Kategoriler
Kodlama

ChatGPT, Google’ın yazılımcı mülakatını geçti

ChatGPT, Google’ın 180 bin dolar maaşlı yazılımcı mülakatını başarı ile geçerek işe kabul edilecek seviyede bir performans gösterdi. Ayrıca yapay zekanın yazılımcıların yerini alıp alamayacağı konusunda fikir de belirtti.

Google ekibi yapay zeka tabanlı ChatGPT sohbet robotunu bazı testlerden geçmişti, bunlardan biri de yazılım mühendisi pozisyonu için hazırlanan bir mülakattı.

CNBC’de yer alan habere göre ChatGPT, yazılımcı mülakatını başarıyla geçti.

Google’da L3 yani üçüncü seviye bir yazılım mühendisi yılda yaklaşık 180 bin dolar maaş alıyor. ChatGPT, Google’ın kodlama ile alakalı sorularını doğru bir şekilde yanıtladı. Söz konusu testin LaMDA ile ChatGPT’yi kıyaslamak için yapıldığını belirtelim.

ChatGPT, Google’ın $180.000 maaşlı yazılımcı mülakatını geçti. İşe kabul edilecek performansı gösterdi. Uzmanlar sohbet robotuna bazı sorular yöneltti ve çeşitli görevleri yerine getirmesini istedi. ChatGPT yazışmanın yapay zeka tarafından yapıldığını belli etmeden yanıtlar verdi.

ChatGPT yapay zekanın yazılımcıların yerini alıp alamayacağına yanıt verdi

ChatGPT işinizi elinizden alacak mı? – ChatGPT’nin işinizin gerektirdiği rutin veya daha basit görevlerin bazılarını yerine getirebileceğini düşünülmeye değer.

Kendisine yapay zekanın yazılımcıların yerini alıp alamayacağı da soruldu. ChatGPT buna olumsuz yanıt verdi. Sohbet robotuna göre sinir ağı teknolojileri yalnızca belirli görevler için faydalı ve insanların sahip olduğu eleştirel düşünme ve yaratıcılığa sahip değil. Ayrıca ChatGPT’nin etkin bir şekilde çalışması için insan gözetimi ve yönlendirmesi gerekiyor.

Google launches ChatGPT rival Bard – BBC News

ChatGPT sohbet robotuna rakip geliyor: Google BArd

AI yolculuğumuzda önemli bir sonraki adım - Google Blog
AI yolculuğumuzda önemli bir sonraki adım – Google Blog

Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı yapay zekâ sohbet robotu Google BArd duyuruldu. ChatGPT ile rekabet edecek olan Google BArd kapalı beta testine başlıyor.

Arama konusundaki liderliğini tehlikeye düşüreceğini düşündüğü için hızlı bir şekilde kolları sıvayan Google, hali hazırda üzerinde çalıştığı LaMDA teknolojisini temel alacak. Google BArd adıyla tanıtılan platform doğrudan ChatGPT robotunu temel alıyor.

Google, ChatGPT ile rekabet etmeye hazırlanıyor
Google BArd robotu verilen basit komutlara karşılık detaylı cevaplar hazırlayacak. Cevapların kaliteli ve güvenli olması için çıta yüksek tutulurken gerçek Dünya verilerini analiz edeceği belirtiliyor.

İlk etapta farklı coğrafyalardan, teknolojinin gerçek hayatta kullanımını doğru bir şekilde analiz edebilecek katılımcılar ile kapalı bir beta süreci başlayacak. İlerleyen haftalarda ise geniş katılımlı bir sürece dönüşeceği belirtiliyor.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndaki yeni keşifleri 9 yaşındaki bir çocuğa açıklamak, gibi karmaşık konuları basitleştirmek için Bard’ı kullanın.

Kaynak: blog.google/technology/ai/bard-google-ai-search-updates/