Kategoriler
Genel

X İş İlanları platformu açıldı

X’in iş ilanı platformu yayına alındı. Aracın web sürümü artık X’teki herkese açıldı, iOS ve Android’de de yakında yayınlanması bekleniyor.

X, LinkedIn’e rakip olacak yeni bir özelliği kullanıma sundu. Artık sosyal medya kullanıcıları, X (Twitter) platformu üzerinden iş ilanları arayıp başvuru yapabilecekler. Doğrulanmış şirketler de hesapları üzerinden iş ilanları yayınlayabiliyor.

X (Twitter) üzerinden iş başvurusu

X’in iş arama aracı ağustos ayında yalnızca doğrulanmış kullanıcılara açılmıştı. Şimdi ise tüm sosyal medya kullanıcılarının X’te yayınlanan iş ilanlarını görebildiği bildirildi. Şu an için iş ilanları yalnızca web üzerinden görüntülenebiliyor ancak yakında iOS ve Android uygulaması üzerinden de kullanıma sunulacak.

X’in yeni iş arama aracı, Elon Musk’ın yönetiminde olanlar dahil olmak üzere çok sayıda teknoloji şirketindeki açık pozisyonları gösteriyor. Yurt dışında çalışmayı düşünenler için şu anda SpaceX, Tesla ve Neuralink’in yanı sıra Musk’ın yeni girişimi olan x.ai için farklı pozisyonlar mevcut olduğu gibi, Tesla Türkiye’de de açık pozisyonlar mevcut. Konum, Türkiye olarak ayarlandığında çoğunlukla uzaktan çalışma imkanının sunulduğu Tesla iş ilanları listeleniyor.

X iş ilanları sitesi/platformu, Musk’ın ilk duyurusunda söylediğinin aksine çok basit görünümde; kullanıcılar iş ilanlarına ve açıklamalarına göz atabiliyor ancak başvuruyu tamamlamak için başka siteye yönlendiriliyor.

Şirketlerin iş ilanlarını X üzerinde kolayca paylaşmasını sağlayacak iş kartlarının ise şu anda test aşamasında olduğu söyleniyor. Öte yandan şirketin yakın zamanda gizlilik politikasını güncelleyerek iş başvuruları ve öneriler için kullanıcıların çalışma geçmişiyle ilgili verileri toplayacağı belirtiliyor.

Linkedin’e rakip olabilir mi bilemiyorum ancak Twitter çok daha özgür paylaşımlar bulunan bir sosyal platform olduğu için iş başvurularında bulunanların tüm twitlerini silmeleri gerekir sanırım, ayrıca başvuru yapacakların profillerinde CV benzeri bir durum henüz yok, belki daha sonra eklenebilir. İlanlara başvur dendiğindi ilgili şirketin verdiği site adresine yönlendiriyor.

Örnek X iş ilanı.
Örnek X iş ilanı.

X’in yeni özelliği şu anda Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada kullanılabiliyor. İş arama aracı, şimdiden ülkemizde pek çok ilanı listeliyor. Öne çıkan iller arasında Ankara ve İstanbul dikkat çekerken; ilan veren markalar arasındaysa Tesla Europe, Gusto, Udemy, Netflix Türkiye, OKX gibi isimler yer alıyor.

Platformda pek çok alanda iş ilanlarına yer veriliyor. Bunlar arasında yazılım mühendisi, ürün müdürü, veri bilimcisi, servis müdürü, satış danışmanı, araç hazırlama uzmanı, servis sorumlusu, reklam kalitesi değerlendiricisi, proje yöneticisi, içerik editörü ve sosyal medya & influencer pazarlama uzmanı gibi pozisyonlarda ilanlar bulunuyor.

Platforma şu an bu adresten dünyadaki tüm Twitter kullanıcıları ulaşabiliyor: twitter.com/jobs

İş ilanı örneği: x.com/i/jobs/1704650111450550607?s=20