Kategoriler
Tech

Teknoloji şirketlerinin işten çıkarmaları

Amazon, Microsoft, Google, Teknoloji şirketlerinde işten çıkarma dalgası büyüyor.

Amazon, Microsoft, Google gibi büyük teknoloji şirketleri toplamda 60 binden fazla çalışanını işten çıkardı. Bugün Google 12 bin kişiyi işten çıkaracağını, 230 kişiyi önceden çıkarmıştı. Microsoft da toplam çalışanlarının %5’ini yani 11 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Teknoloji endüstrisi, belirsiz ekonomik koşullar karşısında bir dizi toplu işten çıkarmalar ile uğraşıyor. Teknoloji firmalarının 60.000’den fazla kişiyi işten çıkarması olayın büyüklüğünü gösteriyor.

Uzmanların büyük çoğunluğu ABD ekonomisinde bu yıl bir resesyon bekliyor. Bunun bir göstergesi olarak işten çıkarma dalgası büyüyor ve bu felaketin başını teknoloji şirketleri çekiyor. Silikon Vadisi devinin CEO’su Sundar Pichai, “zor haberi” açıklayarak, şirketin son iki yılda “dramatik büyüme dönemleri” için işe aldığını, ancak bunun “bugün karşı karşıya kaldığımızdan farklı bir ekonomik gerçekliktir” dedi.

Bloomberg analizi: Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar Silikon Vadisi ve ekonomi için ne anlama geliyor?
2022’de teknoloji sektöründe yaşanan işten çıkarmalar dot-com krizinden beri yaşanan en büyük seviyeye ulaştı. Bunun başlıca nedeni pandemide yapılan yapılan hızlı işe alımlar ve yatırımlar. Uzmanlarsa, günümüz dünyası teknolojiye bu kadar bağlıyken durumun daha kötüye gitmeyeceğini düşünüyor

Amazon ve Microsoft toplamda 29.000 çalışanı işten çıkarmaya başlamış durumda. Google şimdiye kadar 230 kişiyi işten çıkardı ancak firmanın ilerleyen dönemlerde daha fazla işten çıkartma yapması bekleniyor. Crypto.com işgücünün beşte birini yani yaklaşık 500 kişiyi işten çıkartacağını duyurdu. Kripto dünyasındaki bir başka dev Coinbase ise 2.000 kişinin işini sonlandırıyor. Bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce bu ayın başlarında 7.000 kişi ile yollarını ayıracağını duyurmuş ve iş ölçeğini biraz küçülteceğini açıklamıştı. Öte yandan Facebook ise 11.000 çalışan ile yollarını ayırıyor, firma için zorlu geçen 2022 yılı ve özellikle dördüncü çeyreği maliyetlerin azaltılması için bu tip kesintileri mecbur kılmış vaziyette. Ayrıca Elon Musk tarafından satın alınan Twitter’da da 3.700 kişinin işine son verilmişti.

Dot-com krizi, 1990’ların sonlarında İnternet ile ilgili firmaların spekülasyon yolu ile olması gerekenden fazla yatırım alması sonucu oluşan bir borsa balonudur. NASDAQ’daki sağlıksız büyümenin ardından 2000 yılının Nisan ayında 1 sene içerisinde ABD’de yapılan toplam venture capital yatırımlarında yüzde 60 civarında bir düşüş yaşandı.

Ödeme şirketi Stripe’ın kurucu ortakları John ve Patrick Collison, Kasım ayında personel sayısında yüzde 14’lük bir azalma olduğunu duyururken, çalışanlarına gönderdikleri bir e-postada fazlasıyla iyimser olduklarını kabul ettiler ve durumun kötülüğüne dair inatçı enflasyon, enerji krizi, daha yüksek faiz oranları, azalan yatırım bütçeleri ve daha az start-up ​​finansmanı dahil olmak üzere çeşitli nedenler sıraladılar.

Apple’ın işten çıkarma listesinde olmamasının nedeni şirketin 2016 yılından beri işe alımlarda yavaşlama yapması, yani Apple bu durumu çok önceden zaten zamana yaymıştı.

2022’nin başından bu yana en fazla işten çıkarma yapan teknoloji şirketleri

Teknoloji sektöründe kayıtlara geçen toplam iş kaybı sadece yılbaşından bu yana 55 bin kişiyi geçti, taze veri kaynağı: https://layoffs.fyi/

  • Amazon 18 bin
  • Meta 11 bin
  • Salesforce 9 bin
  • Cisco 4 bin
  • Peloton 4 bin
  • Carvana 4 bin
  • Twitter 3,7 bin
  • Better.com 3 bin
Microsoft has the most diverse portfolio
Microsoft has the most diverse portfolio by Peter Yang – Microsoft 48 yaşında ve önümüzdeki on yıl boyunca teknolojide tartışmasız en iyi konumlanmış şirket: En çeşitlendirilmiş gelir akışı, Azure, bulut pazarında 2 numara, OpenAI’nin% 49’unu satın almak ve birden fazla ürüne AI eklemek için görüşmelerde. Süper etkileyici.

CGC’nin kıdemli başkan yardımcısı Andy Challenger, teknolojideki işten çıkarmaların daha büyük acılara işaret edebileceğini belirterek “Ekonomi soğumaya devam ederken, bunun sadece bir başlangıç ​​olması ve diğer sektörlerdeki şirketlerin işten çıkarmalara yöneldiğini görmeniz çok olası. Ancak teknoloji endüstrisi pandemide kadar büyük bir hızla işe alıyorlardı ki kendilerinin önüne geçebilirlerdi” diye konuştu.

Kaynaklar:

  • engadget.com/google-parent-alphabet-is-laying-off-12000-employees-105523115.html
  • ChatGPT işinizi elinizden alacak mı? – ChatGPT’nin işinizin gerektirdiği rutin veya daha basit görevlerin bazılarını yerine getirebileceğini düşünülmeye değer.