analyst
 • Teknik Mimar – Tech Architect
 • Kripto Topluluk Yöneticisi – Crypto Community Manager
 • Ön Uç Mühendisi – Front End Engineer

15. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Gelecek vaat eden bir diğer yeni teknoloji trendi IoT’dir. Pek çok “nesne” artık WiFi bağlantısıyla inşa ediliyor, bu da bunların internete ve birbirlerine bağlanabilecekleri anlamına geliyor. Dolayısıyla, Nesnelerin İnterneti veya IoT. Nesnelerin İnterneti gelecek ve şimdiden cihazların, ev aletlerinin, arabaların ve çok daha fazlasının İnternet üzerinden bağlanmasını ve veri alışverişini mümkün kıldı.

Tüketiciler olarak, IoT’yi zaten kullanıyor ve bundan yararlanıyoruz. İşten çıkarken unutursak kapılarımızı uzaktan kilitleyebilir ve işten eve dönerken fırınlarımızı önceden ısıtabiliriz, üstelik Fitbit’lerimizde kondisyonumuzu takip edebiliyoruz. Bununla birlikte, işletmelerin şimdi ve yakın gelecekte kazanacakları çok şey var. Veriler toplanırken ve analiz edilirken IoT, işletmeler için daha iyi güvenlik, verimlilik ve karar vermeyi sağlayabilir. Kestirimci bakımı etkinleştirebilir, tıbbi bakımı hızlandırabilir, müşteri hizmetlerini iyileştirebilir ve henüz hayal bile edemediğimiz avantajlar sunabilir.

Ve bu yeni teknoloji trendinin henüz başlangıç ​​aşamasındayız: Tahminler, 2030 yılına kadar bu IoT cihazlarının yaklaşık 50 milyarının dünya çapında kullanımda olacağını ve akıllı telefonlardan mutfak aletlerine kadar her şeyi kapsayan birbirine bağlı cihazlardan oluşan devasa bir ağ oluşturacağını gösteriyor. Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) yapılan küresel harcamanın 2023’te 1,1 trilyon ABD dolarına ulaşacağı tahmin ediliyor. 5G gibi yeni teknolojilerin önümüzdeki yıllarda pazar büyümesini yönlendirmesi bekleniyor.

Ve bu trend teknolojiye adım atmak istiyorsanız, Bilgi güvenliği, yapay zeka ve makine öğreniminin temelleri, ağ oluşturma, donanım arabirimi, veri analitiği, otomasyon, gömülü sistemleri anlama hakkında bilgi sahibi olmanız ve cihaz ve tasarım bilgisine sahip olmanız gerekir.

16. 5G

IoT’yi takip eden bir sonraki teknoloji trendi 5G’dir. 3G ve 4G teknolojilerinin internette gezinmemizi, veri odaklı hizmetleri kullanmamızı, Spotify veya YouTube’da akış için artırılmış bant genişliklerini ve çok daha fazlasını kullanmamızı sağladığı yerlerde, 5G hizmetlerinin hayatımızda devrim yaratması bekleniyor. Google Stadia, NVidia GeForce Now ve çok daha fazlası gibi bulut tabanlı oyun hizmetlerinin yanı sıra AR ve VR gibi gelişmiş teknolojilere dayanan hizmetleri etkinleştirerek. Fabrikalarda, güvenlik ve trafik yönetimini iyileştirmeye yardımcı olan HD kameralarda, akıllı şebeke kontrolünde ve akıllı perakendede de kullanılması bekleniyor.

Verizon, Tmobile, Apple, Nokia Corp, QualComm gibi hemen hemen her telekom şirketi artık 5G uygulamaları oluşturmak için çalışıyor. 5G Şebeke abonelikleri 2027’nin sonuna kadar 4,4 milyara ulaşacak, bu da onu dikkat etmeniz ve bir yer ayırmanız gereken gelişen bir teknoloji trendi haline getiriyor.

17. Siber Güvenlik

Siber güvenlik, bir süredir var olduğu göz önüne alındığında, gelişmekte olan bir teknoloji gibi görünmeyebilir, ancak diğer teknolojiler gibi gelişmektedir. Bu kısmen, tehditlerin sürekli olarak yeni olmasından kaynaklanmaktadır. Verilere yasa dışı bir şekilde erişmeye çalışan kötü niyetli bilgisayar korsanları kısa sürede pes etmeyecek ve en zorlu güvenlik önlemlerini bile aşmanın yollarını aramaya devam edecekler. Ayrıca kısmen, güvenliği artırmak için yeni teknolojinin uyarlanmasından kaynaklanmaktadır. Bilgisayar korsanlarımız olduğu sürece, siber güvenlik trend bir teknoloji olmaya devam edecek çünkü bu bilgisayar korsanlarına karşı savunmak için sürekli olarak gelişecek.

Siber güvenlik uzmanlarına olan güçlü ihtiyacın kanıtı olarak, siber güvenlik işlerinin sayısı diğer teknoloji işlerinden üç kat daha hızlı artıyor. Gartner’a göre 2025 yılına kadar kuruluşların %60’ı, siber güvenlik riskini üçüncü taraf işlemleri ve iş sözleşmelerini yürütmede birincil belirleyici olarak kullanacak.

Alan ne kadar zorlu olursa olsun, aynı zamanda altı haneli kazançlı gelirler sunduğunu ve rollerin değişebileceğini unutmamalısınız.

 • Etik Hacker – Ethical Hacker
 • Kötü Amaçlı Yazılım Analisti – Malware Analyst
 • Güvenlik Mühendisi – Security Engineer
 • Güvenlik görevlisi şefi – Chief Security Officer

Bu sürekli gelişen teknolojiye girmek ve ona bağlı kalmak isteyen biri için umut verici bir kariyer yolu sunuyor.

Makale yazarı: Nikita Duggal